Zkušenost: Zahraniční stáž a práce v Berlíně

19.09.2013 | , Studentskefinance.cz
STUDENT


Rozhodování pro a proti o práci v zahraničí už máte za sebou, a teď už jen přemýšlíte kam se vydáte? Dovolte mi, abych vás pozvala do Berlína, který pro vás nabízí mnoho možností.

V Berlíně to žije i díky startupům, tedy projektům v rukách odhodlaných mladých lidí, kteří touží po zajímavé práci a ještě zajímavějším ohodnocení. Nadšenci z celého světa se sem stahují kvůli skvělému potencionálu, který toto město nabízí. Nováčkům na trhu práce (studentům či absolventům) je tak do rukou vložena možnost neopakovatelné pracovní zkušenosti, zajímavé položky v jejich CV, i výdělku - ale za patřičný výkon. Stejně jako každý začínající projekt i startup potřebuje hodně sil, aby mohl konkurovat zavedeným firmám (tedy pokud se o to pokouší) a vám tak nabízí možnost práce. V první řadě je to ale stáž. Téměř nezbytný bod při hledání práce, který v Berlíně lze jen těžko obejít, je stáž. Několikaměsíční a placená. Stáž dává zaměstnavateli možnost ověřit si vaše zkušenosti a vám zase šanci vyzkoušet, zda se vám bude v daném prostředí líbit. Pravdou je, že si nevyděláte žádný velký obnos, ale přesto jsou tyto stáže hodnotným přínosem pro váš pracovní i soukromý život. Přináším vám několik důvodů, proč se vydat do Berlína na stáž.

Čtěte také: Stáže pomohou nastartovat kariéru

Jazyk. Ať už je jakýkoliv, tak si jej procvičíte

Úroveň znalostí němčiny si můžete vylepšit již během několika týdnů. Nové kurzy začínají od první lekce téměř každé pondělí. Můžete využít jednoho z mnoha placených kurzů, ale také oblíbeného tandemu, skupin na Couchsurfingu / Facebooku či komunity Expatů.

Ich spreche kein Deutsch

A Berlín je hlavním městem Německa. V Německu se mluví německy. To není nic nového, ale kolik lidí v Berlíně mluví pouze anglicky? Mnoho, velmi mnoho! Pro ty z vás, kteří si nejsou si nejsou němčinou až tak jistí, je zde také místo. Společným jazykem bývá ve startupech angličtina, právě kvůli velkému množství cizinců. Co takhle prohloubení znalostí angličtiny v hodně specifickém oboru?

Pracovní zkušenost.

Toužíte po prohloubení znalostí v tom, co jste studovali či po studiu míříte úplně jiným směrem? Obojí je možné!

Stáže, které obvykle trvají 3-6 měsíců, vám dovolí nahlédnout pod pokličku toho, o čem jste dosud jen slyšeli, nebo četli. Po absolvování vysoké školy jste nejspíš plní teoretických znalostí a je na čase ověřit si, jak to chodí v praxi. Připravte se tedy na pořádnou jízdu. Všichni kolem vás se budou snažit, abyste se ve firmě velmi rychle naučili vše, po čem toužíte. Samozřejmě pod vedením lidí, kteří o daném oboru něco vědí! Ať už je to e-commerce, HR či IT, vždy se jedná o skupinu lidí s nadšením pro věc. A od těch je učení přeci radost, nebo ne? Pracovní prostředí, které pomáhá kreativní práci, je ve startupech mnohdy vybaveno fotbálky a jinými věcmi, které pomohou odpočinout vaší unavené mysli během pracovní doby. Po pracovní době se pak organizuje mnoho aktivit, díky kterým můžete poznat všechny své kolegy z úplně jiné stránky.

Novinkou by pro vás mohl být i “flexi time“ – flexibilní pracovní doba je v Česku stále atypický model. V praxi to funguje tak, že zaměstnanec či stážista si sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem. Velké plus pro všechny ranní ptáčata i noční sovy.

V neposlední řadě také práce v centru Berlína – drtivá většina mezinárodních firem sídlí v centru Berlína. To znamená, že si krásy města budete moci užívat každý den. Kanceláře startupu ShopAlike ve kterých pracuji jsou jen 15 minut od populární Unter den Linden, stejně tak blízko je Alexanderplatz či hip Kreuzberg.

Osobní zkušenost

Život v zahraničí vás naučí mnohé o vás samotných. Nevzdávejte hledání po pár nezodpovězených e-mailech, jednom neúspěšném interview či první hádce se spolubydlícím. Například takové sdílené bydlení s několika dalšími lidmi, WG, které je v Berlíně častou formou ubytování vás naučí zase o kus více než bydlení na koleji. Kamarády z mnoha zemí si ale můžete udělat i mimo práci a domov. Nepřeberné množství kulturních akcí vás nenechá v klidu ani jeden den v týdnu. Využijte internetu ke zmapování eventů, které se dějí po celém městě. Určitě si vyberte. Motto mladých "Work hard play harder" tady totiž platí více, než kdekoliv jinde.

Autor článku

Dominika Mazurová  

Články ze sekce: STUDENT