Natočené video
Záznam, který jste natočili a chcete zpracovat – nastříhat, zpomalit či zrychlit, upravit na černobílý či jinak – můžete poměrně snadno upravovat v množství programů. Pokud používáte operační systém Windows, je možné si ze stránek Microsoftu zdarma stáhnout Movie Maker – jeden z nejjednodušších programů pro správu videa, v němž můžete třeba zajímavý trailer nebo reklamní video vytvořit i pouze z fotografií tak, aby v něm byl dostatek pohybu a změny, takže nebude ani v nejmenším připomínat pouhou prezentaci. Podobné věci umí Avidemux, Video Edit Master, VideoThang a mnoho dalších programů ke stažení zadarmo, které fungují na různých operačních systémech.
U komerčního SW pro pokročilou úpravu videa můžete využít trialy – Adobe Premiere, Aurora Media Workshop, Pinnacle Studio a jiné.
Animovaný film
V této oblasti existuje nepřeberné množství volně dostupných programů, v nichž se dá vytvořit i skutečně profesionální animace. Blender 3D je vhodný zejména pro obličeje a postavy, například krajiny a osvětlení se dají realističtěji vytvořit v jiných programech.
Můžete zkusit openFX, trueSpace, anim8r, který patří mezi nejjednodušší na ovládání, DAZ Studio, Carrara Studio či gMax. Většina z těchto programů bývala placená a dnes je freeware, případně jsou zdarma dostupné pouze starší nebo základní verze a za pluginy či novější release se platí. Vyplatí se vyzkoušet několik různých programů, než zjistíte, který nejlépe vyhovuje vašim schopnostem a potřebám. Některé z nich jsou složitější a plnohodnotná práce s nimi vyžaduje získání větších zkušeností s animací.
Pakliže chcete vytvářet pouze jednoduché, krátké 2D animace v GIF, postačí k tomu například trial Zoner GIF Animatoru nebo freeware programy Falco GIF Animator, Movies 13 či GiftedMotion.
Grafika, ilustrace a design
Chcete-li vytvářet vlastní grafiku či upravovat fotografie ve větším stylu než s Windows Picture Managerem, Malováním a podobným softwarem a nemáte peníze na drahé programy jako Adobe Photoshop, nezoufejte. Kvalitní produkty se dají stvořit i jinak – můžete využít třeba slavný bitmapový editor GIMP, Photobie na úpravu fotografií a obrázků, CleanSkinFX pro portréty, HyperShot pro vizualizaci 3D objektů a mnohé další programy; pro každou oblast grafiky, designu a tisku najdete nějaký software zdarma.
Pokud potřebujete komerční software, ale stačí vám ho mít na kratší dobu, můžete si stáhnout trial – nabízí ho jak Adobe Photoshop, tak Zoner Callisto, Logo Design Studio, Adobe Illustrator a naprostá většina dalších podobných programů.
Ať už pracujete s jakýmkoli druhem multimédií, pro jednodušší studentské projekty vám programy dostupné zdarma bezpochyby postačí. Pokud se vrháte do vod složitějších animací či grafiky, můžete nejprve alespoň vyzkoušet nepřeberné množství trialů.