Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Studentům se daňové přiznání vyplatí

Finance.cz

Většina vysokoškoláků si během roku přivydělává. S rozvojem IT technologií stoupá i počet výdělečně činných středoškoláků. Protože většina studentů neuplatní během roku v plném rozsahu slevy na dani, tak je pro ně výhodné podat daňové přiznání, neboť mohou obdržet na účet zaplacené zálohy na dani během roku.

 

I při práci během roku 2017 pouze po dobu několika měsíců mají studenti v případě podání daňového přiznání (do 3. dubna 2018) nebo provedení ročního zúčtování posledním zaměstnavatelem (veškerou administrativu bylo nutné u posledního zaměstnavatele vyřídit do 15. února), nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč v plném rozsahu. V případě studia po celý rok mají rovněž studenti nárok na slevu na studenta ve výši 4 020 Kč.

Roční zúčtování nepřichází do úvahy vždy

Nejjednodušší je, když veškeré daňové záležitosti vyřídí zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování. V takovém případě je nutné mít u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani, požádat ho o provedení ročního zúčtování a do 15. února doručit potřebné doklady k provedení ročního zúčtování.

  • Roční zúčtování lze provést, když student během roku pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele nebo když jednotlivá zaměstnání na sebe navazovala.
  • Při nekolidující práci během roku pro více zaměstnavatelů provede roční zúčtování poslední zaměstnavatel. Poslednímu zaměstnavateli je však nutné doručit potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů. Mzdová účetní, která bude zpracovávat roční zúčtování, potřebuje mít k dispozici všechny zdanitelné příjmy a zaplacené zálohy na dani.
  • Letos už roční zúčtování daně nestihnete, ale ještě stále si můžete podat daňové přiznání a získat daňovou vratku.

Roční zúčtování není povinné

Studenti, kteří splňují podmínky pro provedení ročního zúčtování, někdy zbytečně přijdou o vratku daně. O provedení ročního zúčtování je potřeba zaměstnavatele požádat, provedení ročního zúčtování není povinné. Když se roční zúčtování neprovede, potom jsou veškeré daňové povinnosti studenta splněny sraženými zálohami na daň z příjmu během roku.

Daňového přiznání se není třeba bát

Podání daňového přiznání se nevyhnou studenti, kteří např. pracovali během roku pro více zaměstnavatelů současně, měli příjem ze zaměstnání i samostatné výdělečné činnosti nebo měli mimo příjem ze zaměstnání příjem z kapitálového majetku nebo pronájmu. Daňové přiznání mohou podat dobrovolně i pracující studenti mající příjem pouze ze zaměstnání. Vyplnění daňového přiznání není nikterak složité a studentům se zpravidla vyplatí, neboť jim vznikne nárok na daňový přeplatek. 

  • Daňové přiznání je možné podat a získat nárok na vratku daně i v případě, že student pracoval během roku na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kde nebyla uplatněna 15% srážková daň. Při podání daňového přiznání nevadí, že se jednotlivé dohody vzájemně časově překrývaly.

Praktický příklad

Student pan Černý pracoval v lednu až dubnu pro firmu ABC, u které podepsal prohlášení k dani. Hrubá mzda studenta Černého činila 14 000 Kč. V září až prosinci pracoval student Černý pro firmu XYZ a hrubá mzda činila 16 000 Kč. I u zaměstnavatele XYZ podepsal student Černý prohlášení k dani. U obou zaměstnavatelů byla uplatněna měsíční sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč a i měsíční sleva na studenta ve výši 335 Kč. Student Černý se rozhodne, že si sám podá daňové přiznání.

1) Od mzdové účetní společnosti ABC si vyžádá student Černý "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň za rok 2017".

  • Měsíční záloha na dani z příjmu ve výši 415 Kč se vypočítala následovně:
    (14 000 Kč x 1,34, zaokrouhleno na sta nahoru) x 15 %) - 2 070 Kč - 335 Kč)

Stručný výpis "Potvrzení o zdanitelných příjmech"

Text Částka

Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti

56 000 Kč

(14 000 Kč x 4 měsíce)

Úhrn zaplaceného pojistného zaměstnavatelem

19 040 Kč

(56 000 Kč x 34 %)

Skutečně sražená záloha na dani z příjmu

1 660 Kč

(415 Kč x 4 měsíce)

vlastní výpočet autora

2) Od mzdové účetní společnosti XYZ si vyžádá student Černý "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň za rok 2017".

Stručný výpis "Potvrzení o zdanitelných příjmech"

Text Částka

Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti

64 000 Kč

(16 000 Kč x 4 měsíce)

Úhrn zaplaceného pojistného zaměstnavatelem

21 760 Kč

(64 000 Kč x 34 %)

Skutečně sražená záloha na dani z příjmu

3 280 Kč

(820 Kč x 4 měsíce)

vlastní výpočet autora

3) Uvedené "Potvrzení" budou součástí daňového přiznání, které vyplní student Černý. Protože během roku neuplatnil student Černý v plné výši slevu na poplatníka a slevu na studenta, tak mu vznikne daňový přeplatek ve výši 4 940 Kč, který obdrží od finančního úřadu.

Daňové přiznání studenta Černého

Text Částka

Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů

120 000 Kč
(56 000 Kč + 64 000 Kč)

Úhrn povinného pojistného

40 800 Kč

(19 040 Kč + 21 760 Kč)

Dílčí základ daně ze závislé činnosti

160 800 Kč

Daň z příjmu

24 120 Kč

Sleva na poplatníka

24 840 Kč

Sleva na studenta

4 020 Kč

Úhrn daňových slev

28 860 Kč

Daň z příjmu

0 Kč

Úhrn sražených záloh

4 940 Kč

(1 660 Kč + 3 280 Kč)

Zaplaceno více (přeplatek)

4 940 Kč

vlastní výpočet autora

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nejnovější články

Vrácení daní 2018 - kdy dostanete daňový přeplatek?

25.04.  |  Redakce

Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se toho letošního daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Na podání přehledů zbývá 14 dní

19.04.  |  Redakce

Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo