EDU | One je informační systém zaměřený na podporu libovolného stupně studia včetně celoživotního vzdělávání. Systém bude například podporovat souběh různých typů studií v rámci jedné vysoké školy či organizaci libovolně dlouhých časových období s harmonogramem událostí akademického roku. Produkt tak představuje plnohodnotný studijní informační systém, který podporuje evropský kreditní systém ECTS a legislativní požadavky České i Slovenské republiky.
Vývoj EDU | One byl zahájen vloni na podzim, na letošní rok se předpokládá vznik technického preview. Jeho dokončení se plánuje na jaro 2013. Již nyní má o něho zájem řada českých a slovenských vysokých škol.
„V rámci partnerského programu získá každá přihlášená škola právo ovlivňovat podobu systému a současně možnost získat celý informační systém po jeho dokončení zcela zdarma,“ vysvětluje řešení systému a obchodní model Milan Šorm, hlavní architekt projektu.
EDU | One partnerským univerzitám přinese nejen „řešení na míru“, ale i značnou finanční úsporu. Standardní informační systém může školu stát ročně několik milionů korun. Právě tyto prostředky lze v době finančních škrtů použít na jiné aktivity. Předností EDU | One je také uživatelská filozofie založená na myšlence sociálních sítí pro studenty a absolventy. Studenti školy budou moci systém využívat v základní verzi zdarma s možností rozšířit své uživatelské rozhraní o placené, nadstandardní funkce, jako jsou například integrace s prostředím sociálních sítí a nástroje pro spolupráci se spolužáky, přístup přes mobilní zařízení či okamžitá informace o změnách ze strany učitelů atd. Studenti tak budou moci používat pouze pro ně užitečné a upřednostňované funkce. Na základě těchto preferencí bude informační systém dále vyvíjen a směřován jeho vývoj tak, aby pokryl veškeré požadavky univerzity i jejich studentů. Technologicky je EDU | One vyvíjen na platformě operačního systému Microsoft Windows, webového serveru IIS, frameworku .NET, využívá technologii WPF a databázové systémy MS SQL Server nebo Oracle Database. Architektura systému počítá s propojením na ostatní systémy vysoké školy prostřednictvím integrace na existující Enterprise Serial Bus (servisně orientovaná architektura).
Firma má zájem nejen o česko-slovenský trh, který skýtá potenciál cca 650 tisíc vysokoškolských studentů, ale také o vzdělávací instituce dalších zemí ve střední Evropě. Univerzity v České republice mají od tohoto dne možnost podílet se na vývoji informačního systému a určit si tak nasměrování dalšího vývoje. První setkání proběhlo dnes v Technologickém centru v Hradci Králové. Ve Slovenské republice společnost zahájila svůj partnerský program již 30. listopadu loňského roku v Těrchové. Vývoji nového systému se již nyní věnuje více než 10 osob a počet se má zvyšovat.