Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je upravena v § 76 zákoníku práce a lze jí považovat za jakousi pracovní smlouvu na zkrácený úvazek. Lze jí uzavřít výlučně písemně, kdy obě strany obdrží jednu kopii dohody. Roční rozsah hodin není v tomto případě na rozdíl od dohody o provedení práce nijak omezen, týdenní rozsah však nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů.

Při výpovědi DPČ není povinnost udávat důvod

DPČ má oproti klasické pracovní smlouvě několik specifik. Jedním z nich je, že při předčasném ukončení pracovního poměru nemusí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel udávat důvod výpovědi a výpovědní doba činí 15 dní.

Daně a pojistné na SZP

Stejně jako u klasického pracovního poměru, i zde se kromě daně odvádí pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění. V tomto ohledu je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce, kde se sociální a zdravotní pojištění platí až od příjmu 10 001 Kč za měsíc. Každá z dohod má ale svá pro a proti.

Od roku 2012 platí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc. Pokud odměna činí maximálně 2499 Kč za měsíc, zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí.

Srovnání obou nabízí tabulka v sekci Dohoda o provedení práce.

Zdaňování příjmů studentů v rámci brigád je obdobné jako u ostatních zaměstnanců. Studenti si navíc mohou uplatnit slevu na dani na studium. V případě, kdy student NEPODEPÍŠE prohlášení k dani u zaměstnavatele, je jeho příjem

  • je zdaněňován srážkovou daní  15 % (při použití této daně je daňová povinnost pracovníka/studenta vyrovnána ale, je možnost o tuto daň požádat v rámci daňového přiznání).
Navíc v tomto případě se nepřihlédne k měsíční slevě na dani!

 

Pokud student prohlášení PODEPÍŠE je mu vypočítána záloha na daň a uplatněna sleva na poplatníka i na studenta.

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo