Plná svéprávnost v právním jednání je navázána na dosažení zletilosti. Zletilost je podmíněna dovršením osmnáctého věku života, sňatkem nebo, jak jsme si uvedli v minulém článku, přiznáním svéprávnosti, tzv. emancipací, která představuje jednu z novinek nového občanského zákoníku.
Čtěte také: Na vlastních nohou od šestnácti?
Vedoucím po základní škole
Čas od času slýcháme v médiích nebo od známých, že nějaký mladík, který teprve studuje střední školu, již řídí vlastní firmu, podniká a dosahuje úspěchu, kterého nedosahují věkem „zkušení“ dospělí. V současné právní úpravě pro případ snahy nezletilého samostatně vykonávat výdělečnou činnost nebo provozovat svůj podnik (od roku 2014 terminologicky obchodní závod) je situace poměrně komplikovaná a nezletilý je vázán na svého zákonného zástupce, tedy rodiče.
Nový občanský zákoník mimo jiné umožňuje, aby zákonný zástupce prostřednictvím souhlasu soudu udělil nezletilému, který nenabyl plné svéprávnosti, souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu nebo jiné obdobné výdělečné činnosti. Takto se nezletilý stane způsobilým k jednáním, která jsou s touto činností spojena. Je vám šestnáct let, jste úspěšní např. v IT, rozumíte sami podnikatelskému prostředí více než vaši rodiče, avšak nejste plně svéprávní. Nové zákonné ustanovení bude nabízet možnosti, jak vše ulehčit. Zákonný zástupce může svůj souhlas následně odvolat pouze opětovně s přivolením soudu.
Bez práce nejsou koláče?
Nezletilý, který za prvé dovršil patnáctý rok života a za druhé ukončil povinnou školní docházku se může zavázat k výkonu závislé práce, tedy např. k pracovní smlouvě dle zákoníku práce. V daném ohledu navazuje nový občanský zákoník na současnou úpravu. V rámci nezletilých mladších patnácti let nebo nesplňující podmínku ukončení povinné docházky je závislá práce samozřejmě zakázána. Avšak s určitou výjimkou umělecké, kulturní, reklamní nebo sportovní činnosti.
Nesouhlas rodičů
Přestože nezletilý splní výše uvedené podmínky patnácti let a ukončení školní docházky, může zákonný zástupce, tj. zejména rodič rozvázat pracovněprávní vztah nezletilého. A to v případech, kdy nezletilý nedovršil šestnácti let a pokud je to v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého.
Celkově můžeme shrnout, že ve věku od šestnácti do osmnácti let nový občanský zákoník nabízí nezletilým značné možnosti „osobní svobody“ v právním jednáním. Jedná se sice o instituty, které vyžadují po nezletilém obrátit se na soud, ale rozhodně se jedná o posílení práv nezletilého.