„Téma besed jsme zvolili z několika důvodů. Tím hlavním je snaha přiblížit evropskou problematiku veřejnosti. Téma Krize Evropy pak už vyvstalo samo spolu s horkými otázkami kolem problematické ratifikace Lisabonské smlouvy, dopadu hospodářské recese na stabilitu eurozóny, stále častěji se objevující kritiky konceptu multikulturalismu, ale také přetrvávající otázky (ne)jednotnosti Evropy či absence demokracie v EU,“ říká Kateřina Procházková, studentka KPES a jedna z organizátorek projektu. Cyklus je určen široké veřejnosti, ačkoliv organizátoři předpokládají, že většinu návštěvníků budou tvořit právě studenti politologie, evropských studií, mezinárodních rozvojových studií a dalších příbuzných oborů.
Jednotlivá setkání budou sestávat ze zhruba půlhodinového výstupu daného hosta a na něj navazující diskusi se studenty. „Záměrně jsme zvolili osvědčený formát 20–30 minutové přednášky a následné moderované diskuse, abychom nejdříve uvedli zúčastněné do vybrané problematiky a následně jim umožnili klást dotazy, které je opravdu zajímají,“ dodává Procházková.
Svou účast na dalších přednáškách přislíbili například Pavel Telička, diplomat, lobbyista a první český eurokomisař, který vystoupí na půdě Filozofické fakulty UP ve středu 13. dubna či místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Ten zavítá do Olomouce 16. května. Kulturní a společenský pohled na problematiku bude naopak 28. dubna reprezentovat Benjamin Kuras, spisovatel a publicista žijící ve Velké Británii, který je častým kritikem Evropské unie, islamismu a multikulturalismu. Další hosté jsou pak v jednání.
Více na www.krizeevropy.tk