V černé barvě je charakterizována nejtěžší doba od založení koleje, a to kritický rok 1939 s vytvořením Protektorátu Čechy a Morava a okupace Československa německými vojsky.
Sledovat budeme také nespokojenost a odpor studentů k německé okupaci. 17. listopadu 1939 byly vyhláškou české vysoké školy na dobu tří let uzavřeny. Následovaly popravy a koncentrační tábory Sachsenhausen a další. Výstava ukazuje, jak se změnil i život Masarykovy koleje, která byla přejmenována nejdříve na “Zdravý domov” a později obsazena okupační silou.
Třetí částí je doba komunismu a éra socialismu a tato část výstavy je prezentována v rudé barvě. Od rozhodnutí o převzetí budovy Ministerstvem národní bezpečnosti v roce 1950, přes okamžité rozpuštění spolčovacího spolku „Masarykova studentská kolej“ v roce 1951 a Masarykovu kolej protentokráte okupovala nechvalně proslulá II. správa SNB, také kontrarozvědka i s rozmístěním kulometů – to vše charakterizovalo totalitní režim. Změnu znovu přinesl 17. listopad roku 1989.
Současnost tato výstava pojímá v barvě modré s prezentací aktuálního stavu Masarykovy koleje a videoprojekcí. Klíčová je na této výstavě současnost a hledání východisek pro budoucnost. Masarykova kolej současnosti je internacionalizována s ubytováním českých i zahraničních studentů studujících ČVUT v Praze s kapacitou 700 lůžek. Masarykova kolej současnosti a budoucnosti je integrální součástí Dejvického campusu, součástí ČVUT a významným objektem nejen pro ubytování studentů, ale i pro pořádání konferencí , seminářů,společenských akcí.
Technické, personální vybavení a koneckonců i dislokace, to vše umožňuje stát se centrem nejen studentského, ale i společenského života. Objekt je pro studenty i další příchozí vybaven posilovnou, hernou, klubem, barem, diskotékou a wi-fi připojením. K dispozici jsou vedle Studentského klubu Kongresový sál, salonky Kongresového sálu a Akademické restaurace, samotná Akademická restaurace a Galerie kongresového sálu.
Výstava není oslavou, je historickým připomenutím, objektivním obrazem vývoje od založení Masarykovy koleje po dnešek. Výstava je otevřená velkému počtu návštěvníků, zejména studentům a mladým lidem.
Výstavu koncipovali společně pracovníci Správy účelových zařízení – ČVUT v Praze se studenty a čerstvými absolventy Fakulty architektury ČVUT za aktivní spolupráce a s laskavým přístupem Národního filmového archivu v Praze, Archivu Kanceláře prezidenta republiky, Archivu bezpečnostních složek ČR, Archivu ČVUT, Archivu hlavního města Prahy a Národního archivu České republiky.
Více informací o výstavě najdete na internetových stránkách http://www.suz.cvut.cz/