Dnem 1. května končí přechodné období, kdy se pracující z tzv. východního bloku, nemohli ucházet v Německu a Rakousku o zaměstnání. Jak uspět v Rakousku? Zkusme si vypíchnout hlavní podmínky úspěchu na základě vlastních zkušeností autora článku.
- Mohlo by vás zajímat: Do Německa za prací
Možný negativní vztah k Čechům
Je potřeba vzít v úvahu relativně negativní vztah Rakušanů k Čechům. Autor článku uvádí, že v Rakousku částečně prožil dětství a s negativismem se setkal mnohokrát. A že se od té doby mnoho nezměnilo, ukazuje i jeho poslední zkušenost: na obchodním úseku Rakouského velvyslanectví v Praze potřeboval získat nějaké informace. Dali mu je až tehdy, když uvedl, že v Rakousku vyrůstal. Jako Čechovi mu nebyli ochotni pomoci vůbec. Čechy i Slováky berou Rakušané jen jako levnou pracovní sílu.
Pracovní smlouva v naprostém pořádku
Rakouští právníci jsou pečliví, důkladní a zpracovávají vše až do nejmenších podrobností. Obdobně musíte postupovat i vy. V každém případě, nelitujte peněz a najměte si renomovaného místního právníka, který vám pracovní smlouvu zkontroluje a případně doplní. Vyhnete se tak mnoha nedorozuměním a případným pracovním sporům. Rakouské právní předpisy umožňují uzavřít pracovní smlouvu i ústně. V tomto případě zaměstnavatel vystaví pracovní kartu – Dienstzettel, která slouží jako doklad o zaměstnání. Nicméně vřele doporučujeme písemnou formu pracovní smlouvy. Pokud chce český občan žádat o uznání kvalifikace, pak všechny certifikáty a dokumenty musí nechat přeložit do němčiny a následně je nechat úředně ověřit.
Rakouský “švarcsystém“
Rakouští, stejně jako naši, podnikatelé si oblíbili najímat pracovníky na vlastní živnostenský list (Gewerbe – živnost). Z toho vám vyplývají závazky samostatně platit sociální a zdravotní pojištění a vést účetnictví. Pracujete pak pro zaměstnavatele bez nároků na dovolenou, bez nároku na 13. a 14. plat (na dovolenou a Vánoce), zpravidla se svými pracovními pomůckami, vlastním pracovním oděvem, bez příplatků za přesčasy, atd. Rakušané navíc mají možnost uzavřít s vámi pouze ústní dohodu, což takřka bez výjimky činí. Najde-li se někdo, kdo vaši práci vykoná za nižší mzdu, okamžitě končíte! Není nutní dodávat, že sociální a zdravotní musíte platit i nadále. Místo výdělku se tak můžete v Rakousku zadlužit. Soudit se jistě můžete, ale za své! Dobrá rada tedy zní: pokud vás zaměstnavatel do 3 dnů nepřihlásí na pracovní úřad, raději ukončete práci a neriskujte, že budete pracovat zadarmo.
Základní informace o zaměstnání v Rakousku najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Další tipy jsou:
Minimální mzda a pracovní doba
Minimální mzda v Rakousku není stanovena zákonem, ale je určena pro každý obor zvlášť kolektivními smlouvami. Nejlevněji v Rakousku pracují pečovatelky ze Slovenska, které za 24 hodinovou službu dostávají mzdu 45-70 Euro, což je cca 2,5 Euro na hodinu. Právě ochota jít s cenou práce co nejníže, vede k tomu, že jsou Čechům a Slovákům nabízeny velice nízké mzdy. Nedejte se, robota už byla dávno zrušena!
Pracovní doba je pevně stanovená - za týden musíte odpracovat 40 hodin, to znamená 8 hodin denně. Poté, co zaměstnanec odpracuje 6 hodin, má nárok na přestávku, která se do pracovní doby nepočítá, a tak není ani logicky proplacena. Na dovolenou mají zaměstnanci nárok v rozsahu od 25 do 30 pracovních dnů. Jestliže odpracujete v Rakousku více než 25 let, budete mít nárok na 36 dnů dovolené ročně.
Rakouské pracovní portály a pracovní agentury
Pracovní příležitosti v Rakousku si můžete najít buď sami, nebo prostřednictvím německých zaměstnavatelských agentur. K usnadnění hledání jsme pro připravili několik užitečných odkazů:
- Rakouský Servis trhu práce (Arbeitsmarktservice AMS) - obdoba českého Úřadu práce
- Jobroom - vyhledávání volných pracovních příležitostí
- Searchjobs.at
- Austropersonal.com
- Jobpilot.at
- Careerjet.at
- Brainpower-austria.at (věda a výzkum)
- Karriere.at
- Jobboerse.at
- Dermarkt.at
- Ams.or.at
- Nabídka míst v turismu
- Nabídka míst v gastronomii
Inzerce pracovních míst v novinách
- Der Kurier
- Oberösterreichische Nachrichten
- Der Standard
- Salzburger Nachrichten
- Kärntner Landeszeitung
- Kleine Zeitung
- Vorarlberger Nachrichten
- Kronen Zeitung
- Tiroler Tageszeit
- Wiener Zeitung
- Oscar´s Job-Magazin - Tourismusjobs weltweit
Hledáte-li sezónní práci, pak doporučujeme využít služeb některé z místních pracovních agentur, jako například:
Ubytování v Rakousku
Budete - li v souvislosti se zaměstnáním hledat ubytování, pomoci vám mohou následující web stránky:
- Immobilien.net
-
Wohnmarkt.at
- Immodirekt.at
- Immobilien-austria.at
- Immonet.at
- Immoads.oe24.at
- Immonaut.com
- Maklernet.at
- Immobilienmarkt.bkv.net
- Immokralle.at
- Gewerbeimmobilien.at
Autor působí jako mezinárodní realitní konzultant ve společnosti Vít Klíma reality; článek vyšel původně na Finance.cz.