Tento beh bude jiz triapadesaty v neprerusene kontinualni rade (od roku 1959, predtim se LSSS konala v roce 1948 a 1949). Za leta sveho pusobeni LSSS ziskala u mezinarodni slavisticke a bohemisticke verejnosti dobre jmeno a dostava se ji uznani i mezi obdobnymi letnimi skolami v zahranici. Dari se ji to nejen diky lingvodidaktickym pristupum pri vyuce jazyka, ci diky kvalite a tematicke siri nabizeneho prednaskoveho programu, ale svou prestiz zaklada i na vysoke urovni kulturnich a spolecenskych akci, ktere jsou jeji organickou soucasti, a v neposledni rade i na dobre organizaci vnitrniho zivota skoly.
V tomto jubilejnim roce se bude rovnez pod zastitou rektora UK v ramci celofakultnich aktivit nazvanych Rok svobody slova konat ve dnech 15. az 20. srpna 2011 VI. mezinarodni sympozium o cestine jako cizim jazyku. Zajem o prazskou LSSS je znacny. Vymluvne o tom svedci fakt, ze se ji i letos zucastni vysoky pocet studentu z vice nez triceti zemi celeho sveta.
Pro ucastniky Letni skoly je pripravena specializovana vyuka cestiny jako ciziho jazyka rozvrzena do 4 urovni – od zacatecniku az po pokrocile. Pri vyuce zacatecniku a mirne pokrocilych se jako zprostredkujici jazyk pouziva anglictina, nemcina, francouzstina a rustina (event spanelstina). Pro stredne pokrocile a pokrocile ucastniky jsou pripraveny specializovane seminare z ceskych realii, ceske literatury a kultury a konverzacni seminare. Prednasky se realizuji ve trech cyklech, z nichz dva jsou prednaseny cesky a jeden anglicky, pripadne nemecky. Temata jsou z oblasti jazykovedy, literarni vedy, historie, dejin umeni, hudebni vedy, politologie a dalsich spolecenskych ved a prednesou je nejen predni odbornici z Univerzity Karlovy, ale i z jinych vedeckych instituci, napriklad z Ustavu pro jazyk cesky a Ustavu pro ceskou literaturu, ale i z Pedagogicke fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyne v Usti nad Labem a Filozoficke fakulty Masarykovy univerzity v Brne.
Integralni soucasti celkoveho pusobeni Letni skoly je i bohaty program kulturni a spolecensky, jehoz soucasti bude prijeti u primatora hl. m. Prahy, koncerty (Stamicovo kvarteto), a exkurze a vylety, ktere nabizeji vzdy vice moznosti a ucastnici si z nich vybiraji podle vlastniho zajmu, oblibene jsou zvlaste o sobotach a nedelich, jejichz trasy smeruji do jiznich, vychodnich a zapadnich Cech. Tematicky smeruji k literarnimu mistopisu napr. Capkova Strz, Dvorakova Vysoka, Lipnice nad Sazavou, Nelahozeves apod., nebo do vyznamnych mist ceskeho urbanismu napr. Marianske Lazne, Plzen, Cesky Krumlov a Kutna hora, Hradec Kralove. Nektere vylety maji sice tez poznavaci charakter, ale plni i ulohu rekreacni – Rip nebo pesi vylety, skanzen Vesely Kopec apod.
Vyznamnou soucasti celkoveho pusobeni Letni skoly je pratelska atmosfera, ktera se mezi frekventanty tradicne vytvari a napomaha ji i to, ze jazykem vzajemne komunikace se po mesic trvani Letni skoly stava cestina.
Program zahajeni 30. 7. 2011 ve Velke aule Karolina (Ovocny trh 3-5, Praha 1):
- 9.30 hod. - koncert Stamicova kvarteta
- 10. 30 hod. - uvitani ucastniku - dekan Filozoficke fakulty doc. PhDr. Michal Stehlik, Ph.D.
oficialni zahajeni 55. behu LSSS – zastupce rektoratu UK,
projev reditele Letni skoly – PhDr. Jiri Hasil, Ph.D.