Financial Times zařadily VŠE mezi 80 nejlepších evropských business škol

03.12.2012 | , VŠE
STUDENT


Žebříčky Financial Times jsou nejuznávanějšími hodnoceními vysokých škol u odborné veřejnosti. Výsledky FT European business schools ranking za rok 2012 byly oznámeny a publikovány v dnešním vydání Financial Times. Vysoká škola ekonomická se umístila na 78. místě.

V hodnocení nejlépe uspěly velké země s dlouhodobou tradicí výuky managementu. Britské a francouzské školy mají v rankingu více než 50 % zastoupení. Překvapením je první místo, které obsadila španělská IE Business School. I když se jedná o celoevropské hodnocení, mezi 80 nejlepších se prosadilo pouze 19 zemí a ze zemí střední a východní Evropy jsou zastoupeny jen Polsko dvěma vysokými školami, ČR Vysokou školou ekonomickou v Praze a Maďarsko Corvinius University of Budapest.

Data pro hodnocení získávají Financial Times ze dvou hlavních zdrojů, a to od samotných vysokých škol a současně od jejich absolventů. Dotazník vyplňovaný vysokou školou zahrnuje charakteristiky hodnotící úroveň internacionalizace, jako např. mezinárodní rozměr výuky, rozsah výuky v cizích jazycích či podíl zahraničních studentů, dále je hodnocena kvalifikační úroveň vyučujících (podíl učitelů s titulem PhD) a výsledky v oblasti celoživotního vzdělávání, zejména nabídka programů MBA a kurzů pro podnikovou sféru. Kritériem je i zastoupení žen mezi vyučujícími, ve vědecké radě a mezi studenty.

Druhý dotazník je rozesílán elektronicky absolventům, kteří ukončili studium před třemi lety. Volba tříleté praxe vychází ze zkušenosti, že tito absolventi již měli možnost prokázat své odborné způsobilosti. Samotná kritéria jsou kombinací faktorů zahrnujících především pracovní pozici, kariérní růst v období tří let od ukončení studia a platové zařazení. Pro srovnatelnost jsou platy přepočítávány paritou kupní síly.

Umístění v FT rankingu je pro nás prestižní záležitostí“, konstatuje prorektorka pro zahraniční vztahy a PR prof. Machková. „VŠE má výborné výsledky v oblasti internacionalizace navazujícího magisterského studia a v kvalifikační struktuře. V hodnocení jsme díky členství v mezinárodní alianci CEMS, které je pro nás strategickou prioritou. Slabinou je oblast celoživotního vzdělávání, na kterou se chceme do budoucna zaměřit“.

Články ze sekce: STUDENTPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.