Plán na zaměstnanost: Podpora mladých a absolventů

03.04.2013 | , Studentskefinance.cz
STUDENT - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

Téměř 100 tisíc lidí do 25 let nemělo ke konci loňského roku práci. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci, proto je podpora mladých a absolventů hned první z nového sedmibodového Plánu na zaměstnanost, který resort nedávno představil. Absolventská místa stát podpoří příspěvkem a také cílenými programy z Evropské unie. Celkem má ministerstvo pro svůj Plán připraveno více než 7 miliard korun.

Jak bude pomoc státu mladým lidem, kteří patří mezi nejvíce ohrožené skupiny na trhu práce, konkrétně vypadat? „Na nově přijatého mladého zaměstnance z evidence úřadu práce mohou firmy získávat rok od státu měsíční příspěvek až 24 tisíc korun. A také jim jednorázově nabídneme peníze na vybavení, které potřebují pro zřízení pracovního místa. Záleží jen na zaměstnavatelích, jak tuto možnost využijí,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

MPSV podpoří také čerstvé absolventy škol při hledání práce. Od poloviny letošního roku spustí regionální projekty v krajích, kde na individuální poradenství při hledání zaměstnání, případně rekvalifikace čerstvých absolventů, dá až 1 miliardu korun. Tento projekt s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let“ je určený pro mladé uchazeče o práci, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR více než 4 měsíce a mají minimální nebo žádnou pracovní zkušenost. Vše bude financováno z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Úřad práce se nově na absolventy daleko více zaměřuje a spolupracuje také intenzivněji se školami a zaměstnavateli. Nedávné doporučení Evropské komise, které se týká právě podpory práce pro mladé lidi do 25 let, je další důvod k tomu, abychom se právě této skupině věnovali,“ dodala ministryně Ludmila Müllerová.

Mladí lidé bez práce mohou rovněž využít rekvalifikace. A nejen ty, které jim podle situace na trhu práce vybírá a zajišťuje Úřad práce ČR. Od loňska si je také mohou sami zvolit. Pokud si vyberou rekvalifikační kurzy, mohou na ně během 3 let získat od státu příspěvky až do 50 tisíc korun. Úřad práce ČR přitom předem posuzuje nejen předpoklady uchazeče, ale také nakolik vybranou kvalifikaci pak uplatní v praxi. Například absolventi vysokých škol se zajímají nejvíce o kurzy ekonomického směru, rozšíření IT dovedností či kurzy, které by jim pomohly zahájit vlastní podnikání.

Dobré uplatnění absolventů škol na trhu práce ovlivňuje více faktorů. Kromě hospodářského a sociálně-demografického vývoje regionu, s kterým souvisí zaměstnanost v dané oblasti, hraje roli například: aktivní přístup k hledání zaměstnání, úroveň vzdělání, klíčové kompetence či obor vzdělání. V současné době lépe najdou uplatnění absolventi technických oborů než například lidé s humanitním vzděláním.

Autor článku

Redakce

Redakce  

Články ze sekce: STUDENT - NEPOUŽÍVAT