Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zaměstnání při studiu

Pracovat a přivydělat si při studiu může každý student. Pokud se student rozhodne během studia pracovat, nejjednodušší formou je určitě klasický pracovní poměr na základě pracovní smlouvy nebo využití jedné z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Pokud student uzavře se zaměstnavatelem, pracovní smlouvu a to třeba i na kratší pracovní úvazek, vztahují se na něj všechna práva (např. čerpání dovolené) a povinnosti.

Ovšem častější asi je, pro případ kratší brigády využívat jednu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Ty se však již poněkud liší od pracovní smlouvy. Existují dvě dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr:


Asi nejzásadnější rozdíl mezi dohodami je v rozsahu práce, který lze na základě dané dohody provádět, a také v tom, zda je třeba platit sociální a zdravotní pojištění.


Dohoda o provedení práce - DPP

Dohoda o provedení práce je asi nejvyužívanější způsob uzavření práce u brigád. DPP může zaměstnavatel s fyzickou osobou uzavřít, jestliže předpokládaný rozsah práce, na který se dohoda uzavírá, není vyšší než 150 hodin ročně. Zaměstnanec může za jeden kalendářní rok pro jednoho zaměstnavatele odpracovat právě zmíněných 150 hodin.

Dohoda se nově uzavírá vždy písemně. Neexistuje zde zkušební lhůta. Spolupráce tedy může být ukončena zaměstnavatelem i z vaší strany kdykoli a bez udání důvodu. To že se u této dohody neodvádí sociální a zdravotní pojištění je jedním z důvodů proč je mezi zaměstnavateli hodně využívána.


Dohoda o pracovní činnosti - DPČ

Tato dohoda se již více podobá klasické pracovní smlouvě. Zaměstnavatel ji s fyzickou osobou uzavírá, je-li předpoklad déle trvající pracovní činnosti. Na jejím základě nelze vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, práce může být sjednána maximálně na poloviční pracovní úvazek.

Dohoda musí být uzavřena písemně a mimo jiné se v ní uvádí i doba, na kterou se uzavírá, tj. může v ní být uzavřena jak na dobu určitou tak neurčitou. Není-li již v dohodě stanoven způsob jejího ukončení, lze dohodu jednostranně bez udání důvodu s 15 denní výpovědní lhůtou zrušit. U této dohody se platbě sociálního a zdravotního pojištění nevyhnete, což se samozřejmě projeví na výši vaší výplaty.


Student a daně

Jak již bylo zmíněno výše, práce při studiu je zvýhodněna, což lze doložit ustanovením zákona o daních z příjmů, kdy student kromě toho, že si může odečíst stejně jako každý jiný poplatník slevu na dani na poplatníka, pro rok 2011 je tato částka stanovena na 24 840 Kč ročně, má možnost uplatnit i slevu na studenta, pro rok 2011 ve výši 4 020 Kč ročně.

Slevu na studenta lze odečítat do dovršení 26 let, případně až do dovršení 28 let v případě prezenční formy studia v doktorském studijním programu. Studium ve vyšším věku tuto výhodu slevy na dani již nenabízí!


Jakou daň student zaplatí?

Pro daň z příjmů není důležité jakou dohodu či smlouvu student uzavřel, ale to, zda u zaměstnavatele podepsal prohlášení. Toto prohlášení lze podepsat pro dané období pouze u jednoho zaměstnavatele. V případě, že prohlášení nepodepíše, bude mu zaměstnavatel z příjmu do 5000 Kč měsíčně srážet srážkovou daň 15 %. Při příjmu nad 5000 Kč potom daň ve stejné výši, tentokrát však již zálohou.

Pro zaměstnance, je však lepší pokud prohlášení podepíše. V tomto případě mu zaměstnavatel sráží zálohovou daň, a díky tomu lze provést roční zúčtování záloh daně či si podat daňové přiznání. A co je ještě důležité, v tomto případě může zaměstnavatel uplatňovat při výpočtu daně slevy na dani a to jak na poplatníka, tak pokud student donese potvrzení ze školy, také slevu na studenta.

Studenti často nepracují během celého roku, proto pokud požádají o roční zúčtování záloh daně či si podají sami daňové přiznání mohou část odvedených záloh daně získat zpět. Toto však již nelze provést v případě, že je odvedena srážková daň!

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo