Studentské účty jsou v kurzu, ale nabídka není pestrá

28.02.2014 | , Studentskefinance.cz
STUDENT


Ještě před několika lety byly studentské účty okrajovou specializací pouze vybraných bank. V dnešní době už se ale na tuto cílovou skupinu obrací stále více finančních institucí, které si uvědomují možnost získání nového klienta nejen po dobu jeho studentského života, ale i po absolvování. Přesto je však nabídka bank velmi jednotvárná a neoriginální.

V současnosti je vlastnictví běžného účtu nezbytností nejen pro dospělé, ale i pro studenty. Ti se při výběru banky orientují především na poplatky, zajímají je ovšem i o služby navíc, které jim může daná instituce poskytnout. Těch ale moc není.

Studenti si také nemohou vybírat z celé škály bank, které jsou na českém trhu. Vedení tohoto typu účtu není samozřejmostí, obzvláště nízkonákladové banky žádné speciální nabídky pro studenty nemají. Aktuálně nabízí studentský účet šest velkých bank: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

Dále též Waldviertler Sparkasse Bank.

TIP: Srovnání studentských běžných účtů.

I studenti musí platit

Podmínky pro založení účtu jsou různé, ve všech případech ale platí věkové omezení. Většina bank nabízí studentské účty mladým lidem do věku 30 let. Raiffeisenbank a UniCredit Bank žádají maximální věk 26 let.

Hlavním kritériem kupodivu vždy není status studenta. Například UniCredit Bank nabízí své Cool konto PRO MLADÉ všem do věku 26 let. Většina bank ale předložení potvrzení požaduje, a to v pravidelných intervalech. Studentský účet ovšem můžete mít někde i jistou dobu po absolvování, stačí předložit doklad o ukončení vysoké školy.

Vybíráš? Zaplať!

Většina bank nabízí vedení studentského účtu zdarma, ovšem to neznamená, že se mladí klienti vyhnou jakýmkoliv výdajům. Nejvíce se prodraží výběry z bankomatů, ale zpoplatněné jsou často i odchozí platby.

Výjimkou je Raiffeisenbank, která si strhává za vedení účtu paušál 49 Kč, díky kterému je naprostá většina běžných bankovních operací zdarma. S dalšími poplatky navíc se pak majitelé účtu setkají už jen ve výjimečných případech.

Za výběry z vlastních bankomatů musí utrácet pouze klienti u České spořitelny a Komerční banky. V první jmenované instituci platí poplatek ve výši 6 Kč až za třetí výběr v pořadí. V Komerční bance účtují 9 Kč, ovšem za každou platbu kartou získá její uživatel jeden výběr zadarmo.

Z cizích bankomatů mohou neomezeně čerpat jen klienti Raiffeisenbank. UniCredit Bank nabízí alespoň jeden výběr zdarma měsíčně. Ostatní banky studentům účtují od 35 Kč do 40 Kč. Stačí tedy, aby si vybral jednou za měsíc z cizího bankomatu, a výhoda účtu zdarma je smazána.

Peníze na cestách

U výběrů z bankomatu v zahraničí nalezneme diametrální rozdíly v poplatcích. Zcela zdarma a bez omezení si v cizině vybírají pouze mladí klienti Raiffeisenbank. Česká spořitelna nabízí za úplatu 29 Kč balíček doplňkových služeb, díky kterému si může student v cizině vybírat neomezeně z bankomatů Erste Group, z ostatních zařízení je výběr za 30 Kč. Bez balíčku uhradí klienti za výběr 125 Kč. ČSOB požaduje poplatek 80 Kč plus 0,5 % z výše transakce. Ostatní banky mají taxy vyšší než 100 Kč za jeden výběr.

Otázku peněz v zahraničí pak řeší především studenti, kteří se chystají na delší období vycestovat do zahraničí například v rámci programu Erasmus nebo Work and Travel. Pro takový případ není nutné zakládat si nový účet vedený v cizí měně nebo platit poplatky směnárnám. Vhodnou volbou je tzv. multiměnový účet, u kterého Raiffeisenbank jako jediná umožňuje studentům vedení účtu až v devíti různých měnách pod jedním číslem a za jeden poplatek.

Banky a studentský život

Odlišujícím prvkem bankovní nabídky určené pro studenty jsou služby navíc. Nutno ovšem říci, že ani v této oblasti nejsou banky nikterak inovativní a originální. Nejběžnějším benefitem je příspěvek na ISIC kartu. Komerční banka takto obohacuje studenty pouze při založení nového účtu, Česká spořitelna jednou ročně. Komerční banka navíc odměňuje své mladé klienty ročně částkou 333 Kč, pokud alespoň jednou v každém měsíci zaplatí svojí kartou k účtu, dobijí kredit v mobilu přes bankomat nebo pošlou peníze prostřednictvím služby internetového bankovnictví.

Zajímavou službu nabízí Česká spořitelna v podobě vedení podúčtu pro odkládání peněz pro případ nečekaných výdajů. Peníze jsou tak uloženy mimo dosah platební karty či trvalých příkazů.

GE Money Bank a UniCredit Bank vsází na mobilní aktivitu mladých lidí. Obě instituce poskytují studentům zadarmo kompletní přehled o dění na účtu prostřednictvím SMS zpráv. Některé banky nabízí do jisté míry personifikované produkty jako vlastní obrázek na platební kartu nebo výběr vlastního čísla účtu.

Jaký účet zvolit?

Výběr vhodného studentského účtu závisí na zvyklostech, požadavcích a frekvenci používání uložených peněz. Pokud je student aktivní, často nakupuje přes internet, vybírá z bankomatu a nezřídka cestuje, měl by si vše pečlivě spočítat a nenechat se odradit účtem s paušálem, který pro něj může být finančně výhodnější. Ti, kteří účet používají spíše k uložení prostředků a nerealizují téměř žádné transakce, budou spokojeni se službami účtu vedeného zdarma,“ říká Jan Figlovský, produktový manažer Raiffeisenbank.

Články ze sekce: STUDENTPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.