Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce je krátkodobému pracovnímu poměru jak ušitá na míru. Má několik nezpochybnitelných výhod, ale také omezení, která je nutno brát v úvahu. Důležitý je rozsah práce, na který se DPP uzavírá. V § 75 zákoníku práce je stanoveno, že rozsah práce u DPP nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele.

Můžete mít více dohod u různých zaměstnavatelů

Do rozsahu práce se započítává také doba práce vykonávaná v jednom kalendářním roce na základě jiné DPP u téhož zaměstnavatele. Malou náplastí na toto omezení však je, že lze uzavřít několik DPP u různých zaměstnavatelů nezávisle na sobě a u každého z nich využít limit 300 hodin za kalendářní rok (do konce roku 2011 to bylo jen 150 hodin).

Zákoník práce od roku 2011 ukládá povinnost uzavírat dohodu o provedení práce písemně. Dříve byla totiž písemná forma nutná pouze u dohody o pracovní činnosti. Na dohodě o provedení práce bylo možné se domluvit i ústně. Od roku 2011 tedy i na tuto dohodu musí být doklad, jinak je neplatná.

U DPP často neplatíte sociální a zdravotní pojištění

Jeden z důvodů, proč je DPP s oblibou využívána na úkor DPČ, je vyhnutí se povinnosti odvádět z výdělku sociální a zdravotní pojištění, což je jak pro studenty, tak i pro zaměstnavatele velice příjemný fakt.

 

Rok 2012 ale přinesl malou změnu, omezení. Zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění se nově neplatí jen z odměny, která u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc. Odměny z více dohod u jednoho zaměstnavatele se samozřejmě sčítají (sociální a nemocenské pojištění), ovšem s výjimkou zdravotního pojištění. Zde platím limit 10 000 Kč na kažou dohodu zvlášť.

Srovnání DPP a DPČ

  Dohoda o provedení práce Dohoda o pracovní činnosti
Daň z příjmů 15 % 15 %
Zdravotní pojištění od 10 001 Kč/měs. od 3 000 Kč/měs.
Sociální pojištění od 10 001 Kč/měs. od 3 000 Kč/měs.
Maximální rozsah výkonu práce 300 hod./rok 20 hod./týden

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo