Jednou z podmínek tohoto projektu s dlouhým názvem „Modernizace vysokoškolského vzdělávání v oboru biotechnologie: vypracování a inovace standardů a studijních plánů pro bakalářské a magisterské studium, č. 511426-TEMPUS-1-2010-1-RU-TEMPUS-JPCR“ bylo, aby do něho byly při spolupráci zapojeny tři země EU. Na řešení tohoto zadání se sešly Ruská federace, země bývalého Sovětského svazu (Bělorusko, Litva), Česká republika a Německo.
Cílem zajímavého projektu je modernizace výuky biochemie na konkrétních vysokých školách a využití zkušeností z ostatních států.
Koordinátorem projektu je Chemicko-technologická univerzita Mendělejeva v Moskvě. Za Ruskou federaci se projektu dále účastní Lomonosova univerzita v Moskvě, Institut molekulární genetiky v Moskvě, Kazaňská technologická univerzita a Univerzita v Novosibirsku. Za Německo je to Univerzita Koblenz Landau a firma GeneXplain GmbH, za Českou republiku pak právě naše univerzita, konkrétně fakulta životního prostředí. Litvu zastupuje Litevská zemědělská univerzita a Bělorusko fakulty lékařská a zemědělská Grodněnského.
Na Fakultě životního prostředí v Ústí nad Labem budou v rámci projektu modernizovány studijní plány předmětu Biochemie a inovována skripta k tomuto předmětu.
První schůzka se uskutečnila na univerzitě v Koblenzi, další, listopadová, se bude konat v Ústí nad Labem na naší univerzitě. Pracovní setkání pak budou následovat hlavně v Litvě, Bělorusku a v Rusku.
Jak říká hlavní garant projektu na české straně Ing. Martin Neruda z FŽP: „Po prvním setkání je jasné, že zejména na ruské straně budeme mít tu čest spolupracovat s erudovanými kapacitami v oboru a při řešení tohoto projektu bude univerzita ve velmi dobré společnosti.“