Soutěž Podnikavá hlava spěje do finále

15.05.2012 | , Univerzita Palackého
STUDENT


perex-img Zdroj: Finance.cz

Třetí ročník veřejné soutěže o nejlepší nerealizovaný podnikatelský záměr Podnikavá hlava, za kterou stojí Vědeckotechnický park UP, zaujal v letošním roce téměř šedesát potenciálních byznysmenů, kteří se do data uzávěrky do soutěže přihlásili. Odborná porota nyní vybrala deset finalistů, kteří se utkají o celkové vítězství ve čtvrtek 17. května.

Zájem o soutěž roste u žen a středoškoláků

Do souboje o padesát tisíc korun pro absolutního vítěze soutěže se nakonec zapojil zhruba stejný počet lidí jako v loňském roce. Formální kritéria soutěže splnilo celkem 43 záměrů. Naopak daleko větší zájem zaznamenali organizátoři u žen a středoškoláků. „Do zvláštní kategorie Podnikatel v sukni se přihlásilo třináct dívek a o titul nejlepšího středoškoláka se utká čtrnáct soutěžících. Perličkou je, že jsme měli přihlášeného i jednoho vězně, kterého zastupoval jeho kněz,“ doplňuje Silvie Polánková, projektová manažerka VTP UP. O vítězi rozhodne odborná porota při veřejných prezentacích desítky nejlepších soutěžících 17. května. Na všechny finalisty čekají finanční odměny, pronájem kanceláří ve VTP UP či poradenské služby a další věcné ceny.

Mezi autory deseti nejlepších návrhů se letos opět objevili jak studenti, tak i zaměstnanci či osoby samostatně výdělečně činné. Stejně různorodé jsou podle porotců i jejich podnikatelské ambice. Na jedné straně se do finále probojovaly záměry zábavního charakteru, na straně druhé i ty s praktickým využitím. Mezi ně patří například koncept zásuvky pro mobilní telefony Jaroslava Černého či projekt stylových elektrokol Tomáše Pospíšila. „Dokonce máme v top desítce záměrů i projekt na pomezí vědy a umění. Student biochemie Radek Vymazal by rád vytvářel DNA obrazy, tedy jakési portréty lidí na základě jejich genetické informace,“ dodává Polánková.

Podnikavá hlava umožňuje porovnání sil

Soutěž Podnikavá hlava je pro většinu účastníků především možností, jak získat odborné posouzení jejich projektů a případnou motivaci pro další rozvoj těchto záměrů. „Účast v soutěži vnímáme od počátku jako výzvu a velkou příležitost nejen z pohledu možnosti získat investici do zahájení podnikání, ale také ověřit si naši konkurenceschopnost a atraktivnost záměru mezi ostatními nápady podobně smýšlejících podnikavých lidí,“ říká Kamila Baťková, která se do soutěže přihlásila s projektem na výrobu bylinkových sirupů. Autor projektu Electorbikes Tomáš Pospíšil jedním dechem dodává: „Soutěž Podnikavá hlava hodnotím jako výborný způsob rozjet vlastní podnikání a osobně bych rád poděkoval olomouckému inkubátoru za osobní přístup při tvorbě business plánu, kdy jsem získal spoustu cenných rad, zkušeností a postřehů.

Více na www.podnikavahlava.cz

Autor článku

 

Články ze sekce: STUDENT