Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Nadějné vědecké nápady získají z evropských peněz dalších 600 milionů korun

Ministerstvo školství

Celkem 36 projektových žádostí za více než 1,3 miliardy korun s komerčně nadějnými vědeckými inovacemi bylo doručeno na ministerstvo školství v rámci podpory tzv. pre-seed aktivit financovaných z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Převis poptávky projektů byl tak více než dvojnásobný oproti nabízeným 600 milionům korun z evropských dotací. Z přijatých projektů jich nakonec odborné hodnotící komise doporučily k financování dvaadvacet a se dvěma obdobnými výzvami z roku 2012 tak celkem směřuje do výzkumných organizací na podporu tohoto typu projektů více než 1,2 miliardy korun.

 

Témata jednotlivých projektů zahrnují široké spektrum. Například Masarykova univerzita v Brně se zabývá aplikací nových biotechnologií pro medicínu, Ústav anorganické chemie AV ČR použitím nových kompozitních materiálů na bázi grafenu a oxidů a Technická univerzita v Liberci aplikací nanomateriálů a progresivních technologií včetně nanovlákenných materiálů pro tkáňové inženýrství. „Samotný počet podaných žádostí nám naznačuje, že ve výzkumných organizacích a na univerzitách opravdu vzniká dostatek inovativních řešení, které mají do budoucna vysoký potenciál pro komerční uplatnění v průmyslu a podnikání,“ řekl k vyhodnocení předložených projektů náměstek ministra Michal Zaorálek zodpovědný za řízení evropských fondů na MŠMT.

Celkem jedenáct projektových žádostí bylo zaměřeno na aplikovaný výzkum, vývoj a inovace v oblasti Molekulární biologie a biotechnologie, po šesti projektech pak na Konkurenceschopné strojírenství a Materiálový výzkum, čtyři projekty na Biologické a ekologické aspekty udržitelného rozvoje, a po třech na Bezpečnost a obranu, Informační společnost a Energetické zdroje.

Projektové žádosti obsahují dohromady 224 subprojektů, které jsou cíleně zaměřeny na přípravu komercializace vybraných výsledků výzkumu a vývoje získaných ve vědecko-výzkumných centrech. Mezi žadateli převažují veřejné vysoké školy – 12 škol podalo celkem 27 žádostí. Soukromé výzkumné organizace podaly 4 žádosti, veřejné výzkumné instituce (ústavy Akademie věd ČR) podaly 3 žádosti a fakultní nemocnice podaly 2 žádosti.

Jednotlivé žádosti byly hodnoceny třemi externími experty a Výběrová komise ministerstva školství následně akceptovala doporučení Panelu expertů financovat 22 projektů obsahujících 114 subprojektů s upraveným celkovým finančním objemem 599 268 529 Kč. „Výsledná úspěšnost 61% ukazuje, že objem eurodotací pro tuto výzvu z OP VaVpI byl zvolen přiměřeně, tj. byly vybrány jen opravdu kvalitní výsledky vhodné pro následnou komercializaci,“ komentoval hodnotící proces garant pre-seed výzev na MŠMT Jan Polecha.

Této výzvě k předkládání projektů předcházely dvě tematicky podobné výzvy. První s realizací projektů od r. 2012 na podporu vzniku center transferu technologií s dotací 343 mil. Kč a druhá s realizací od 1.1.2013 a s dotací 303 mil. Kč. V každé z těchto výzev bylo schváleno 9 projektů. Celkem tedy bude podpořeno na 40 projektů z oblasti transferu znalostí a technologií.

Seznam schválených projektů naleznete na: http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy/vysledky-hodnoceni-vyzvy-c-7-3-na-podporu-pre-seed-aktivit

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Nejnovější články

Zdanění přivýdělku z dohod o provedení práce

10.10.  |  Veronika Tomanová

Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovně-právním vztahem. Nižší zdanění a jednodušší…

Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018

05.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo