Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti je upravena v § 76 zákoníku práce a lze jí považovat za jakousi pracovní smlouvu na zkrácený úvazek. Lze jí uzavřít výlučně písemně, kdy obě strany obdrží jednu kopii dohody. Roční rozsah hodin není v tomto případě na rozdíl od dohody o provedení práce nijak omezen, týdenní rozsah však nesmí v průměru překračovat 20 hodin, a to maximálně za dobu 52 týdnů.

Při výpovědi DPČ není povinnost udávat důvod

DPČ má oproti klasické pracovní smlouvě několik specifik. Jedním z nich je, že při předčasném ukončení pracovního poměru nemusí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel udávat důvod výpovědi a výpovědní doba činí 15 dní.

Daně a pojistné na SZP

Stejně jako u klasického pracovního poměru, i zde se kromě daně odvádí pojistné na sociální pojištění a zdravotní pojištění. V tomto ohledu je pro studenta výhodnější dohoda o provedení práce, kde se sociální a zdravotní pojištění platí až od příjmu 10 001 Kč za měsíc. Každá z dohod má ale svá pro a proti.

Od roku 2012 platí zdravotní, sociální a nemocenské pojištění zaměstnanec i zaměstnavatel až z odměny od 2500 Kč za měsíc. Pokud odměna činí maximálně 2499 Kč za měsíc, zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí. Od roku 2019 se limit zvyšuje 3000 Kč za měsíc.

Srovnání obou nabízí tabulka v sekci Dohoda o provedení práce.

Zdaňování příjmů studentů v rámci brigád je obdobné jako u ostatních zaměstnanců. Studenti si navíc mohou uplatnit slevu na dani na studium. V případě, kdy student NEPODEPÍŠE prohlášení k dani u zaměstnavatele, je jeho příjem

  • je zdaněňován srážkovou daní  15 % (při použití této daně je daňová povinnost pracovníka/studenta vyrovnána ale, je možnost o tuto daň požádat v rámci daňového přiznání).
Navíc v tomto případě se nepřihlédne k měsíční slevě na dani!

 

Pokud student prohlášení PODEPÍŠE je mu vypočítána záloha na daň a uplatněna sleva na poplatníka i na studenta.

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo