Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Etiketa, jak jste na tom vy?

Studentskefinance.cz

Je přítomna všude kolem nás. Setkat se s ní můžeme jak ve škole, tak v práci, na firemních večírcích, ale třeba i na schůzce v bance - zásady slušného chování aneb etiketa. Její znalost a denní praktikování je důležité nejen pro udržování slušných a harmonických vztahů nejen na pracovišti a ve škole, ale i pro celou společnost.

 

Společenská pravidla

I když každý člověk představuje jedinečnou lidskou bytost a všichni bychom si měli být podle lidských práv rovni, dle společenských pravidel je tomu trochu jinak. Setkáváme se s pojmem osoba společensky významnější, pro niž jsou charakteristické určité výsady a práva.

Dle společenské hierarchie platí, že společensky významnější je:

 • Nadřízený před podřízeným.
 • Žena nežli muž.
 • Starší nežli mladší.
 • Známá, zasloužilá nebo populární osobnost.

1) Tykání a vykání

V případě, že se dostane do situace, kdy si nejste jisti, jestli můžete druhé osobě nabídnout tykání, pamatujte si:
„Tykání nabízí vždy osoba společensky významnější.“

Na druhou stranu pokud jste osoba společensky významnější nebo žena máte právo tykání odmítnout.

2) Pozdrav

Zde platí následující pravidla:

 • Společensky méně významná osoba zdraví osobu společensky významnější.
 • Pokud jste v pozici váženějšího nebo staršího není chyba pozdravit jako první.
 • Na opakovaný pozdrav během dne vždy bez upozornění odpovězte.
 • Při setkáních oslovujte vždy v 5. pádě. Je špatně říct pane Novák, správně je pane Nováku.

3) Podávání ruky

Mějte na paměti, že ruku podává osoba společensky významnější, přičemž nezapomínejte na to, že:

 • Muž nikdy nepodává ruku v rukavicích.
 • Žena může mít při podávání ruky ponechané rukavice.
 • Stisk by nikdy neměl být jak „leklá ryba“.

Čtyři situace proti etiketě aneb čemu byste se měli vyhnout.

Setkáváme se s lidmi různých povah, kteří pochází z rozdílných rodinných prostředí. Každý je navíc ovlivněn lidmi, s kterými se nejčastěji stýká. Na základě všech těchto aspektů se utváří charakter každého jedince. Může se tak stát, že se ve svém okolí setkáte s následujícími čtyřmi situacemi, které však etiketě (ať už na pracovišti nebo ve škole) naprosto odporují a mělo by se jim vždy snažit předcházet. V případě, že jste svědky situace, nechovejte se slepě a hluše! Zasáhněte! Nikdy nevíte, kdy vy sami se můžete ocitnout v jedné ze čtyř níže popsaných situací.

Nahlížení do osobních souborů jiných – v práci je většinou jedna společná síť, nahlížení do cizích souborů (nebo dokonce do e-mailu) bez dovolení ostatních je nezdvořilé a spoustu lidí může tento krok naštvat. Pokud potřebujete důležité data od jiných osob, zajděte za nimi a požádejte je vždy o svolení.

Půjčování věcí bez svolení – ať už to začíná nevinnou propiskou, blokem, papíry až po šanony nebo myš od počítače, vždy jde o princip. Slušností je se VŽDY zeptat, ať už jde o obyčejnou tužku nebo izolepu. Předejde tak zbytečnému utváření špatného dojmu a vzniku dusné atmosféry.

Krádež – jedná se o extrémní případ, avšak i s takovým se můžete ve školním nebo pracovním prostředí setkat. Pokud si od někoho něco půjčíte a omylem si to odnesete domů, určitě danou věc ihned následující den s omluvou vrať te. Nechtěné krádeže se můžu stát každému. Jedná se o běžnou záležitost v důsledku stresu a spěchu. Ovšem při zbytečném zatloukání, se věc může velmi jednoduše zvrtnout v krádež, a vrhnout tak špatné světlo na vaši osobu.

Pomluvy – nikdy za žádných okolností nesuďte někoho, dokud jej neznáte. Nevykládejte svůj dojem o kolegovi druhému kolegovi, nebo o spolužákovi jinému spolužákovi. Pokud chcete znát něčí názor na danou věc, raději to proberte s někým nestranným doma, ať už se jedná o spolubydlícího nebo dobrého kamaráda. V opačném případě můžete vypadat, že drbete na potkání. Myslete na to, že každý člověk je jiný a nelze jej přetvořit k obrazu svému. Můžete však změnit váš přístup a pohled na danou věc. Snažte se tedy být ke svému okolí vstřícní a chápaví.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nejnovější články

Zdanění přivýdělku z dohod o provedení práce

10.10.  |  Veronika Tomanová

Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovně-právním vztahem. Nižší zdanění a jednodušší…

Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018

05.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo