O studium na Univerzitě Karlově mají v rámci programu Erasmus největší zájem studenti z Německa, Francie, Španělska a Polska. Nejčastěji působí na Filosofické, Právnické a 1. lékařské fakultě a také na Fakultě sociálních věd. Největší zájem mají o studium jazyků, politologii, historii, ekonomické, právní, lékařské obory či geografii. Studenti Univerzity Karlovy nejčastěji studují ve Francii, Španělsku a také Velké Británii. Značnou oblibu mezi destinacemi též získávají skandinávské země.
„Velmi nás těší vzrůstající zájem zahraničních studentů o naši univerzitu. Ať již jde o Erasmus nebo jiné výměnné programy. V roce 2012 počet zahraničních studentů na našich fakultách meziročně mírně stoupl, a to jak ve výměnných, tak v cizojazyčných studijních programech. Pevně věřím, že nabídka a kvalita našich studijních programů v dalších letech přiláká ještě více zahraničních studentů a staneme se pro ně jednou z nejzajímavějších evropských univerzit,“ uvedl profesor Jan Škrha, prorektor pro zahraniční styky Univerzity Karlovy.
V akademickém roce 2011 - 2012 vycestovalo v rámci Erasmu více než 7000 českých vysokoškoláků, na české univerzity pak přijelo studovat téměř 6000 studentů. Univerzita Karlova v tomto roce přijala v programu Erasmus více než 1200 zahraničních studentů, čímž si dlouhodobě udržuje první pozici v celonárodním podílu.
V
akademickém
roce
2011–2012
vycestovalo
s
Erasmem
více
než
250
tis.
studentů
a
více
než
46
tis.
vyučujících.
Čeští
studenti
měli
největší
zájem
o
studia
na
univerzitách
v
Německu,
Francii,
Španělsku
a
Velké
Británii.
Na
českých
vysokých
školách
pak
nejvíce
studovali
Španělé,
Francouzi,
Turci,
Poláci
a
Slováci.
Program Erasmus byl založen v roce 1987 a během uplynulých let s ním vycestovalo více než 3 miliony evropských studentů. Aktuálně se ho účastní univerzity z 33 evropských zemí.