Po loňském úspěchu, kdy se v hodnocení poprvé umístil magisterský studijní obor Podniková ekonomika a management Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, a to na 58. místě, postoupil v letošním roce tento obor v hodnocení na 52. místo na světě.
Vzhledem k mimořádně silné konkurenci prestižních zahraničních vysokých škol je to bezpochyby významný úspěch. Ukazuje se, že strategie internacionalizace, kterou fakulta realizuje v posledních letech, přináší výsledky. Studenti mají možnost řadu předmětů studovat v cizích jazycích, vyučovaných jak hostujícími zahraničními profesory, tak domácími vyučujícími. Současně roste počet studentů vyjíždějících v rámci semestrálních studijních výměnných programů i v rámci tzv. freemovers. Zintenzivňuje a zkvalitňuje se i zapojení učitelů do mezinárodních vztahů.
Druhým úspěchem je druhé místo společného mezinárodního programu CEMS Masters in International Management (CEMS MIM), na jehož výuce se podílí i VŠE. Program CEMS je součástí magisterského studijního oboru Fakulty podnikohospodářské International Management. Hodnocení potvrdilo skutečnost, že CEMS MIM poskytuje svým studentům špičkové vzdělání a příležitost zahájit kariéru na poli mezinárodního managementu.
Data pro hodnocení získávají Financial Times ze dvou hlavních zdrojů, a to od samotných vysokých škol a současně od jejich absolventů. Dotazník vyplňovaný vysokou školou zahrnuje charakteristiky hodnotící úroveň internacionalizace na fakultě, jako např. mezinárodní rozměr výuky, rozsah výuky v cizích jazycích, podíl zahraničních studentů, dále pak kvalifikační úroveň vyučujících a úroveň samotného studijního programu. Kritériem je i zastoupení žen mezi vyučujícími, ve vědecké radě a mezi studenty.
Druhý dotazník je rozesílán elektronicky absolventům, kteří ukončili studium před třemi lety. Škola dává Financial Times k dispozici emailové adresy absolventů, přičemž kontakt s absolventy podléhá přísným pravidlům (universita např. nesmí v tomto období sama absolventy oslovit a popřípadě ovlivňovat), současně i lhůta trvání kontaktu s absolventy je časově striktně vymezena. Volba tříleté praxe vychází ze zkušenosti, že tito absolventi již měli možnost prokázat své odborné způsobilosti. Samotná kritéria jsou kombinací faktorů zahrnujících především pracovní pozici, kariérní růst v období tří let od ukončení studia a platové zařazení.
Výsledky rankingu Financial Times jsou velmi příznivým indikátorem mezinárodního vnímání Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze na poli vzdělávání v oblasti podnikové ekonomiky a managementu. Pozitivní je současně skutečnost, že se podařilo nejen zopakovat loňský úspěch, ale postoupit v hodnocení o šest míst dopředu.