Proč se tak obáváme prezentací?
Upřímně sama můžu říct, dříve prezentace nebývaly mojí oblíbenou částí školních povinností. Spíše jsem se jich obávala, byla nervózní a výsledkem bylo odhrkání prezentace ve stylu kulometu. Strach, že něco zkazíme, přeřekneme se před několika páry očí, které sledují, co a jak říkáme, dokáže být pro nemalou část studentů nepříjemnou záležitostí. Proč nám to dělá ale tak velké obtíže? Od dětství nejsme nuceni k tomu, abychom se učili prezentovat a vystupovat na veřejnosti. Kolik takových příležitostí máme na základní škole a střední? Vyjma básniček, které se učíme nazpaměť a pár referátů, dá se říct, že nic.
Věra Bělohlávková, autorka knížky 33 rad jak úspěšně prezentovat říká: „Naše školství bohužel této důležité komunikační dovednosti nevěnuje příliš pozornosti, a proto ze škol často vycházejí zakřiknutí jedinci, kteří neobstojí ve výběrových řízeních, v obchodě, ani ve společnosti.“
Myslím si, že lépe to vystihnout nemohla. Ano, tato paní má pravdu a je trošku děsivou skutečností, kolik studentů se bojí samo sebe prezentovat, ať už při prezentacích nebo třeba výběrových řízeních. Ostatně sami se můžete přesvědčit a ohodnotit si úrovně prezentací přímo na vaší škole.
Když nás to tedy škola nenaučí, je pak pouze na nás, zda se rozhodneme s tím něco dělat a zlepšit se. Dnes již máme nesčetné množství příležitostí, jak na sobě můžeme pracovat. Internet je „bezedná studna“ přísunu informací, ať už hledáme na českých nebo anglických stránkách, nemluvě o školících střediscích a široké škále odborných publikacích dostupných v knihovnách.
Čeho se na 100% vyvarovat?
Aby i vaše prezentace byla úspěšná, vyhněte se následujícím:
- Žvýkačka v puse – Přežvykování na nikoho dojem neudělá!
- Rychlé mluvení – Když vám nerozumí, neposlouchají vás!
- Monotónní mluvení – Uspávači hadů patří do cirkusu, nebojte se projevení emocí!
- Ruce v kapsách – Před publikem ruce do kapes nepatří, přečtěte si něco o řeči těla!
- Příliš velké množství slajdů – Poté, co prezentaci vytvoříte, projděte si ji znova a zeptejte se „Není to zbytečně moc“?
- Románová prezentace – Odstavce patří do románů, prezentace má být co nejstručnější a heslovitá. Mluvit máte vy, ne slajdy!
- Nevhodné kombinace barev – Žluté pozadí, zelený nadpis a červené písmo do toho navrch moc parády neudělá. Nechte se inspirovat weby, kde jsou na ukázku profesionální prezentace!
- Učení se prezentace nazpaměť – Stačí jedna otázka nebo zaškobrtnutí a jste ztraceni!
- Neopomínejte obrázky – Upoutají více než slova a prezentaci příjemně oživí!
Digit – Jak prezentovat jako Steve Jobs
Tento odstavec bych ráda věnovala Digitu, kde v jednom ze svých dílů Jan Březina a Petr Mára poskytují cenné rady. Nechte se inspirovat jejich zkušenostmi, oba prezentují na nejrůznějších akcích a lektorují workshopy.
- Pomáhá jediná věc – Just do it! Udělat to.
- Zkušený reprezentátor začíná příběhem, aby zaujal lidi, navíc je to skvělý způsob, jak navázat kontakt se svým publikem.
- Prezentování je i o dýchání, když to děláte správně, mluvíte pomaleji, jste schopni si myšlenky urovnat a slova už vás sami začnou napadat.
- Myslete na vlastní komfort. V nepohodlném oblečení se nebudete cítit dobře. Oblek ve kterém se škrtíte vám nezajistí dobrou prezentaci.
- Dobrý obsah a humor = výborná kombinace, avšak musí to být vyvážené.
- Jít prezentovat znamená mít jasnou myšlenku, kterou chci co nejjednodušeji sdělit
- Dejte si pozor na koukání z okna, do poznámek.
- Podporujte interakci! Poděkováním, povzbuzováním: „Dobrá otázka“.
- Nikdy nevíme všechno! Pokud něco nevíte, nebojte se to říct! Při prezentování přenášíte vaše pocity a lidé poznají, pokud lžete a snažíte se je oklamat.
- Vyvarujte se zmatkování.
- Prezentujte to, k čemu máte vztah, k čemu vás pojí vášeň, lidé to vycítí.
- Vyzkoušejte si prezentaci předem nanečisto.
- Připravit si, co chci říct, a vědět jaká je základní myšlenka. Hlavně příprava začátku a konce (nejdůležitější části prezentace).
(Více na http://www.digit.cz/2010/03/25/jak-prezentovat-jako-steve-jobs/)