Mezinárodní konference ke stému výročí působení Alberta Einsteina v Praze

12.06.2012 | , Univerzita Karlova
STUDENT


Při příležitosti stého výročí Einsteinova pražského pobytu se ve dnech 25. – 29. června 2012 uskuteční na Univerzitě Karlově pod záštitou rektora UK mezinárodní konference Relativity and Gravitation – 100 Years after Einstein in Prague. Hlavním organizátorem konference je relativistická skupina Ústavu teoretické fyziky MFF UK pod vedením prof. Jiřího Bičáka. Na konferenci promluví řada předních světových odborníků na teorii relativity, kosmologii a relativistickou astrofyziku. Zúčastní se jí přes 200 vědců z 31 zemí všech kontinentů s výjimkou Antarktidy.

Výjimečnou příležitostí pro všechny zájemce o tuto oblast fyziky bude v rámci konference zorganizovaná unikátní veřejná přednáška Was Einstein right? or how cosmic time keepers probe Einstein's strange world profesora M. Kramera, světového odborníka v astrofyzice pulsarů a pomocí nich zkoumání fundamentálních zákonů fyziky, ředitele Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Bonnu, která proběhne ve středu 27. června ve 20:00 hod ve Velké aule Filozofické fakulty na Palachově náměstí 2, Praha 1.

Konference se kromě zmíněného prof. Kramera zúčastní například význační astrofyzikové v problematice černých děr, gravitačních čoček, experimentů ověřujících obecnou teorii relativity (C. Will a R. Narayan z USA, M. Abramowicz ze Švédska, P. Schneider z Německa), odborníci v problematice teorie a detekce gravitačních vln (T. Damour z Francie, B. Schutz a K. Dantzmann z Německa, G. Gonzalezová z USA), přední teoretici v matematické relativitě a kvantové gravitaci (A. Ashtekar, J. Friedman, R. Wald z USA, G. Gibbons z Anglie, H. Nicolai a H. Friedrich z Německa), v numerické relativitě (B. Bruegmann z Německa, O. Reula z Argentiny) a mnoho dalších významných postav relativistické fyziky.

V úterý 26. 6. v 16,30 hod. bude v rámci konference ve Velké aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) slavnostně udělen čestný titul doctor honoris causa profesoru Donaldu Lynden-Bellovi z Cambridge. Prof. Lynden-Bell je jedním z nejvýznamnějších astrofyziků druhé poloviny 20. století, který mj. obdržel za příspěvek k chápání podstaty kvazarů jako gigantických černých děr spolu s M. Schmidtem z USA v roce 2008 Kavliho cenu (norský analogon Nobelovy ceny; od roku 2008 je cena udělována každé dva roky norským králem na slavnostním shromáždění v Oslu v oborech astrofyziky, nanověd a neurověd).

Další doprovodnou akcí pro veřejnost bude rozsáhlá výstava Einstein, Praha a gravitace, která bude zdarma přístupná od 16. do 30. června v Křížové chodbě historické budovy pražského Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1). Výstava se skládá ze 4 tematických okruhů: 1) pobyt Alberta Einsteina v Praze, 2) obrazy z dějin matematiky, fyziky a astronomie na Karlově univerzitě včetně ukázek historických přístrojů, 3) současná Matematicko - fyzikální fakulta, reprezentovaná souborem filmů promítaných ve smyčce na velké obrazovce a 4) interaktivní výstava o teorii relativity a gravitačních vlnách, zapůjčená prof. Hansem-Peterem Nollertem z university v Tübingen.



Albert Einstein působil ve funkci profesora teoretické fyziky na německé části Karlovy univerzity od dubna 1911 do července 1912. Během pražského pobytu se zaměřil na výzkum gravitace, který o několik let později vedl k formulaci obecné teorie relativity. Ta se v posledních desetiletích velmi bouřlivě rozvíjí jak po ryze teoretické stránce (v interakci s čistou matematikou, v teoriích snažících se o propojení s kvantovou teorií), tak v mnoha astrofyzikálních a kosmologických aplikacích (pulsary, kvazary, černé díry, konstrukce obrovských detektorů gravitačních vln, charakter prvotních zárodků struktur ve Vesmíru, temné hmoty a energie, reliktového záření atd.).

Podrobnější informace o programu:
http://ae100prg.mff.cuni.cz/
Sborník z konference bude vydán ve spolupráci s Institutem Maxe Plancka, SRN, a bude volně dostupný na internetu (http://www.edition-open-access.de/proceedings/index.html).

Autor článku