„International Masterclesses“ je mezinárodní projekt, který zajišťují vědci z přibližně 200 univerzit a laboratoří v 40 zemích světa. Nabízí možnost pracovat bok po boku s vědci a získat představu, jak funguje moderní výzkum ve fyzice částic. Každý rok se ho zúčastní více než 10 000 studentů.
„Českou část projektu organizujeme ve spolupráci s Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky IPPOG, Evropskou fyzikální společností EPS a CERNem. Studenti mají jedinečnou příležitost stát se na jeden den částicovým fyzikem a přitom nebudou potřebovat žádné speciální znalosti – naši odborníci jim vše vysvětlí,“ uvedl hlavní organizátor Mgr. Jaroslav Bielčik, Ph.D., z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Dopoledne studenti absolvují populárně-naučné přednášky od aktivních vědců a odpoledne si sami budou moci vyzkoušet vlastní analýzu reálných dat z experimentů na LHC. Výsledky odevzdají do CERNu. Vrcholem akce pak je videokonference mezi fyziky z CERNu, univerzitami a institucemi v Evropě a nakonec vyhlášení nejlepšího týmu.
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze organizuje „International Masterclesses“ již po třetí. Na akci se přihlásilo mnoho studentů gymnázií a středních průmyslových škol z celé České republiky.
Více informací najdete na stránkách http://mc.casticova-fyzika.cz/ a www.physicsmasterclasses.org