Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Fakulty a ústavy

V rámci vysokých škol většinou figuruje několik dílčích součástí. Jedna se o fakulty a vysokoškolské ústavy.

Fakulta vysoké školy

Podle zákona o vysokých školách fakulta uskutečňuje nejméně jeden akreditovaný studijní program a vykonává vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost. Na fakultě se ustavuje samosprávný zastupitelský akademický orgán. Fakulta má právo používat vlastní akademické insignie a konat akademické obřady.

Samosprávnými akademickými orgány fakulty jsou:

  • akademický senát fakulty,
  • děkan,
  • vědecká rada fakulty,
  • disciplinární komise fakulty.

Dalším orgánem fakulty je tajemník. V čele fakulty je děkan; jedná a rozhoduje ve věcech fakulty. Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor.

Členy vědecké rady fakulty jmenuje a odvolává děkan. Členové vědecké rady fakulty jsou významní představitelé oborů, v nichž fakulta uskutečňuje vzdělávací a vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost. Nejméně jedna třetina členů jsou jiné osoby než členové akademické obce veřejné vysoké školy, jejíž je fakulta součástí.

Vysokoškolský ústav

Vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost vykonává vysokoškolský ústav. Může se také podílet na uskutečňování akreditovaných studijních programů nebo jejich částí.

O zřízení, sloučení, splynutí, rozdělení nebo zrušení vysokoškolského ústavu rozhoduje na návrh rektora akademický senát veřejné vysoké školy. V čele vysokoškolského ústavu je ředitel, kterého jmenuje a odvolává rektor.

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo