Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Kalkulátor DPČ - výpočet mzdy pro dohodu o pracovní činnosti

Nejen studenti často využívají pro případ brigády dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Jednou z možností je dohoda o pracovní činnosti.

Dohoda o pracovní činnosti je vhodná především pro ty, kteří během roku odpracují více jak 300 hodin ročně. Na dohodu o pracovní činnosti je možné vykonávat práce maximálně v rozsahu průměru poloviny stanovené týdenní pracovní doby.
Příklad: Při klasickém 40 hodinovém pracovním týdnu nesmí zaměstnanec odpracovat na základě dohody o pracovní činnosti více jak 20 hodin týdně.
Dohoda o pracovní činnosti musí být sjednána písemně a musí v ní být uvedeny práce, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

Sociální a zdravotní pojištění u dohody o pracovní činnosti

Výhodou dohody o pracovní činnosti je, že se neodvádí sociální a zdravotní pojištění do příjmu 3499 Kč měsíčně (do konce roku 2020 to bylo 2 999 Kč měsíčně, do konce roku 2018 to byla částka 2 499 Kč). Při příjmu od 3 500 Kč měsíčně je již odváděno sociální a zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění (pokud není placeno z jiného zaměstnání alespoň z minimální mzdy, nebo není placeno státem - státní pojištěnec) je povinnen zaměstnanec navíc doplatit tak, aby bylo zaplaceno mimimálně z minimální mzdy (pro rok 2021 je minimální mzda stanovena na 15 2000 Kč).

Zdanění DPČ

U dohody o pracovní činnosti je vždy odvedena zálohová daň z příjmů. Pokud zaměstnanec podepíše prohlášení, jsou mu uplatněny zaměstnavatelem slevy na dani, a tím se mu snižuje měsíční záloha na daň z příjmů.

TIP: Pro výpočet čisté mzdy z klasického pracovního poměru využijte naši mzdovou kalkulačku.

Kalkulátor pro DPČ 2021

Měsíční vyúčtování

Položka Zaměstnanec Zaměstnavatel
Zdravotní pojištění
Sociální pojištění
Sleva na dani
Daňové zvýhodnění
Záloha na daň
Daňový bonus
Čistá mzda bez daňového bonusu
Čistá mzda
Mzdové náklady zaměstnavatele
Zdanění pouze na straně zaměstnance
Celkové zdanění práce
Podíl čisté mzdy na hrubé mzdě
Podíl čisté mzdy na mzdových nákladech zaměstnavatele

Aktuální články

Přihlašování na vysoké školy vrcholí. Univerzity i letos očekávají tisíce dálkových studentů

07.03.  |  Redakce

Přelom února a března je důležitým obdobím pro všechny zájemce o vysokoškolské studium. Většina českých vysokých škol totiž právě v těchto měsících uzavírá…

8 tipů jak přežít zkouškové

02.02.  |  Lucie Czillingová

Jste ponoření do skript pomalu až tak, že vám slova tančí před očima? Máte snad už šestý šálek kávy za den a i přes pěti hodinovou seanci s Mikroekonomií máte…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo