Exekutor za dveřmi I.

07.02.2011 | , Studentskefinance.cz
STUDENT - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

Finanční krize, která zachvátila v roce 2008 svět a začala redukovat počet pracovních míst i u nás přinesla naopak neobyčejně mnoho práce exekutorům. Cílem jejich zájmu se stávají i studenti, kteří buď nezvládli svoje dluhy, nebo pouze zapomněli něco zaplatit a následně ignorovali dopis, který jim povinnost platby připomněl.


Banky a úvěry - lehce nabýt, lehce pozbýt


Problém často vzniká u přečerpání peněz na účtu, kdy se student může velmi lehce dostat do mínusu. U kontokorentních úvěrů a kreditních karet, kdy pro získání půjčky od banky stačí navštívit libovolný bankomat, se může snadno dostat do až desetitisícových dluhů. Banky přitom patří ve vymáhání pohledávek mezi největší žraloky a jsou schopné předat dluh k exekuci velmi rychle - například Citibank předává dluh k vymáhání jeden den po promeškaném datu splatnosti pohledávky. Dopisy a telefonáty kdy se budete bankovním úředníkům snažit vysvětlit že jste půjčku zaplatili o den nebo dva později už vám pak nepomohou.


Dalším častým problémem a nejčastějším důvodem exekuce jsou spotřebitelské úvěry, které lze rovněž získat neuvěřitelně snadno. Například ve velké nejmenované síti prodejen s elektronikou lze požádat o získání úvěru přes počítač přímo v hale obchodu. Po té co vyplníte osobní údaje a výši vašeho měsíčního příjmu a počítač půjčku schválí, můžete si rovnou u prodejce nechat smlouvu vytisknout, podepsat, a odnést si z obchodu zboží. Aby se šance kladného přijetí žádosti zvýšila, studenti s vidinou nového notebooku nebo mobilního telefonu často výši svého přijmu v žádosti nadhodnotí. Během deseti minut tak získají kromě nového technologického inventáře domácnosti také povinnost za něj v příštích měsících a letech pravidelně platit, což se ovšem ne vždy ukáže být splnitelné a vznikne dluhová past.

Jedna nezaplacená splátka pak obvykle znamená "pouze" kárný dopis od poskytovatele úvěru a nemalé penále. U většího množství promeškaných splátek už ovšem nelze na benevolenci těchto firem spoléhat a dá se očekávat, že zástupci společností, které se na bilboardech vyznačují přítomnosti krásných usměvavých lidí, nebo štedrého Santy Clause, už píší exekutorovi pozvánku s vaší adresou.


Problémem nemusí být jen půjčky a úvěry


Masarykova univerzita v Brně, Vysoká škola ekonomická v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Západočeská univerzita v Plzni, ale i mnohé další v posledních letech rovněž přitvrdily a začaly posílat exekutory kvůli neuhrazeným platbám za prodloužené studium, nebo koleje. Ze strany studentů vždy nemusí jít o úmyslné neplacení, velký problém může vzejít i ze špatně vyplněného platebního příkazu, nebo prostého opomenutí v kombinaci s například dlouhodobým odjezdem do ciziny, nebo nezdržováním se na adrese, kterou jste škole uvedli pro zasílání pošty.

Dalším nepříjemným důsledkem může pak být také vyloučení ze studia a zrušení místa na kolejích.

Trpělivost už přetekla i knihovnám, kterým čtenáři zapomínají platit pokuty, či rovnou vracet knihy. Městská knihovna v Praze účtuje u přetažení termínu vrácení u knihy čtyři koruny za den, což ovšem některým čtenářům rekordmanům ignorujícím upomínky stačí na to, aby se jejich nedoplatky časem vyšplhaly až na desítky tisíc korun. Klasickým případem vedoucím k exekuci jsou také dluhy u pojišťovny - studenti totiž často zapomínají, že by měli začít pojistné automaticky platit po dvacátém šestém roce, a to i v případě, že ještě studují. V neposlední řadě je také dobré si pohlídat, aby zaměstnavatelé, kteří vám mají platit pojistné, tuto povinnost dodrželi, respektive aby vás u pojišťovny vůbec přihlásili. Pokud tak neučiní, dopadne dluh na vaší hlavu.

První a nejdůležitější pravidlo u každého takového dluhu zní: ať už je jakkoliv vysoký či nízký, neignorovat písemné upomínky, a nespoléhat na to, že se vše časem vyřeší samo. Pracovníci co mají dlužné částky na starost mohou být pomalí, dlužníci zapomětliví, ale počítačové databáze mají sloní paměť.


Co bude dál?


Co se stane pokud včas nezareagujete na upomínkové dopisy a nezaplatíte? Nejdřív zdánlivě nic, měsíce a mnohdy i léta můžete mít klid. Čím větší organizace, které dlužíte, ozvláště pokud jde o organizaci státní, tím déle může váš dluh bobtnat a přibírat vlivem úroků na váze. Po čase však váš dluh někdo objeví a písemně vás na něj upozorní. Pokud na výzvu o zaplacení nezareagujete, podá věřitel návrh k některé exekutorské kanceláři návrh na exekuci.

Exekutor návrh i se všemi materiály převezme, do patnácti dnů od doručení zkontroluje, a pokud jsou všechny písemnosti v pořádku, předá návrh na exekuci k soudu.

V té době už dlužníkům přijde doporučený dopis, ve kterém jsou k dlužné částce a penále připočteny i náklady na exekuci, což je ze zákona 15 procent z vymožné částky, nejméně však 3000 Kč. Na zaplacení je rovněž 15 dnů. V případě že se dlužník zdráhá zaplatit i tuto sumu, může už exekutorovi začít připravovat kávu. Exekutor se ovšem dopředu zpravidla neohlásí, aby nebyl dlužník varován a cenné věci z bytu neodnesl.

V České republice mohou exekuce vykonávat samotné soudy, finanční a další úřady, tedy státní exekutoři, nejpravděpodobnější ale ve výše zmíněných případech je, že se setkáte s takzvaným soudním (jinak řečeno soukromým) exekutorem, který byl do českého práva přidán v roce 2001. Soudní exekutoři jsou v podstatě podnikatelé, kteří mají z každé exekucí nemalý zisk, proto bývají efektivnější než státní, dravější, a své klienty aktivně vyhledávají. Současně mají i určitá práva, která jinak patří jen státním úředníkům, například možnost nahlížet bezplatně do katastru nemovitostí.

Ve chvíli kdy se soudní exekutor objeví za dveřmi a k exekuci fyzicky dojde, bude dlužná částka opět o něco vyšší. Započítá se do ní nejen provedení exekuce, ale i další administrativní úkony. Není pak nic nezvyklého když se nezaplacená pokuta dopravnímu podniku činící pár stokorun touto cestou během několika měsíců vyšplhá na víc jak 20 000. Dlužník si vlastní soud, exekuci a vše s ní spojené zaplatí sám.


Co mi může exekutor provést pokud nezaplatím?


Může začít zabavovat. Dlužící studenti nemůžou očekávat žádné zvláštní zacházení, bude se s nimi jednat stejně jako s jakýmikoliv jinými osobami. Exekutor navštíví zpravidla nejdřív trvalé bydliště dlužníka, což bývá velmi často místo bydliště rodičů. Ti se sice mohou začít bránit že jejich potomkovi v bytě nic nepatří, nicméně exekutor i tak může začít věci rovnou odvážet. Exekutora je v tomto případě možné zastavit pouze tehdy, ukáže-li se mu od odváženého majetku faktura, nebo jiný daňový doklad. Ani s účtenkou ovšem nemusí být vyhráno, exekutor totiž může trvat na tom, že na dokladu musí být uvedeno jméno kupujícího.

Špatně mířená exekuce ovšem nemusí dopadnout jenom na hlavy rodičů. Exekutor má totiž právo vstoupit do jakéhokoliv bytu, u kterého má podezření, že by se v něm mohly nacházet věci dlužníka. Toto kontroverzní ustanovení (které může mimochodem být v rozporu s ústavou zaručenou nedotknutelností obydlí a ochranou vlastnictví majetku) tak umožňuje exekutorovi vstoupit v podstatě kamkoliv. Cílem jeho návštěvy pak mohou být i třeba dlužníkovi prarodiče, současní či bývalí partneři, nebo spolubydlící v pronajatém studentském bytě. Dlužník, který nechal věci zajít příliš daleko, se tak může stát nepříjemnou časovanou bombou pro celé své okolí.


Pokračování článku si můžete přečíst na Studentskefinance.cz zítra...

Autor článku

Dan Urbánek  

Články ze sekce: STUDENT - NEPOUŽÍVAT