Otevření škol a rizikové skupiny podle Ministerstva zdravotnictví

14.05.2020 | , Finance.cz
STUDENT


Ministerstvo zdravotnictví již na začátku května stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?

Kdy se otevírají základní školy?

Základní školy jsou již otevřené. Od 11. května opět započala výuka, ale pouze pro žáky 9. ročníků. Spolu s nimi mohli do školních lavic zasednout i studenti závěrečných ročníků středních škol, učilišť a konzervatoří, vyšších odborných škol apod.

Od 25. května se pak základní školy otevřou i pro žáky prvního stupně a jejich organizované a zájmové aktivity formou školních skupin. Ve třídě bude moci být maximálně 15 žáků, v lavici pak smí sedět pouze jedno dítě.

Je účast dítěte ve škole povinná?

Ne, není. Vzhledem k aktuální situaci nedochází k úplnému obnovení povinné školní docházky, školy fungovat budou, ale jen pro některé ročníky, takže omezeně. Účast dětí není ve školkách povinná a je na zvážení každého rodiče, zda dítě do školy pustí, či nikoliv.

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravilo soubor hygienických a bezpečnostních pokynů pro školská zařízení. Užitečná však budou i pro učitele a rodiče žáků. Do metodiky je totiž zanesena i přesnější definice tzv. rizikových skupin, o kterých politici v souvislosti se znovuotevřením škol hovořili.

TIP: Kdy budou v roce 2020 maturity?

Otevření škol a rizikové skupiny a faktory

Zdroj: Shutterstock

Otevření škol a rizikové faktory a skupiny

  • Astma střední i závažné a další chronická onemocnění plic s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou,
  • hypertenze a další onemocnění srdce nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou léčbou.
  • farmakologicky léčený diabetes,
  • primární i sekundární onemocnění jater,
  • chronické onemocnění ledvin, které vyžaduje dočasnou i trvalou náhradu funkce, čili dialýzu,
  • těžká obezita (BMI 40 a více),
  • poruchy imunitního systému při protinádorové léčbě, po transplantaci solidních orgánů nebo kostní dřeně a při imunosupresivní léčbě (HIV, steroidy apod.),
  • věk nad 65 let s přidruženými chronickými onemocněními.

TIP: Ošetřovné pro zaměstnance se zvýšilo

Kdy patříte do rizikové skupiny?

Do rizikové skupiny spadá dítě nebo zaměstnanec školy, který splňuje alespoň jeden bod z výše uvedených rizikových skupin. V obou případech to také platí, pokud jeden z nich žije ve společné domácnosti s osobou, která splňuje některý z faktorů rizikovosti.

Pokud dojde u žáků k naplnění některého z rizikových faktorů, jeho rodiče či zákonní zástupci by měli důkladně zvážit jeho účast ve škole, ale i na jiných vzdělávacích aktivitách.

Jak se bude dokazovat rizikovost žáků?

Zákonný zástupce bude muset při prvním vstupu žáka do školy předložit hned dva podepsané dokumenty. První je Písemné seznámení s vymezením rizikových skupin stanovených Ministerstvem zdravotnictví a Písemné čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění. Tím stvrdíte, že se u dítěte v posledních 2 týdnech neprojevila např. horečka, kašel anebo ztrátu chuti či čichu. S nepodepsanými dokumenty nebude žákům umožněna přítomnost ve škole a až do konce školního roku u nich bude probíhat distanční výuka.

Oba dokumenty je možné stáhnout na portále MŠMT. S těmito pokyny byste však měli být předem obeznámeni ředitelem školy.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 68 krát

Články ze sekce: STUDENTPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.