Výjimečnou příležitostí pro všechny zájemce o tuto oblast fyziky bude v rámci konference zorganizovaná unikátní veřejná přednáška Was Einstein right? or how cosmic time keepers probe Einstein's strange world profesora M. Kramera, světového odborníka v astrofyzice pulsarů a pomocí nich zkoumání fundamentálních zákonů fyziky, ředitele Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Bonnu, která proběhne ve středu 27. června ve 20:00 hod ve Velké aule Filozofické fakulty na Palachově náměstí 2, Praha 1.
Konference se kromě zmíněného prof. Kramera zúčastní například význační astrofyzikové v problematice černých děr, gravitačních čoček, experimentů ověřujících obecnou teorii relativity (C. Will a R. Narayan z USA, M. Abramowicz ze Švédska, P. Schneider z Německa), odborníci v problematice teorie a detekce gravitačních vln (T. Damour z Francie, B. Schutz a K. Dantzmann z Německa, G. Gonzalezová z USA), přední teoretici v matematické relativitě a kvantové gravitaci (A. Ashtekar, J. Friedman, R. Wald z USA, G. Gibbons z Anglie, H. Nicolai a H. Friedrich z Německa), v numerické relativitě (B. Bruegmann z Německa, O. Reula z Argentiny) a mnoho dalších významných postav relativistické fyziky.
V úterý 26. 6. v 16,30 hod. bude v rámci konference ve Velké aule Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) slavnostně udělen čestný titul doctor honoris causa profesoru Donaldu Lynden-Bellovi z Cambridge. Prof. Lynden-Bell je jedním z nejvýznamnějších astrofyziků druhé poloviny 20. století, který mj. obdržel za příspěvek k chápání podstaty kvazarů jako gigantických černých děr spolu s M. Schmidtem z USA v roce 2008 Kavliho cenu (norský analogon Nobelovy ceny; od roku 2008 je cena udělována každé dva roky norským králem na slavnostním shromáždění v Oslu v oborech astrofyziky, nanověd a neurověd).
Další doprovodnou akcí pro veřejnost bude rozsáhlá výstava Einstein, Praha a gravitace, která bude zdarma přístupná od 16. do 30. června v Křížové chodbě historické budovy pražského Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1). Výstava se skládá ze 4 tematických okruhů: 1) pobyt Alberta Einsteina v Praze, 2) obrazy z dějin matematiky, fyziky a astronomie na Karlově univerzitě včetně ukázek historických přístrojů, 3) současná Matematicko - fyzikální fakulta, reprezentovaná souborem filmů promítaných ve smyčce na velké obrazovce a 4) interaktivní výstava o teorii relativity a gravitačních vlnách, zapůjčená prof. Hansem-Peterem Nollertem z university v Tübingen.
Albert Einstein působil ve funkci profesora teoretické fyziky na německé části Karlovy univerzity od dubna 1911 do července 1912. Během pražského pobytu se zaměřil na výzkum gravitace, který o několik let později vedl k formulaci obecné teorie relativity. Ta se v posledních desetiletích velmi bouřlivě rozvíjí jak po ryze teoretické stránce (v interakci s čistou matematikou, v teoriích snažících se o propojení s kvantovou teorií), tak v mnoha astrofyzikálních a kosmologických aplikacích (pulsary, kvazary, černé díry, konstrukce obrovských detektorů gravitačních vln, charakter prvotních zárodků struktur ve Vesmíru, temné hmoty a energie, reliktového záření atd.).
Podrobnější informace o programu:
http://ae100prg.mff.cuni.cz/
Sborník z konference bude vydán ve spolupráci s Institutem Maxe Plancka, SRN, a bude volně dostupný na internetu (http://www.edition-open-access.de/proceedings/index.html).