Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Není Comenius jako Comenius, ale jedno je spojuje…

Studentskefinance.cz

V programu Comenius jde o to rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí, pomáhat jim osvojit si základní životní dovednosti nezbytné pro jejich osobní rozvoj, pro jejich budoucí zaměstnání a pro aktivní účast v evropských záležitostech.

 

Studujete na střední, vyšší odborné škole či na peďáku? Tak toto Vás může zajímat… Minulý článek Sokrates nade vše pojednával o představení programu Sokrates spolu s jeho podprogramy – Comenius, Erasmus, Leonardo, Grundtvig, Lingua a Minerva. Dnešní článek bude zaměřen na hlubší poznání programu Comenius.


Malé dějepisné opáčko?


Comenius, jinými slovy Jan Amos Komenský, latinsky Iohannes Amos Comenius byl veleslavný český pedagog a také teolog, filosof a spisovatel. Narodil se v 16. století na jihovýchodní Moravě, pravděpodobně v Uherském Brodě a zemřel v 17. století v Amsterodamu. Tvrdil, že každé dítě je hodno výchovy a každé se dá aspoň trochu vzdělávat. Chtěl, aby děti poznaly samy sebe a svět, ovládaly se a povznesly se k Bohu. Princip školního systému v podstatě nastavil on a dodnes jej používáme.

Podobně i podprogram Sokratův (Socrates) – Comenius se zaměřil hlavně na děti a mladé od mateřinky po vyšší odborné vzdělání a cílovou skupinou jsou také učitelé a pedagogičtí pracovníci působící v těchto typech škol. V programu jde o to rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí, pomáhat jim osvojit si základní životní dovednosti nezbytné pro jejich osobní rozvoj, pro jejich budoucí zaměstnání a pro aktivní účast v evropských záležitostech.


O co v programu Comenius jde?


Tento Sokratův podprogram je určený žákům od mateřských škol po studenty středních škol po celé EU včetně zemí EEA/EFTA (Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko) a nevyjímaje uchazeče o členství EU – Turky a Chorvaty. V České Republice školám zařazeným v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT, učitelům a školským pracovníkům či neziskovkám zaměřeným na vzdělávání. Nabízí takzvané individuální mobility, což v praxi znamená, že se studenti, učitelé a další vzájemně navštěvují, účastní vzdělávacích kurzů nebo asistentských pobytů. Je zde například jedna důležitá odnož - podpora spolupráce mezi školami v tzv. „Comenius – projekty partnerství škol“ nebo další zaměřená na regiony a mezinárodní spolupráci – „Partnerství Comenius Regio“. Doplňující aktivita se skrývá pod anglickým novotvarem, jako tzv. „eTwinnig“ – ten spočívá ve vyhledávání partnerských škol po Evropě. Comeniův cíl také klade velký důraz na inovace vzdělávání ve spolupráci s vícero zeměmi, který zahrnul pod centralizované multilaterální projekty.

A aby to nevypadalo, že se Comenius vlastně na vyšší a vysoké školy vůbec nezaměřuje, tak vězte, že naopak, jeho specializaci tvoří učitelé a studenti na pedagogických fakultách.


Účast na Comeniu? Získejte pár rad…


Jste-li mladí a plní nápadů, touhy po novém poznání, ještě lépe mimo ČR, máte dobrodružnou povahu a chcete se realizovat v oblíbeném oboru, tento program určitě stojí za zkoušku a těchto pár rad byste mohli využít…

  • Zúčastnit se můžete, jestliže studujete řádné denní studium a už jste přesáhli hranici 15 let, jinak, účastníky vybírá škola.
  • Témata si každý volí tak, jak přesně potřebuje a projekt může vypadat např. jako práce v terénu, různé výzkumné pokusy nebo výroba uměleckých a technických předmětů, výkresů, výtvarných prací, organizace divadelního vystoupení či módní přehlídky, výstavy a nebo jazyková příprava učitelů a studentů pro potřeby projektu.
  • Žádost se předkládá elektronicky v PDF a pro přehlednost - projekt bude financován grantem.

Představte si, že zahraniční výjezd vypadá třeba jako výměna studentů (pupil exchange), umožňuje studentům navštěvovat hodiny a procvičovat si své jazykové znalosti. Žáci nebo studenti se mohou také účastnit mezinárodního setkání k diskusi nad projektem (plánování, organizace, monitoring, hodnocení apod.).

Tak tady vidíte, že není Comenius jako Comenius, a také to, že vzdělávání spojuje…

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nejnovější články

Zdanění přivýdělku z dohod o provedení práce

10.10.  |  Veronika Tomanová

Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovně-právním vztahem. Nižší zdanění a jednodušší…

Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018

05.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo