Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Absolventi techniky mají nejlepší platy. Nejvyšší očekávání mají ve Švýcarsku a USA, nejnižší ve Vietnamu

Finance.cz

Studenti techniky mají jedny z nejlepších nástupních platů. Podle výzkumu společnosti Universum se světový roční plat absolventa strojírenství pohybuje průměrně okolo 67 603 $, tedy zhruba 1 700 000 Kč. V České republice si podle personalistů absolventi ročně přijdou zhruba na 360 000 korun. Nejvyšší nástupní plat přitom očekávají studenti techniky ve Švýcarsku, USA a Dánsku, nejmenší naopak v Egyptě a Vietnamu.

 

Z nejnovějšího výzkumu společnosti Universum vyplývá, že platy absolventů technických oborů se meziročně zvyšují. Zatímco v roce 2015 byl světový roční plat absolventa strojírenství průměrně 67 603 $ (tedy asi 1 700 000 Kč), o rok později to bylo o dalších 5 475 $ (tedy o necelých 137 tisíc) více. Studenti technických oborů se nebojí říct si o odpovídající mzdové ohodnocení. Potvrzují to data z šetření, prostřednictvím něhož bylo dotazováno téměř 280 tisíc studentů po celém světě. Největší očekávání mají studenti techniky ve Švýcarsku, USA a Dánsku. Nejmenší mají naopak studující v Egyptě a Vietnamu.


Čtěte také:
Studovat a dostávat zaplaceno? V Dánsku žádný problém
5 výhod LinkedInu, které CV nemá a ani mít nebude!
Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
Jak hledat práci na inzerát?

V Česku bývá průměrný nástupní plat absolventa technického oboru o pětinu vyšší než u humanitně zaměřených kolegů. „Průměrná měsíční mzda se u absolventů technických oborů pohybuje v rozmezí mezi 25 a 30 000 Kč hrubé měsíční mzdy. Záleží však na specializaci a konkrétní pozici. V oblasti IT se absolventi pohybují i výše,“ upřesnila Gabriela Kodenková z personální agentury Talentica, která se zaměřuje na nábor technických profesí. To potvrzuje i Lada Serreli, personální ředitelka koncernu ZKL, který je největším výrobcem speciálních a technologických ložisek ve střední Evropě. „Nástupní plat absolventů strojírensky zaměřených technických oborů může pozitivně ovlivnit praxe během studia a také další dovednosti, jako například jazykové znalosti či schopnost práce v různých softwarech,“ řekla Lada Serreli.

Podle personalistů se průměrná měsíční mzda u absolventů mírně zvyšuje. „Firmy jsou si vědomy, že technických specialistů je stále větší nedostatek a spousta absolventů má i odbornou praxi během studia. Firmy jsou tak ochotny zaplatit i více nad průměrem,“ vysvětlila Gabriela Kodenková s tím, že nejcitelnější změny lze vidět u IT specialistů, především programátorů a vývojářů.

V odvětví strojírenství jde současně o absolventy, kteří jsou ve vyšší míře identifikováni se svým oborem. Podle informací Národního ústavu pro vzdělávání by až tři čtvrtiny strojařů v případě možnosti rozhodnout se znovu pro oblast studia svou volbu zopakovalo. „Strojírenství je v české populaci stále považováno za jeden z nejvíce perspektivních oborů. Nabízí totiž nejen konstantní růst tržeb a následně platů, ale také možnost být při nových technologických pokrocích,“ doplnila Lada Serreli z koncernu ZKL.


Zdroj: LESENSKY.CZ
 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nejnovější články

Prokrastinujete? Zdaleka nejste sami

21.04.  |  Martin Ježek

Prokrastinace je tendence odkládat povinnosti na pozdější dobu, má mnoho příčin a širokou paletu podob. Trpí jí většina lidí. Pokud ji umíte…

6 věcí, které je dobré vědět o přijímačkách na VŠ a Scio testech

21.04.  |  Hana Bartušková

Pokud se letos hlásíte na vysokou školu jako čerstvý maturant, tak dobrou zprávou pro vás je, že jako maturant máte vyšší pravděpodobnost při…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo