Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Aktuality z Ústavu pro informace ve vzdělávání

Mezi pedagogy je nedostatek mladých učitelů

20.06.

Mezi pedagogickými pracovníky ubývá mladých učitelů a pedagogické sbory výrazně stárnou. V případě učitelek roste zejména zastoupení 46–55letých a ve výsledku je tak v současnosti přibližně polovina učitelek na jednotlivých stupních škol 46letých a starších. Učitelé-muži jsou v porovnání s učitelkami starší (56letých a starších je mezi učiteli-muži téměř 27 %, mezi učitelkami jen 14%). Vysoký podíl mladých učitelů-mužů je na základních školách, ale i v tomto případě jejich zastoupení za posledních pět let relativně klesá ve prospěch starších věkových kategorií. Taková zjištění přinesly analýzy Ústavu pro informace ve vzdělávání za rok 2010.

Mezinárodní výzkum PISA 2009: Výrazné zhoršení výsledků českých žáků

07.12.

Mezinárodní výzkum PISA – Programme for International Student Assessment proběhl v roce 2009 v 65 zemích celého světa pod hlavičkou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V České republice výzkum PISA realizoval Ústav pro informace ve vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Centrální testování podporuje nadpoloviční většina škol

01.12.

Z výsledků elektronického šetření Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) mezi řediteli základních a středních škol vyplývá, že více než polovina ředitelů v České republice podporuje centrální testování. Ředitelé se shodují, že pravidelné testování motivuje školy k co nejlepší práci a že je užitečné pro přijímání účinných opatření ve škole.

Ústav pro informace ve vzdělávání vyhlašuje již třetí ročník literární soutěže pro středoškoláky

09.09.

Ústav pro informace ve vzdělávání – divize Národní pedagogická knihovna Komenského vyhlašuje již potřetí literární soutěž Žijeme na jedné zemi pro studenty středních škol. Letošní ročník je tematicky zaměřen na sociálně slabé a potřebné, neboť Evropská unie vyhlásila rok 2010 rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Vysokoškolské vzdělávání se přizpůsobilo boloňským kritériím - tisková zpráva

23.03.

Ústav pro informace ve vzdělávání zpracoval data za terciární vzdělávání v letech 2001/02–2009/10. Z těchto údajů vyplývá, že ve sledovaném období 2001–2009 se počet poprvé zapsaných do prezenční formy studia v bakalářských programech na vysokých školách zvýšil více než čtyřnásobně, v navazujících magisterských programech pak šestinásobně.

Statistiky počtu přihlášených a přijatých studentů - tisková zpráva

16.02.

Ke studiu na terciární úrovni se v roce 2009 hlásilo celkem 156,4 tis. uchazečů, kteří podali celkem 345,6 tis přihlášek (každý uchazeč podal v průměru 2,2 přihlášky).

Kompletní přehled aktualit a tiskových zpráv

Aktuální články

Přihlašování na vysoké školy vrcholí. Univerzity i letos očekávají tisíce dálkových studentů

07.03.  |  Redakce

Přelom února a března je důležitým obdobím pro všechny zájemce o vysokoškolské studium. Většina českých vysokých škol totiž právě v těchto měsících uzavírá…

8 tipů jak přežít zkouškové

02.02.  |  Lucie Czillingová

Jste ponoření do skript pomalu až tak, že vám slova tančí před očima? Máte snad už šestý šálek kávy za den a i přes pěti hodinovou seanci s Mikroekonomií máte…

Více článků

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo