Pozor na kontokorent! Které půjčky jsou vlastně výhodné?

12.05.2011 | , Studentskefinance.cz
STUDENT - NEPOUŽÍVAT


Ke konci měsíce se často peníze rozkutálejí, jakoby byly kapsy děravé… Nejen na území internetu této svízelné situace, kdy můžeme nabýt pocitu „konce světa“, když nemáme dost peněz na povyražení, využijí zadavatelé reklamy, hlásající a aktivně blikající s nabídkou: „Máte hluboko do kapsy? Těsně před výplatou? Máme řešení…“ Řešení s rizikem jménem PŮJČKA. Které půjčky jsou vlastně výhodné pro studenty a které spíš naopak?


Začněme kontokorentem


Obecně vzato se dá říct, že: „Kontokorent je bankovní služba sjednaná k běžnému účtu, která klientovi dovoluje čerpat z účtu peníze (tzv. kontokorentní úvěr) i v případě, že na účtu nemá dostatečnou hotovost.“

Prakticky jde o to, že ke studentskému účtu sjednávaném v bance budou bankovní poradci s radostí a jistotou nabízet a vytyčovat tuto „úžasnou“ službu! A nadšený mladý student plný jistot, iluzí a naivity v bankovním prostředí radostně kývne, protože i takový kontokorent se může stát adrenalinovou „zábavou“, navíc stále nutí pracovat a vydělávat peníze. V bance dají na výběr limit kontokorentního úvěru. Zpravidla bývá 5 000 Kč, 10 000 Kč nebo 20 000 Kč. Jestliže si student dovolí riskovat, ale na druhou stranu může mít pocit určité zajištěnosti díky povolenému přečerpání v kontokorentní formě, navíc je to student typický známého spojení: „…jak chudý student…“, zdravý rozum říká: „Prosím sjednat přečerpání maximálně 5 000 do mínusu.“

Ještě zdravější rozum by měl ale studenta upozornit na vlastní zodpovědnost i přes věkovou hranici pod 18 let (zde by měl myslet na rodiče, že tak ošklivou věc, jako je přečerpání a jeho nesplacení, se házet na rodiče dlouhodobě opravdu nevyplácí), a v případě opravdu nízkých výdělků, řekněme třeba okolo 5 000 Kč měsíčně, je lepší se naučit žít z minima, než se řítit do jámy lvové – do bankovního dluhu!


Není to lepší bez?


Protože i žití z minima peněz má své velké výhody, téměř nedocenitelné hodnoty – člověk se například naučí žít mnohem kreativněji, aktivněji, přestane být líný a znuděný stereotypem, zjistí, co to je alternativní způsob života, co to znamená nekonzum a jakou svobodu skrývá zdánlivě nepohodlný život chudého člověka, než kdyby měl peněz jako želez – v dnešní době spíš plastových odpadů než želez… Může se také najednou rychleji spojit se svou nemateriální stránkou vlastního já a najít to, co mu chybí a co hledal, když nevěděl, jak to pojmenovat. Člověk stále něco hledá a za něčím jde a variant je takové množství! Tak proč by ten cíl měl být spojen pouze s penězi a jejich shromažďováním…? Navíc, když student přestane lpět na tom, že chce nový mobil nebo, že učebnici fakt musí mít zbrusu novou, že se dá pít jen cola nebo džus, ale voda z kohoutku je nepitelná, že když si místo rohlíku se salámem dá jablko s banánem nebo rajče s kefírovým mlékem, tak že umře hlady, nebude tolik ohrožován a manipulován městskou i internetovou všudypřítomnou klamavou reklamou a lákadly tahajícími peníze, kterým o nic jiného ani nejde, jelikož jsou závislí na prostředcích kruté taktovky, kterou ekonomika třímá. A ještě, když študák bydlí tam, kde má minimum plateb? Když je rodiči podporován v bydlení, podílí se částečně na chodu domácnosti a hradí některé, ale ne všechny, položky požadované školou či nároky s ní spojenými, tak není potřeba mít vůbec žádný kontokorent! Na takovéto záležitosti stačí využít možnost překročení do mínusu, kterou banky většinou k účtu také nabízejí a většinou se pohybuje okolo hranice 2 000 – 3 000 Kč do mínusu, její úrok však většinou není tak velký, ale vyrovnat účet musíte nejpozději do měsíce – tj. další výplatou, jinak banka udělá „bububu“ a to kolikrát nažene faktickou hrůzu!


A existují výhody kontokorentu?


Samozřejmě ano, jinak by tuto službu ani nenabízeli… Výhodou může být vyšší částka, kterou banka studentovi půjčí, přestože on sám se často nemá čím zaručit. A ten si pak může koupit nový batoh do školy, jet za hranice, hradit si Erasmus, investovat do své začínající firmičky či peníze rozfofrovat s přáteli. Také, když dojdou peníze třeba v jiném městě na návštěvě nebo je dotyčný okraden a není proti tomu pojištěn v zahraničí, utratí nerozvážně finance na cestě a hrozí to, že se nebude mít jak dostat pohodlně a bez přílišného rizika domů, kontokorent ho zajistí…


Povinnosti kontokorentu


Na paměti študák vždycky musí mít, že do roka musí celý kontokorent vyrovnat, jinak platí ještě vyšší úroky! A vymáhací společnost… Zpravidla se musí kontokorent splatit do prosince toho roku, ve kterým byl sjednán. Každý měsíc naskakují vysoké úroky! Když nesplatí do roka, banka předává případ nějaké inkasní firmě, která studentovi nařídí povinné splátky každý měsíc a výše kontokorentu rázem vzroste o další tisíce…


A nakonec nejlepší půjčka?


Od babičky, rodičů, bohatých přátel – sjednaná bezúročně. :)

O tom více příště…

Autor článku

Markéta Zajíčková

Články ze sekce: STUDENT - NEPOUŽÍVAT