Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Škola skončila: kdy si musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění?

Finance.cz

S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.

 

Jako studentům vám stát například platil zdravotní pojištění, sociální pojištění jste platili pouze z brigád nebo pracovního úvazku a navíc jste měli všude slevy při vstupu i při nákupu na studentskou kartičku. Teď jste ale dostudovali, takže většina výhod končí. Pokud nepracujete, tak si budete muset začít platit zdravotní pojištění, sociální pojištění platit nemusíte, pokud jste nezaměstnaní. Můžete se také přihlásit na úřad práce nebo si najít brigádu. Víte ale, od kdy si musíte platit zdravotní pojištění a co dělat, když odjíždíte do zahraničí?

Kdy za vás stát přestává platit zdravotní pojištění?

 • Sociální pojištění není nutné platit, pokud nevykonáváte pracovní činnost, ze které vzniká povinnost sociální pojištění platit. Ale se zdravotním pojištěním to tak není. To musíte zaplatit vždy. Jinak na vás vaše zdravotní pojišťovna přijde a spočítá vám pořádné penále. Během studia za vás zdravotní pojištění platí stát. Kdy se to změní?
 • Kdy za vás stát zaplatí zdravotní pojištění? 5 příkladů.
 • Při ukončení střední školy máte čas až do konce prázdnin, během července a srpna za vás platí pojištění stát.
 • Při ukončení vysoké školy máte času méně, stát přestává platit měsíc po ukončení školy, tedy po složení státní závěrečné zkoušky. Pokud jste skládali státnice v půlce června, tak stát za vás zdravotní pojištění zaplatí až do konce července.
 • Pokud pokračujete ve studiu, tedy po střední jdete na vysokou, nebo s bakalářským titulem pokračujete na magistra, a pokud vám ještě nebylo 26 let, tak si zdravotní pojištění přes prázdniny také nemusíte platit, zůstáváte stále státním pojištěncem. Jen se nezapomeňte zapsat podle termínu školy včas do nového studia!

Co dělat, když hned po studiu nastupujete na plný úvazek?

Plno studentů studuje už během vysoké školy. Získávají tak cenné zkušenosti a díky tomu také dostanou po skončení studia většinou nabídku na stálé zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Pro tyto studenty se téměř nic nemění. Zaměstnavatel jim bude dále strhávat zdravotní i sociální pojištění z platu, akorát to bude více, protože skončením studia už za ně neplatí stát zdravotní pojištění. Ukončení studia by studenti měli pouze nahlásit na personálním a účetním oddělení, často to lze řešit přes přímého nadřízeného.

Jak a kdy se přihlásit na úřad práce?

Pokud po skončení studia práci sice hledáte, ale ještě nemáte, tak se jako čerstvý absolvent můžete jít přihlásit na úřad práce. Na podporu v nezaměstnanosti nárok možná mít nebudete, ale úřad práce není jen pro vyplácení peněz. Pomůže vám najít novou práci, pomůže vám s případnou rekvalifikací a navíc za vás zaplatí zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že státním pojištěncem zůstanete ještě měsíc po skončení školy, tak na úřad práce se můžete přihlásit až během srpna, zdravotní pojištění budete mít kryté státem do konce července.

Co si s sebou vzít na úřad práce?

 • občanský průkaz
 • doklad o ukončeném vzdělání (diplom nebo maturitní vysvědčení nebo výuční list)
 • případně zápočtové listy, pokud jste během studia pracovali
 • potvrzení od lékaře o zdravotním omezení v souvislosti s prací

Budete mít nárok na podporu?

Na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok, pokud jste byli účastníky sociálního pojištění alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech. Tato doba nemusí být souvislá, stačí například pracovat půl roku, pak rok studovat a pak dalšího půl roku opět pracovat. Dávejte si ale pozor, na jaké pracovní smlouvy jste pracovali. Musíte platit sociální pojištění, takže pokud jste například pracovali pouze na DPP nebo DPČ, tak na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

  Chcete začít podnikat?

  Pokud máte nadějný podnikatelský plán, tak směle do toho. Jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) budete potřebovat živnostenský list a také si budete muset platit minimální sociální a zdravotní pojištění. Musíte se zaregistrovat na místní správě sociálního zabezpečení a také na své zdravotní pojišťovně jako OSVČ okamžitě po vydání živnostenského listu. Poté jste také povinni za sebe začít platit jak sociální tak i zdravotní pojištění.

  Dopřejte si poslední prázdniny

  Pokud jste se rozhodli, že práci začnete hledat až v září a užijete si naplno poslední prázdniny, tak se měsíc po skončení školy stáváte tzv. osobou bez zdanitelných příjmů a musíte si za sebe sami začít platit zdravotní pojištění. Dojděte se urychleně nahlásit na vaši zdravotní pojišťovnu, nejpozději do osmi dnů od doby, kdy za vás stát přestává platit zdravotní pojištění. Jako OBZP sociální pojištění platit nemusíte. Navíc vaše ISIC karta možná přestala fungovat v menze a v rámci univerzity, ale na slevy a akce v obchodě vám bude platit ještě do konce vyznačeného data, nejčastěji do konce roka. Takže máte celého půl roku na to, abyste si užili levné vstupy do muzeí a dalších prázdninových atrakcí.Takže i ty poslední prázdniny si můžete užít jako student naplno.

  Když pojedete za dobrodružstvím

  Mnoho studentů také místo trvalé práce nebo dalšího studia nebo případně registrace na úřadě práce volí možnost získání zkušeností v zahraničí. A vyrazí do zahraničí pracovat. Zlepší si jazykové znalosti a rozšíří kvalifikaci. Musí stále platit zdravotní a sociální pojištění? V rámci EU se zdravotní a sociální pojištění platí z vyplácené mzdy, tedy z vaší zahraniční pracovní smlouvy podle místních podmínek. Tato účast se vám ale zároveň počítá jako účast na českém sociálním a zdravotním pojištění. Sociální pojištění můžete řešit až po skončení zaměstnání a návratu do České republiky. Pokud jde ale o zdravotní pojištění, tak je nutné se na své pojišťovně odhlásit. Pojišťovně pak musíte doložit, že zdravotní pojištění budete platit v jiné členské zemi. Jak důkaz stačí předložit například pracovní smlouvu.

   
   
  Sdílení a tisk
   
  Komentář

  Nejnovější články

  Na podání přehledů zbývá 14 dní

  19.04.  |  Redakce

  Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní…

  Kam pro cestovní pas a kolik to bude stát?

  16.04.  |  Lukáš Pololáník

  Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš…

  Více článků

  mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

  Přihlášení

  Zapomněl jsem heslo