Nejžádanějším benefitem je volno navíc

15.03.2011 | , Studentskefinance.cz
STUDENT - NEPOUŽÍVAT


Jste čerstvými absolventy nebo jimi brzy budete? Co očekáváte od svého zaměstnání kromě obživy a možná jisté dávky seberealizace? Mnoho zaměstnavatelů nabízí navíc k platu různé benefity, které často mohou být při výběru zaměstnání směrodatné. Ukazuje se, že velmi ceněn je volný čas a vůbec volnost.

Jaké benefity jsou nejčastější a jaké jsou zase nejvyhledávanější a nejoblíbenější zjišťovala studie Salary & Benefits Guide 2010-2011 společnosti Robert Half. Z jejích výsledků mimo jiné vyplývá, že zaměstnanci nejvíce oceňují benefity v podobě volna navíc, nejhodnotnější je pro ně 5 až 6 týdnů dovolené, ale také služební automobil i k soukromým účelům.


Roste hodnota volného času


Ve srovnání s předchozími lety stále vzrůstá hodnota volného času. Tento trend se projevuje jak u manažerů, tak u specialistů na juniorních pozicích napříč všemi sledovanými obory. V současné době je ceněno především více volna a možnost využití pružné pracovní doby či práce z domova, a to na úkor odborného vzdělávání.

Průzkum také ukázal, že firmy i vloni omezovaly některé benefity průřezově ve všech sledovaných oborech. K jejich odebírání však nedocházelo v takové míře jako v roce 2009. Mezi nejčastěji odebrané výhody patřily jazykové kurzy a 13. platy,“ uvádí Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half v České republice.

Nejčastější benefity Nejhodnotnější benefity
5 týdnů dovolené 5 týdnů dovolené
Stravenky Služební automobil i k soukr. účelům
Občerstvení / nápoje 13. plat
Pružná pracovní doba 6 týdnů dovolené
Notebook Pružná pracovní doba


Dva týdny dovolené navíc?


Týden volna navíc se objevuje v nejhodnotnějších benefitech prakticky ve všech sledovaných oborech. Pět týdnů dovolené v současné době zaměstnavatelé svým zaměstnancům již běžně dopřávají, jedná se o nejčastěji poskytovanou výhodu vůbec. Stále výš do top 10 nejvyhledávanějších benefitů ovšem proniká dovolená v délce šesti týdnů. Reálně ji však zatím poskytuje jen minimum zaměstnavatelů.


Zájem o práci z domova je také vyšší


Obdobně je to v případě možnosti práce z domova – home office, kdy rostoucímu zájmu zaměstnanců o tuto výhodu zatím neodpovídá nabídka benefitů většiny společností v ČR. „Stále neuspokojen zůstává požadavek na home office. Opět se umístil v první desítce nejhodnotnějších benefitů, i přesto ho ale společnosti v širším měřítku nenabízejí. Na seznam deseti nejžádanějších benefitů se tentokrát nedostalo penzijní připojištění, které uchazeči chápou více jako dlouhodobou investici, na rozdíl od 13. a 14. platů, které mohou ihned využít,“ uvádí Tomáš Bergl, manažer divize Robert Half Finance & Accounting.

Naopak velmi oceňovaná pružná pracovní doba se zároveň řadí i mezi pět nejčastěji nabízených výhod.


Některé benefity jsou již takřka samozřejmostí


Nejrozšířenějšími benefity napříč všemi obory jsou dlouhodobě stravenky, pět týdnů dovolené a občerstvení. Řada firem svým zaměstnancům poskytuje také služební notebook a mobilní telefon. Podle Křížka si už ovšem zaměstnanci na tyto výhody zvykli a přestávají je považovat za významné benefity.

Oproti předchozím rokům na úkor dovolené navíc poklesl zájem zaměstnanců o odborné vzdělávání a jazykové kurzy. Tyto výhody se do žebříčku pěti nejhodnotnějších benefitů zařadily pouze u specialistů v oblasti financí a účetnictví.

Autor článku

Lukáš Pololáník  

Články ze sekce: STUDENT - NEPOUŽÍVAT