Soutěž UNCE je určena pro kvalitní kolektivy, které často vznikly v souvislosti s končícími Výzkumnými centry a Výzkumnými záměry. Projekty mohou být uděleny pouze pracovištím, která vykazují mimořádné výsledky základního výzkumu a disponují dostatečnými prostředky na dokrytí materiálových i mzdových nákladů projektu.
Řešitelské kolektivy budou složeny minimálně ze 3 seniorů – habilitovaných pracovníků UK s úvazkem alespoň 0,75, kteří budou garantovat odbornou úroveň projektu. Jeden z nich bude současně hlavním řešitelem. Dalšími členy týmu bude minimálně 7 tzv. juniorů – akademických pracovníků s ukončeným doktorským studiem ne dále než 7 let. V odůvodněných případech bude možno za juniory považovat nejvýše dva výzkumné či akademické pracovníky bez titulu Ph.D. mladší 33 let. Dalšími členy nad rámec těchto počtů pak mohou být vědečtí i techničtí pracovníci a doktorští studenti.
Projekty budou šestileté, přičemž výzkumný tým bude mimo jiné povinen dvakrát do roka uspořádat seminář s prezentacemi juniorů o dosavadních výsledcích. Větší průběžné hodnocení projektů se uskuteční po prvních dvou letech řešení. Při shledání nedostatečných publikačních výsledků může být projekt třetím rokem zastaven. Výzkumné týmy bude možno v průběhu řešení měnit (např. tzv. junioři se budou moci stávat po své habilitaci seniory, mohu přicházet i další členové týmu v jeho průběhu, apod.). UNCE nevylučují spolupráci různých fakult či týmů uvnitř UK, ale nekladou si ji jako podmínku. Náklady na mzdy juniorů budou tvořit minimálně 75% celkových mzdových nákladů. Podmínkou je, že fakulta/součást UK dokryje nejméně polovinu mzdy juniorů ze svých zdrojů.
Pro hodnocení podaných projektů stanoví Vědecká rada UK dvě minimálně jedenáctičlenné komise, jednu pro lékařskou a přírodovědnou oblast a druhou pro společenskovědní a humanitní oblast. Každý projekt bude hodnocen nejméně třemi nezávislými posuzovateli, čímž se zajistí objektivita hodnocení. Hodnotit se bude především kvalita publikací řešitelů za posledních 5-10 let, složení řešitelského kolektivu, významnost projektu a jeho originalita i přiměřenost požadovaných finančních nákladů. Komise následně porovná hodnocení posuzovatelů, vypracuje výsledné pořadí projektů a návrh na udělení či neudělení finančních prostředků. Závěry komisí budou schvalovány Vědeckou radou UK a postoupeny rektorovi UK ke konečnému rozhodnutí.
Soutěž se bude řídit Zásadami zveřejněnými v opatření rektora UK v srpnu 2011 a bude mít dvě kola. První kolo bude vyhlášeno pro roky 2012-2017, druhé pak pro období 2015-2020. Přihlášky do prvého kola soutěže budou podávány do 14. 10. 2011, zveřejnění výsledků se očekává začátkem prosince 2011. Předpokládá se, že do jednoho projektu UNCE bude zapojeno 7-15 juniorů a že počet projektů financovaných v prvním kole soutěže bude zhruba 15.