Průzkumná dílna - Exploratory Workshops
Exploratory Workshops (průzkumné dílny) jsou malá, interaktivní skupinová sezení, zaměřena na otevření nových směrů ve výzkumu s prioritou prozkoumat nové oblasti s možným dopadem na vývoj v oblasti vědy. Workshopy, které obvykle trvají 1-3 dny, mají širokou účast z celé Evropy a zapojují jak staré mořské vlky vědce, tak mladičké vědce s minimem zkušeností nebo také nezávislé výzkumné pracovníky. V relativně malém měřítku (z hlediska zúčastněných osob) poskytuje ideální platformu pro zaměření na téma, umožňuje účastníkům přispívat do diskuzí a plánovat spolupráci.
Ptáte se, kdo je oprávněn podat návrh?
Individuální, aktivní vědci z evropských univerzit či výzkumných ústavů ze zemí EU. V případě, že pirát není členem ESF, doplaví svůj návrh do sídla Evropské nadace pro vědu. V jakém jazyce lze podat návrh? Všechny žádosti musí být v angličtině. Může se návrh týkat několika workshopů? Ne, návrh by měl být uvedený na jednu událost. Dále - návrhy by měly být předloženy prostřednictvím internetu pomocí on-line formuláře. Pro nahrávání musí být složeny z jednoho souboru pouze v aplikaci Word, rtf nebo pdf a jsou v souladu s pravidly prezentace.
A existují nějaká omezení v navrhovaných termínech?
Ano. Tento seminář se musí konat v období od 1. února do 31. prosince kalendářního roku následujícího po výzvě k předkládání návrhů (např. návrh předložen v květnu jeden rok, musí být pro setkání se uskuteční mezi 1. únorem a 31. prosince následujícího roku). Workshopy se musí konat ve vodách ESF členských zemí na mapě uvedených.
Každá země odkazuje na oficiální web své akademie. Pro představu zaplujeme až k adresám webových stránek některých zemí jako například Finsko - http://www.aka.fi , Polsko - http://www.pan.pl nebo Česká Republika - http://www.cas.cz a Kypr - http://www.research.org.cy .
Konečně, jak se to má s účastí?
Minimum je 15 účastníků a maximum 30 účastníků. A jak takový účastník vlastně vypadá? Jako každá osoba, která stráví půl dne a více na semináři, bez ohledu na to, v jakém se nachází postavení (pořadatel, moderátor, neprezentující účastník, atd.). Jestliže se účastní výzkumník z jiné země než ze členské, vyhozen nebude, nicméně počet takových je omezen. Co se týče generových otázek - obojího pohlaví musí být zastoupena minimálně 1/3 celkové účasti (např.: Pokud má workshop 15 účastníků, musíte mít minimálně 5 žen a nejméně 5 mužů).
A kdo je to přesně „mladý vědec“?
Pracovní definice může být zkrácena přibližně takto: „…mladý vědec/výzkumník je někdo, kdo v době podání žádosti nebyl ve stanovené pozici po dobu delší než 5 let '. Proto doktorantští výzkumní pracovníci a lektoři do 5 let od jmenování spadají do této definice.
Při návštěvě workshopu se nemusíme bát věkového omezení, co je však v našem pohledu podstatné mínus, že tato setkání nejsou přístupná veřejnosti ani studentům, dokud oni sami nedosáhnou ve svém studiu doktorantského postavení. Výjimečně se zdůvodněním a na vlastní náklady mohou být 1-2 „pozorovatelé“ akceptováni ESF, pokud však „dílna“ nepřesáhne počet 30 zúčastněných.
Oblasti výzkumu, kterých se tento workshop týče, jsou následující
- Fyzikální a inženýrské vědy
- Lékařské vědy
- Život, Země a enviromentální (týkající se životního prostředí) vědy
- Společenské vědy.
Na závěr plavby jedna ze zajímavostí
Poslední výzkum, který byl pod hlavičkou „Exploratory Workshops“ veden, se týkal velice diskutabilního tématu „Lucidního snění“ neboli „Živého snění“ v oblasti psychiatrie, kdy byly potvrzeny pozitivní účinky a možný pokrok při léčbě psychóz, spadající do kategorie průzkumných seminářů.