Firmy v Česku hledají na prosinec 20 tisíc brigádníků, nedostatek lidí oproti loňsku zvyšuje mzdu až o 25 procent

10.11.2015 | , Studentskefinance.cz
STUDENT


Firmy i personální agentury hlásí před Vánoci rapidní nárůst brigádnických míst. V porovnání s jinými měsíci je to až dvojnásobně více. Zaměstnavatelé hledají nejčastěji brigádníky do retailu, logistiky nebo gastronomie, poptávka sílí také v bezpečnostních službách. V rostoucím počtu volných pracovních míst se neodráží jen předvánoční sezona, ale také dobrá kondice české ekonomiky. Lidé si na brigádách vydělají až o čtvrtinu více než loni.

Za ostrahu větší přivýdělek i netradiční firemní benefity

Zvýšenou poptávku po brigádnících hlásí například bezpečnostní agentury. „V předvánočním období musíme zvedat naše personální kapacity až o 30 %, abychom vykryli množství našich zakázek. Brigádníky hledáme hlavně na hlídání skladů a obchodů, máme desítky volných míst po celé republice, na které přijímáme muže i ženy. Před svátky a během nich zároveň navyšujeme výdělky, maximum je 135 korun na hodinu. Pro zaměstnance na plný úvazek máme také netradiční firemní benefity, například patnáctiprocentní slevu na nákup auta,“ říká Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Stovky flexibilních míst v restauracích

Nápor v předvánočním období je očekáván také v gastronomii. Lídr rychlého občerstvení v Česku, McDonald´s, potvrzuje velkou nabídku nejen brigádnických míst. „V tuto chvíli nabízíme řádově stovky pozic v restauracích po celém Česku. Naše vysoká poptávka po zaměstnancích a brigádnících je dána tím, že nabízíme flexibilní systém směn, které jsou často i na zkrácený úvazek. To vyhovuje například studentům nebo maminkám na rodičovské dovolené, které si potřebují vydělat, ale i přizpůsobit si pracovní dobu dle svých možností,“ říká tisková mluvčí společnosti McDonald´s Zuzana Svobodová.

Roste cena brigádnické práce, hlásí personální agentury

Větší zájem firem o brigádníky potvrzuje také personální agentura Manpower. „Některé segmenty, jako obchody, zasílatelské služby, nebo i pošta výrazně navyšují počty zaměstnanců. Někteří až na dvojnásobek. Vánoce dají možnost přivýdělku až pro 20 tisíc lidí,“ říká personalista Jiří Halbrštát a dodává: „Od letošního jara dochází k velkým změnám na trhu práce. Prudce klesá nezaměstnanost v důsledku růstu ekonomiky. Lidé mají mnoho alternativních nabídek, což způsobuje cenový boj na trhu práce - firmy musí brigádníkům platit až o 20 korun na hodinu více, než vloni. Jedná se tedy o 15 - 25 % nárůst ve srovnání s minulým rokem.“

Vlastními silami

Navzdory předvánočního boomu brigád napříč celým trhem existují firmy, které spoléhají na vlastní síly. „Až na výjimky nábory brigádníků neplánujeme. Nákupní horečka s elektronikou a spotřebiči pro domácnost se v tomto období opakuje každoročně, proto můžeme v dostatečném předstihu efektivně rozvrhnout a využít stávající kapacity zejména s ohledem na práce ve skladech, při přejímce a doplňování zboží. Zaměstnance pro změnu motivujeme finančními benefity,” uvedla Ingrid Janáčová, specialistka náboru z Expert Elektro, prodejní sítě s elektro zbožím s více než padesáti prodejnami v České republice.

Štítky:

Články ze sekce: STUDENTPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.