Ve 3. pilíři spoří 4,88 milionu lidí, o 85.000 méně než loni

19.08.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 19. srpna (ČTK) - U penzijních společností spořilo na konci prvního pololetí ve třetím pilíři 4,88 milionu účastníků, což bylo zhruba o 85.000 méně než na konci roku. Počet klientů v transformovaných fondech klesl na 4,72 milionu, ve fondech účastnických stoupl na 158.000. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností.

Zatímco u již uzavřených transformovaných fondů pokračuje postupný pokles účastníků, v účastnických fondech počty účastníků rostou vyšším tempem než loni. Zatímco ve druhém čtvrtletí 2013 vstoupilo do účastnických fondů 26.000 lidí, ve druhém čtvrtletí letošního roku to bylo přes 38.000 lidí.

"Ve druhém čtvrtletí pokračoval negativní trend úbytku celkového počtu klientů ve třetím pilíři. Je nutné vést debatu o tom, jak jej zatraktivnit. Mezi klíčové oblasti patří zapojení zaměstnavatelů, úpravy ve stávající regulaci distribuce a vylepšení regulace v oblasti investičních podmínek. Věřím, že tímto směrem povedou i doporučení z Odborné komise pro důchodovou reformu," uvedl prezident Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk.

Ke konci druhého čtvrtletí spravovaly penzijní společnosti ve třetím pilíři 302,25 miliardy Kč, z toho v transformovaných fondech 298,7 miliardy Kč a v účastnických fondech 2,52 miliardy Kč. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil na konci pololetí 659 Kč měsíčně a na doplňkové penzijní spoření 804 Kč měsíčně.

Celkový kumulovaný zisk fondů penzijních společností za první pololetí činil 1,938 miliardy Kč. Nové fondy (účastnické a důchodové) se na tomto výsledku podílí 1,67 procenta, ačkoliv podíl aktiv v těchto dvou typech nových fondů vůči celkovým aktivům v sektoru je jen 1,3 procenta. Nové fondy tedy vykazují vyšší výnosnost než fondy transformované.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a v neexistenci výsluhové penze. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK