Multiagentní technologie jsou speciální počítačové programy, které disponují prvky umělé inteligence a které se umí spolu dorozumět. Umí také spolupracovat či jinak ovlivňovat své chování. Oba ocenění profesoři z ČVUT patří mezi tvůrce světem uznávané české školy vývoje těchto systémů. Výsledky svých teoretických výzkumů úspěšně převedli do praxe. Využívá je například letectvo a námořnictvo USA a NASA. Základ jejich softwaru sloužil i při simulaci chování pirátů v Adenském zálivu a je podkladem pro vývoj nových procesů řízení letového provozu v Česku. Technologie z ČVUT se používají primárně pro to, aby šlo modelovat nové způsoby řízení letového provozu v˙budoucnosti, kdy je potřeba zcela dramaticky zvýšit jak kapacitu, tak flexibilitu provozu letišť.
Pro prof. Michala Pěchoučka je ocenění výsledkem týmové práce odborníků Centra agentních technologií ČVUT, s nimiž v posledních deseti letech úzce spolupracuje. K tomu dodává: “V budoucnosti hodlám nadále bádat v oblasti multiagentnich systémů a agentního počítání. Hlavně se budu zabývat aplikacemi v oblastech, jako je modelování dopravy v městském prostředí či kolektivní robotiky. Jeden z mých cílů v budoucnosti je co nejvíce provázat bakalářskou a magisterskou výuku s výzkumnou prací, a tím přitáhnout k vědě mladou generaci badatelů.“
Prof. Vladimír Mařík vnímá ocenění jako poctu kybernetickému a informatickému výzkumu na ČVUT. “Osobně je pro mne ocenění spíše motivací k dalším aktivitám ve prospěch rozvoje ČVUT, výzvou k dalšímu zintenzivnění příprav na vybudování Českého institutu informatiky a kybernetiky v rámci ČVUT jako národního centra excelence. Chtěl bych, aby institut byl nejen centrem špičkového výzkumu a excelentní výchovy magistrů a doktorandů, ale aby v sobě zahrnoval též moderní inkubátor studentských start-upových firem a aby se stal efektivním nástrojem pro spolupráci ČVUT s praxí. Jedině takový institut může přitahovat vynikající studenty, budoucí osobnosti české vědy a průmyslu, budoucí české hlavy. Na jejich výchově se chceme podílet. Rád bych takto posiloval pozici ČVUT ve světovém výzkumném prostoru,“ říká prof. Mařík.