Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Program Erasmus

Erasmus podporuje spolupráci vysokých škol zemí zapojených do programu Sokrates. Do programu je zapojeno  21 zemí Evropy, v současné době v rámci tohoto programu spolupracují skoro všechny evropské vysoké školy, přičemž ani soukromé školy a zprostředkovatelské organizace (konsorcia) nevyjímaje. Program Erasmus, je jedním ze čtyř odvětvových programů v rámci Programu celoživotního vzdělávání (čtveřici doplňují Comenius, Leonardo da Vinci a Grundtvig).

Erasmus je přístupný všem vysokým školám

Je zaměřen na vysokoškolské vzdělávání. V České republice je přístupný všem vysokým školám, tedy i vysokým školám neuniverzitního typu. Taktéž nebyly opomenuty ani vyšší odborné školy a díky tomuto podprogramu mají vybrané VOŠky dveře do světa otevřené.

Studium v rámci Erasmu bude doma uznáno

Hlavní náplň Erasmu tvoří studijní pobyty v zahraničí, pracovní stáže, pedagogické stáže vysokoškolských učitelů nebo intenzivní jazykové kurzy. Chtějí-li studenti v rámci tohoto programu studovat musí splnit určité podmínky. Toto studium v zahraničí trvá od 3 do 12 měsíců, student neplatí školné ani jiné poplatky za výuku a toto studium mu musí být uznáno domácí institucí.

Cílem je financování evropské spolupráce vysokoškolských institucí a hlavní náplní se stalo financování mobility vysokoškoláků, což přesněji znamená, že jako účastníci studijního zájezdu absolvujete přednášky a semináře, nasbíráte materiály na bakalářskou nebo disertační práci a také můžete kombinovat studia a podnikové praxe.

Pro zajímavost - školy mezi sebou uzavírají tzv. bilaterální smlouvy o výměně studentů, na tomto základě tvoří plán a náplň studií, spolu s nabídkou pracovních příležitostí v rámci studentských praxí. Na pracovní stáže mohou vysílat své studenty pouze ty školy, které mají tzv. rozšířený Erasmus University Charter (EUC). Každý student si může zajistit sám, na jaké zahraniční škole chce studovat a převzít iniciativu za zřízení pobytu, pokud mu to vybraná škola umožní a přijme jej.

Musíte mít alespoň první ročník

Hlavní podmínkou pro zapojení studenta do programu je mít dostudovaný alespoň první ročník VŠ. Na webu NAEP naleznete také výši stipendií v jednotlivých státech.

Program Erasmus a stipendium

Stipendium mohou získat do programu přijatí studenti a základní kritérium výše stipendia je ekonomická a hospodářská situace v zemi, do které student vycestuje. Částku (v eurech) se student dozví písemně ve finanční dohodě a instituce by měla první splátku stipendia vyplatit před odjezdem do zahraničí. Pro představu výše stipendia do Rakouska byla loni 430,-€ na měsíc, do Německa 405,-€ a do Turecka jen 324,-€ a navíc student musí počítat s tím, že stipendium pravděpodobně nepokryje celé náklady pobytu!

Více informací nejen o programu Erasmus najdete na stránkách Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Další informace k programu Erasmus naleznete v článku Program Erasmus, nejznámější cesta ke studiu za hranicemi nebo Erasmus - hurá do světa.

mf.cz finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo