S agenturou nebo to jde bez?
Zpravidla se zprostředkováním práce v zahraničí zabývají agentury. Nicméně, existuje vůbec možnost si vše zařídit sám a na „vlastní triko“?
Například tyto dvě agentury – Coolagent nebo Student Agency – jsou v současnosti jedny z nejpopulárnějších a nabízejí určitou jistotu při cestování a vydělávání po celém světě, nicméně se od nich také nedá čekat to, že vám na růžích ustelou. Další méně populární agentury se zaměřují na užší výběr lokalit ve svém působení a rozhodně to neznamená, že by jejich servis měl nižší úroveň. Jen je třeba hledat názory a hlavně zkušenosti dalších studentů s danou malou agenturou!
Vydat se zahraničí můžete také sami na „vlastní pěst“, jen je to prostě risk. A dobrodružství… Musíte mít jasný plán, vědět, co všecko potřebujete pro vycestování, pro práci v cizině, kde určitě naleznete práci, jak se tam dopravíte, ubytování, a kde budete jednoduše zabezpečeni. Takové riskování se může vyplatit například, když v dané zemi pracuje někdo z přátel, rodiny nebo jsou známy pozitivní reference. Záleží také na záměru vycestování a vydělávání – chci vydělané peníze hned utratit a nenašetřit nebo naopak?
Chci našetřit!
Tak si to zkusíme spočítat.
Náklady s agenturou
výdělek dle obecných informací (příklad níže Německo):
- cena programu (např. 1500 - 5000 Kč) s úhradou dle nabídky dané agentury
- cena letenky nebo jízdenky dle dané agentury (např. 800 Kč jízdenka)
- kapesné na začátek (cca 100 EUR)
- pravděpodobně také nějaké náklady na pojištění, zjistíte v agentuře
- jídlo dle potřeby
- výdělek například ve formě kapesného okolo 7000 Kč/měsíc (v přepočtu, u au-pair)
- neplatí se obvykle strava či nájem u rodiny (v rámci au-pair)
- nabízené slevy dané agentury (okolo 10%)
- výhody od zaměstnavatele (tamní rodiny)
Nebo na risk (Skotsko, Edinburg):
- jízdenka okolo 2500 Kč nebo letenka výhodně okolo 1500 Kč
- kapesné minimálně 100 liber = cca 2700 Kč
- náklady na ubytování ve městě (okolo 200 liber za měsíc = cca 5400 Kč)
- stravu (100 liber za týden), raději myslet i na pojištění (připojištění – okolo 3000 Kč u studentů v případě dlouhodobého pobytu)
- výdělek okolo 10000 Kč za 60 hodin (u hůř placených náročných prací – farma apod.)
- případné výhody zaměstnavatele
Levný způsob hledání práce v cizině bez agentury se nabízí právě přímo ze zahraničí. Zájemci hledající pomoc do jejich domácnosti, například au-pair, musí předem zaplatit, aby získali kontakt na potencionálního pomocníka do rodiny.
Když přeci agenturu, tak se někdy vyplatí oslovit agentury ze země, která zájemce zajímá. Člověk žádný poplatek agentuře neplatí, ta peníze získává přímo od zaměstnavatele. Nebo zkusit oslovit přímo studovanou univerzitu, na univerzitním webu většinou visí nabídky výdělků v zahraničí, studijní pobyty spojené s prací apod., navíc dovedou i poradit co a jak, případně odkázat na další informace.
Work & Travel
Jedná se o program, které studentské agentury nabízí a který zajistí krátkodobý legální pracovní pobyt v zahraničí. Po skončení práce mohou účastníci programu cestovat po dané zemi. Nejznámější je program Work & Travel ve Spojených státech amerických, ale není nutné se omezovat jen na tuto lokaci. Vycestovat za prací můžete třeba i po Evropě nebo Australii. Každý stát určuje přesné podmínky pro účastníky. Většinou je stanoveno věkové omezení a některé programy jsou určeny pouze pro studenty. Víza obvykle není možné prodloužit, jejich získání ale nebývá při předložení všech požadovaných dokumentů nijak obtížné.
Do programu na rok 2011 se můžete hlásit například u agentury Coolagent, u Student Agency jsou žádosti již uzavřené!
Mezi další agentury nabízející W&T (WaT) patří mimo jiné:
- CCUSA
- Camp America
- Servus
Při vybírání agentury dbejte na:
- dobrou zkušenost, doporučení od známých je nejlepší
- název agentury ve vyhledavači, podívejte se, jaké má reference, špatné nebrat
- diskuzi, jestli agenturu někdo nezná, ptejte se
- opatrnost u neznámé agentury nebo u agentury, která nemá internetové stránky nebo nejsou kvalitní, firma, která má sehnat práci v zahraničí, by měla být schopna si takové hlavní věci zařídit
- peněžní doklady od všeho, některé neseriózní agentury nakupují levné letenky, ale svým klientům uvádí standardní cenu
- to, že solidní agentura má kancelář a nenabízí vám schůzky po kavárnách
- to, že pokud se s vámi nechtějí sejít a všechno sjednávají jen po internetu, mějte se také na pozoru
- poplatky agentur, i když vám mohou připadat vysoké, příliš nízká cena je podezřelá
Co se v současnosti nejčastěji nabízí?
Práce ve službách nebo v přírodě jsou stále nejfrekvetnovanější na léto (servírování, barmanství, hotelnictví, sběr ovoce, práce na farmách), dále au-pair, pak také lektoři, delegáti či odborníci, mladí vědci.
Zájemce většinou musí mít určitou jazykovou znalost, podle její výše získává lepší zaměstnání. Agentury mohou prověřovat znalost určitého jazyka testem a poté vyrozumí zájemce s nabídkou vhodných zaměstnání… Najdou se výjimečně také pozice, kde není znalost jazyka třeba, ale jaká je pak úroveň té práce? Kdo ví…
Jak se hledá taková práce v cizině?
Ideálně internetovým vyhledavačem se zadáním hledané práce, nebo také na webových stránkách portálů nabízejících zaměstnání a brigády, agentur specializujících se na zahraničí, nejlepší je však spolupracovat s vysokou školou, ta podvody dělat jen tak nebude a měla by kvalitně poradit nebo odkázat… Nebo tisk, přátelé, známí, rodina v cizině apod.