Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Kreditní systém na VŠ

V rámci studia na vysoké škole získáváte za absolvování jednotlivých předmětů určitý počet kreditů. Kreditní systém (ECTS - European Credit Transfer System) byl zaveden na základě Boloňských dohod z roku 1999. Cílem je sjednotit a integrovat vysokoškolský systém v Evropské Unii tak, aby byl srovnatelný.

Za akademický rok získáte 60 kreditů

Boloňské dohody zavazují všechny vysoké školy v Evropské unii přecházet na systém, v rámci něhož připadá na jeden akademický rok 60 kreditů. Výhodou tohoto mezinárodního systému je to, že umožňuje studovat část studia v zahraničí bez ztráty potřebných kreditů, které jsou třeba k ukončení semestru na mateřské fakultě.

Pravidla kreditního systému

Pro studenty je důležité vědět potřebný počet kreditů nutných k absolvování jejich studia nebo uzavření jednotlivých semestrů. Různé školy a fakulty mají svá pravidla kreditního systému, aproto je vhodné si zjistit konkrétní požadavky, které se týkají právě té vaší školy, resp. fakulty. Někde je stanoveno minimum potřebných kreditů za semestr nebo minimum za rok, aby bylo možné se zapsat k dalšímu roku studia.

Pokud je stanoveno minimum např. 45 kreditů za rok, vyplývá z toho samozřejmě, že v takovém případě bude nezbytné někdy v budoucnu chybějící kredity absolvovat. Základním principem totiž je, že jeden akademický rok představuje 60 kreditů. Ty jsou v různém poměru přiděleny jednotlivým předmětům. Za tříleté bakalářské studium tak musíte absolvovat minimálně 180 kreditů, za dvouleté navazující magisterské zase alespoň 120 kreditů.

Kredity vyjadřují míru zátěže studenta

Kredity jsou „jednotky“ vyjadřující význam daného předmětu pro studijní obor a míru zátěže studenta v daném předmětu. Každému předmětu je proto přiřazen určitý počet kreditů, které student získá, jakmile příslušný předmět absolvuje, tj. vykoná zkoušku, kolokvium nebo zápočet.

Klasifikace zkoušky neovlivňuje počet získaných kreditů. Např směrnice rektora Západočeské univerzity v Plzni o kreditním systému říká, že kreditní ohodnocení předmětu je mírou objektivní zátěže studenta v daném předmětu. „Orientačně lze pak vycházet ze zásady, že 1 hodina výuky týdně po dobu 1 semestru představuje právě 1 kredit“.

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo