Duolingo aneb jak se vlastními chybami naučit cizí jazyk zcela od základů

07.08.2019 | , Finance.cz
STUDENT


Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem, zní jedno staré přísloví. A třebaže značná část nejen středoškoláků má s výukou nějaké cizí řeči nemalé problémy, ve skutečnosti nebylo studium jazyků nikdy v minulosti snazší. Kromě zahraniční hudby, seriálů, potažmo počítačových her na tom mají velkou zásluhu i různé výukové online aplikace. Tu nejznámější z nich pak s největší pravděpodobností představuje platforma zvaná Duolingo.

Historie této edukativní webové stránky sahá o sedm let nazpět. Oficiálně byla spuštěna v červnu roku 2012, přičemž za jejím zrodem stojí hlavně guatemalský rodák Luis von Ahn, jehož internetový svět zná rovněž coby stvořitele služby Captcha, potažmo reCaptcha.

Platforma je zcela zdarma a lze ji používat i jako aplikaci v mobilním telefonu. K dispozici je jak pro ty, kteří preferují mobily s operačním systémem Android, tak pro lidi vyznávající iOS, potažmo Windows Phone. Co ale Duolingo od ostatních podobných výukových softwarů natolik odlišuje, je především forma, jak dotyčného cizí jazyk naučit.

V rámci zdokonalování svých dovedností uživatel postupuje jakýmsi stromem (ačkoliv tentokrát poněkud obráceně - seshora dolů), přičemž jednotlivé větve představují jiné úrovně obtížnosti. Na samotném začátku si uživatel rovněž navolí, kolik času je ochoten výuce každodenně obětovat. Na základě toho bude mít pak stanoven počet úloh a lekcí, které musí absolvovat. V dalším kroku se jej program rovněž zeptá, jaká je jeho aktuální jazyková úroveň. Pakliže je pro něho jím zvolený jazyk zcela nový, bude absolvoval celý kurz od samého začátku. Pokud již v minulosti něco pochytil, dostane jakýsi rozřazovací test, na základě kterého mu bude jistý počet lekcí odpuštěn.

Jak se naučit cizí jazyk – aplikace Duolingo

Zdroj: Shutterstock

Škola hrou

Aby mohl uživatel postoupit na další úroveň, musí nejprve splnit tu aktuální. Za absolvování jednotlivých lekcí získává celkem 10 bodů. Lekce lze přitom kdykoliv poté opakovat, a získat tak další plusové body navíc.

Úlohy jako takové jsou poskládány tematicky. Většinou se týkají buď nějakého konkrétního okruhu, například zvířat, povolání, ovoce apod., nebo dané problematiky – třeba procvičení přídavných jmen, jednotlivých časů atd.

Samozřejmě ne vždy se podaří zodpovědět uvedené cvičení zcela správně, i na to však tvůrci Duolinga při jeho návrhu mysleli. Pokud uživatel nějakému slovíčku nerozumí, jednoduše si na něj může najet kurzorem, načež mu bude vysvětleno, co jeho přepis ve zvoleném jazyce znamená. Pokud se při vypracovávání úlohy dopustí chyby, program mu to okamžitě sdělí a tuto inkriminovanou část v rámci celého cvičení zařadí znovu. Čím většího počtu chyb se dopustí, o to více času nad danou úlohou stráví. Jakmile ji však dokončí, obdrží plný počet bodů.

Číst, psát i poslouchat

Struktura těchto cvičení je v průběhu celého výukového procesu v podstatě totožná. Obsahuje jak část věnující se písemnému překladu, tak výuce nových slovíček na základě obrázků, přes doplňování vhodných tvarů slova do věty, jejich správného vyslovování až po porozumění poslechu.

Když studující tvoří internetový obsah

V minulosti si Duolingo získalo na oblibě i díky dalšímu zajímavému aspektu, který ho odděloval od jiných podobných platforem. Jeho prostřednictvím totiž mohli sami uživatelé pomoci tvořit internetový obsah, respektive překládat články, které byly dříve publikovány na webu, do jazyku, v němž se díky tomuto programu rozhodli zdokonalit.

„Stvořitel“ Von Ahn totiž sázel na to, že když lidé budou mít možnost nově nabyté znalosti okamžitě aplikovat v praxi, a tím tak oplývat i jistou dávkou odpovědnosti, přiláká to miliony zájemců. A tento záměr se mu skutečně naplnit podařilo.

Současně tak umožnil firmám ušetřit nemalé peníze, neboť za profesionální překlady jsou nuceny mnohdy platit vysoké částky, zatímco uživatelé Duolinga tak činili zcela zadarmo.

To pochopitelně neznamenalo, že si kterýkoliv uživatel mohl vybrat jakýkoliv článek na internetu a ten následně skutečně přeložit. Tento obsah program vygeneroval na základě adekvátní „studentově“ úrovni, přičemž k jeho zveřejnění došlo až tehdy, pokud se více než polovina takto přeloženého obsahu shoduje i s dalšími uživateli. Za tuto službu dostal odměnu v podobě dodatečných „zlaťáků“ a rovněž se mohl podívat na to, jak tentýž článek přeložili ještě před ním ostatní.

Dříve byly tyto překlady nedílnou součástí téměř každé jazykové úrovně, dnes jsou však již jen jakousi doplňující nadstavbou, kterou není nutné absolvovat.

Angličtina je podmínkou

Jednou z největších nevýhod pro tuzemské zájemce o výuku cizích jazyků na Duolingu je skutečnost, že jeho nabídka je v současné době „osekána“ pouze a jen na angličtinu. Tedy za předpokladu, že právě tento jazyk už neovládáte. Pakliže ano, vaše možnosti jsou takřka bezmezné. V takovém případě se totiž může zdokonalit či od základů naučit hned 33 jazyků, mezi nimiž mimo jiné nechybí například hebrejština, hindština či dokonce klingonština. Některé jsou prozatím pouze v beta verzi, jiné zcela kompletní.

 

Své pokroky můžete srovnávat s ostatními

Jak dobří v kterém jazyce jste, můžete nejlépe hodnotit podle úrovně ostatních uživatelů. Duolingo tuto možnost srovnání nabízí všem zájemcům. Pochlubit se můžete rovněž svým přátelům na Facebooku, s nímž tento program dlouhodobě spolupracuje.

Co do oblíbenosti nemá Duolingo ve světě jazykových výukových softwarů žádného výraznějšího konkurenta. Učit se cizí řeči je díky němu zábava, která je zároveň zcela zdarma. Na druhou stranu, abyste se mohli jazyku, který se chcete naučit, věnovat, je potřeba oplývat jistou znalostí angličtiny. Bez ní se zde neobejdete. Jakmile se odstraní i tato podmínka – a jednoho dne se tak stane zcela určitě – bude jeho potenciál zase o pořádný kus dále.


Čtěte také:

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 9 krát

Články ze sekce: STUDENT