V článku se budeme věnovat příslušným fakultám Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Jihočeské univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické, Univerzity Palackého a Mendelovy univerzity v Brně.
Univerzita Karlova
Jak se staví Přírodovědecká fakulta UK k olympidám? Vcelku příznivě – bez zkoušek přijímá do bakalářského studia (s výjimkou oborů zaměřených na geografii spojenou s hispanistikou a anglistikou/amerikanistikou) řešitele celorepublikových kol biologické a fyzikální olympiády v kategorii A, chemické v kategoriích A a E, matematické v kategoriích A a P a geografické v kategorii D. Ke studiu množství chemických a geologických oborů pak přijímá i řešitele krajských kol uvedených olympiád.
Štěstí má také deset nejúspěšnějších účastníků celostátního kola Středoškolské odborné činnosti v oborech Matematika a statistika, Fyzika, Chemie, Biologie, Geologie, geografie a Ochrana a tvorba životního prostředí. Počítá se umístění tři roky zpátky a méně.
Fakulta také pořádá korespondenční seminář KSICHT, jehož účastníci v probíhajícím či uplynulém školním roce též mohou dosáhnout na přijetí bez zkoušky do některých oborů (zaměřených zejména na chemii a geologii), pokud dosáhnou skóre alespoň 50 % z dosažitelného počtu bodů (v případě aktuálního ročníku pouze do třetí série úkolů).
Masarykova univerzita
Na druhé největší české univerzitě můžete zažádat o prominutí přijímací zkoušky s prokázáním vynikajícího středoškolského prospěchu (nejvýše 1,50) ve čtyřech z následujících předmětů: matematika, fyzika, biologie, chemie, zeměpis, informatika, český jazyk a jeden cizí jazyk. U studijních programů oboru Matematika a Aplikovaná matematika však stačí k přijetí úspěšné složení maturity z matematiky.
Ovšem pozor – u některých oborů (Aplikovaná biochemie, Biochemie, Biologie vyjma oboru Matematická biologie, a Antropologie) musíte být kromě prokázání prospěchu navíc řešitelem krajského nebo celostátního kola olympiády v disciplíně související se studijním programem v některé ze dvou nejvyšších kategorií; v programech Aplikovaná geografie a Geografie jde dokonce výhradně o nejvyšší kategorii Zeměpisné olympiády. U oborů Molekulární biologie a genetika, Obecná biologie, Systematická biologie a ekologie a Antropologie můžete nahradit olympiádu účastí v krajském či státním kole SOČ v biologii a s ní souvisejících oborech.
Jihočeská univerzita
Chcete-li studovat obory Chemie a Chemie pro vzdělávání, potřebujete na prominutí zkoušek absolvovat na střední škole minimálně tři roky výuky chemie a matematiky. Situace u biologických oborů je mírně složitější: U Biologie, Biologie pro vzdělávání, Péče o životní prostředí, Biomedicínské laboratorní techniky a Biologické chemie se buď musíte v 1. - 4. ročníku SŠ alespoň dvakrát umístit v rámci prvních pěti míst jakékoli přírodovědné olympiády, postoupit do celostátního kola některé z přírodovědných kategorií SOČ nebo prokázat výjimečnou schopnost samostatné odborné práce v oboru, poslat PřF JU některou ze svých prací a obhájit ji.
Další vysoké školy
VŠCHT přijímá studenty na naprostou většinu bakalářských oborů podle průměru na SŠ; dostane se však téměř každý uchazeč, na této škole probíhá „třídění“ studentů zejména v průběhu prvního ročníku studia. I Agronomická fakulta Mendelovy univerzity přijímá na základě průměru z SŠ/VOŠ.
Na Univerzitě Palackého stačí mít prospěch pod 2 u předmětů přijímací zkoušky na obory Aplikovaná chemie, Bioanoraganická chemie, Ekochemie, Chemie, Management v chemii, Chemie-Fyzika (uč.) a Chemie-Matematika (uč.). U některých biologických a geografických oborů se pak přihlíží i k účasti na olympiádách a SOČ, studiu v zahraničí a vynikajícímu prospěchu (do 1,80, resp. 1,20).
Šance jsou vysoké
I pokud jste se během středoškolského studia neúčastnili olympiád ani SOČ, stále se tedy nabízí množství příležitostí dostat se na VŠ na základě průměru ze středoškolského vzdělání, zpravidla pouze z vybraných předmětů. Možností je bezpočet!
- Pro více informací můžete využít naši databázi vysokých škol, kde mimo jiné naleznete např. aktuální dny otevřených dveří, termíny podaní přihlášek nebo odkaz přímo na stránky konkrétní školy.