„Naše anketa ukázala, že jsou to stále rodiče, kteří mají na své děti, potenciální vysokoškolské studenty, největší vliv při výběru školy. Odpovědělo tak 43 % dotázaných. Mezi dalšími nejčastějšími odpověďmi bylo „sám“ a „podle kamarádů“. Zaznamenali jsme i netradiční případy, ve kterých má hlavní vliv manžel a stát,“ říká Jan Lajka, prorektor Vysoké školy obchodní v Praze.
Anketa dále ukazuje, že studenti považují za nejvíce perspektivní směry ekonomické a technické. Dohromady tyto dva obory získaly 65 procent všech odpovědí. Pohled studentů se tak shoduje se situací na českém trhu práce, kde jsou nejvíce poptáváni právě ekonomové, technici a také například informatici. Pouze sedm procent respondentů vidí největší perspektivu ve směrech uměleckých.
„V otázce placení školného na nesoukromých vysokých školách zastávají studenti různé názory. Sice rozhodně souhlasí pouhých 8 procent respondentů, zatímco rozhodně nesouhlasí 33 procent, ale odpověď spíše ano a spíše ne dostala stejný počet hlasů a oba postoje zaznamenávají 28 procent,“ uvedl Jan Lajka.
Anketa VŠO proběhla na pražském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, který se konal ve dnech 25. – 26. 1. 2011. Osloveno bylo celkem 148 lidí ve věkové kategorii 18 až 25 let.