Podle průzkumu studenti vysokých škol z celé ČR očekávají v průměru plat 24 488 Kč s tím, že za pět nejatraktivnějších zaměstnavatelů v soukromém sektoru považují Google, Českou národní banku, Škodu Auto, ČEZ a Microsoft. I v tomto případě se dají vysledovat rozdíly, srovnáme-li data za všechny české VŠ a Bankovní institut. Lidé z BIVŠ dávají přednost České národní bance, České spořitelně, ČSOB, Komerční bance a pětici uzavírá Google. Co se platu týče, lidé z BIVŠ očekávají průměrně 30 115 Kč měsíčně.
„Lidé na BIVŠ studují zpravidla proto, že chtějí pracovat právě v bankovním sektoru“, říká rektor Bankovního institutu vysoké školy Pavel Mertlík a dodává: „V současné době máme celkem 1 800 studentů včetně těch v zahraničí, z toho je v České republice asi polovina. Průzkum potvrdil, že zaměření studia na praktický život v bance je to, co mladí lidé od BIVŠ očekávají. Vnímají ho jako dobré pro budoucnost s vysokou pravděpodobností uplatnění. A i když školu považují obecně za náročnější, předpokládají, že díky jejímu absolvování získají odbornost, vydělají slušné peníze a dosáhnou společenské prestiže.“
Šetření také ukázalo, že většina absolventů vysokých škol předpokládá, že v prvním zaměstnání zůstane více než 5 let. Odpovědělo tak 51 % respondentů ze všech tuzemských vzdělávacích zařízení, z BIVŠ dokonce 66 %. Roli při výběru zaměstnavatele hraje zejména reputace na trhu (47 % všechny VŠ v ČR, 58 % BIVŠ), prestiž (41 % všechny VŠ v ČR, 53 % BIVŠ) a finanční situace (31 % všechny VŠ v ČR, 50 % BIVŠ).
„Zatímco u finančních otázek jsou podle průzkumu studenti BIVŠ trochu náročnější, obecně totiž očekávají, že v bankovním sektoru je více peněz, co se týče požadavků na pracovní prostředí a charakter práce, příliš se neliší od studentů jiných vysokých škol“, říká výkonná ředitelka Bankovního institutu vysoké školy Lucie Kuželová a dodává: „Studenti všech univerzit shodně požadují v práci profesionální přístup a možnost osobního rozvoje, bezpečné prostřední a také nové výzvy. Rovněž chtějí přátelské, kreativní a dynamické prostředí, v němž nebude chybět ani ocenění individuálního výkonu.“
Průzkum Universum mimo jiné ukázal, že si mladí lidé v ČR nejčastěji vybírají vysokou školu na základě rodičů (14 % všechny VŠ v ČR, 8 % BIVŠ). Vliv mají také tištěné informační materiály včetně katalogů a brožur (11 % všechny VŠ v ČR, 8 % BIVŠ) a představa o kariéře vycházející z aktuální nabídky univerzitního trhu (12 % všechny VŠ v ČR, 5 % BIVŠ). Co se týče loajality studentů zjišťované na základě otázky, zda by si studenti znovu vybrali stejnou vysokou školu, pak 56 % všech účastníků průzkumu odpovědělo ano.
Každoročně se průzkumu Universum, který se týká kariérního uplatnění, účastní na 600 tisíc studentů z celého světa. Z České republiky jich letos bylo 10 645, a to z 61 vzdělávacích institucí včetně Bankovního institutu vysoké školy. Přímo z BIVŠ na otázky v rámci globálního šetření odpovídalo 96 studentů.