Letošní vítězové Podnikavé hlavy získali nejen padesát tisíc korun do začátků podnikání, ale také roční pronájem kanceláře v prostorách technologické parku, poradenské služby a další věcné ceny. „Finanční odměnu využijeme jako investici do počátku podnikání pro částečné pokrytí vstupních nákladů. Vzhledem k mému vzdělání v oboru chemie potravin a biotechnologií bych se opět ráda navrátila k potravinářské profesi. Manžel se specializuje na obor podnikání na VŠ, což hodlá uplatnit při manažerském a ekonomickém vedení naší firmy. Společně chceme vybudovat prosperující „rodinný“ potravinářský podnik, ve kterém se budeme moci naplno realizovat,“ uvedla šťastná vítězka. Projekt Výroby bylinkových sirupů si podle ní klade za cíl vybudovat potravinářský podnik, který bude vyrábět a prodávat přírodní sirupy/koncentráty z vlastních bylinek pěstovaných zcela ekologickým způsobem.
Odborná porota rozhodla také o vítězích dvou zvláštních kategorií – Podnikatel v sukních a Nejlepší středoškolák. V ženské kategorii zvítězil příspěvek filmová párty sedmadvacetileté Veroniky Mikalové, mezi středoškoláky pak zabodovalo kvarteto studentek – Barbora Šponerová, Milena Ryšavá, Lucie Večeřová a Anna Žváčková s projektem Červík. „V naše projektu jde o novou dovážkovou službu pro ty, kteří nemají možnost realizovat ať už větší nebo menší nákup z důvodu nedostatku času, imobility nebo dopravy. Služba je určena pro pracující, důchodce a pro ženy na mateřské dovolené, ale nárazově jí mohou využívat všichni,“ nastínila obsah vítězného záměru Barbora Šponerová.
Druhé místo v hlavní kategorii student biochemie Radek Vymazal a jeho záměr s názvem DNA-obrazy, z bronzové příčky se nakonec radovali Tomáš Kocman a Daniela Baťková a jejich společný projekt China Roses. „Každým rokem stoupá nejen množství, ale také kvalita soutěžních příspěvků, a proto neměla porota vůbec jednoduché rozhodování. Rozdíly na předních příčkách byly dokonce v setinách bodů. O vítězi tak nakonec rozhodlo především podnikatelské nadšení a chuť realizovat svůj projekt,“ uvedla k průběhu letošního ročníku soutěže Silvie Polánková, projektová manažerka VTP UP.
Soutěž Podnikavá hlava je pro většinu účastníků především možností, jak získat odborné posouzení jejich projektů a případnou motivaci pro další rozvoj těchto záměrů. Do souboje o padesát tisíc korun se letos zapojil zhruba stejný počet lidí jako v loňském roce. Formální kritéria soutěže splnilo celkem 43 záměrů. Naopak daleko větší zájem zaznamenali organizátoři v ženské kategorii.
Hlavními partnery Podnikavé hlavy je Olomoucký kraj, dalšími partnery jsou BA Club CZ, s.r.o. a Business Angels Club Start-up. Sponzorem zvláštní kategorie Nejlepší středoškolák je firma 4mol, která sídlí ve Vědeckotechnickém parku a věnovala výherci elektronickou čtečku knih. Firma BA Club CZ, s.r.o. věnovala výhercům 2. a 3. místa tablet a elektronickou čtečku knih.
Více na www.podnikavahlava.cz