Archív článků
20 let a 100 000 dobrovolníků
Evropská dobrovolná služba (EDS) je součástí programu Erasmus+. Umožňuje mladým lidem (ve věku 17-30 let) dobrovolně pomáhat po celé Evropě i mimo ni a podporuje organizace v poskytování dobrovolnických příležitostí.
Česko je v hodnocení rovnosti žen a mužů 81. ze 145 států
V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko na 81. místě ze 145 států. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.
Platby mobilem se zatím neprosadily. Blýská se na lepší časy?
V Česku je v posledních letech patrný obrovský boom bezkontaktních plateb. V této oblasti jsme dokonce na špici mezi evropskými státy. Naproti tomu placení telefonem se zatím příliš neuchytilo. Některé banky dokonce od nabídky NFC plateb chytrým telefonem ustoupily. Jiné ale tuto službu již začínají klientům nabízet nebo se na to chystají v blízké době. Visa nabídne zanedlouho mobilní placení s Komerční bankou a s Českou spořitelnou. Platby mobilem by měly být dostupnější, protože již není nutná spolupráce bank a karetních asociací s telefonním operátorem.
Agentury: Poptávka po zaměstnancích stoupla letos asi o deset pct
Poptávka firem po zaměstnancích stoupla letos meziročně o více než deset procent, vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Firmy již hledají lidi i do výroby a logistiky. Zvyšovat mzdy se jim ale příliš nechce, často tedy řeší nedostatek lidí dovozem pracovníků z ciziny, hlavně Bulharska a Rumunska.
V pražských tramvajích lze platit jízdné platební kartou
Cestující v pražských tramvajích mohou ode dneška poprvé zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik (DPP) spustil pilotní projekt ve dvou tramvajích na lince 22. V následujících týdnech budou přístroji, které přijímají bezkontaktní platební karty, vybaveny všechny vozy na lince 18. DPP rovněž zprovoznil opravenou trať na Vršovické ulici v Praze 10. Oprava vyšla na 290 milionů korun.
Nezaměstnaní absolventi? Existuje řešení!
Dnes je již více než jasné, že samotné dokončení vysoké školy k získání vysněné práce nestačí. Stále více firem klade největší důraz na praxi, ideálně pak spojenou se vzděláním v oboru. Mnoho studentů si už tuto skutečnost uvědomilo a během studia hledají stáže i pozice na částečný úvazek.
Kolik jazyků umíš, tolik pracovních nabídek dostaneš
Díky globalizaci dnes firmy kladou stále větší důraz na své zaměstnance v oblasti jazyků. Mnoho lidí je minimálně biliguální a ke své práci už třeba svůj mateřský jazyk ani nepoužívají. Každopádně, umět druhý jazyk perfektně rapidně zvyšuje šanci na získání vysněné práce.
Zdanění dohody o provedení práce v příkladech
Práce na dohodu o provedení práce je atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Výhodou je vysoká pružnost a často nižší zdanění. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění při práci na dohodu o provedení práce v roce 2016.
Pět vět, které vás u pracovního pohovoru vyřadí
Pohovor patří k hledání nového zaměstnání. Není nutné z něho mít přehnaný respekt, ale dobrá příprava se vyplatí. Existují otázky, které na pohovorech pravidelně padají a jsou také odpovědi, které uchazeče okamžitě diskvalifikují. Co byste při pracovním pohovoru neměli říkat?
Odškodnění újmy na zdraví utrpěné školním úrazem
Nejvyšší soud v nedávné době vydal rozhodnutí ve sporu o odškodnění školního úrazu, který utrpěl žák střední školy na školním pobytu. Jelikož problematika odškodnění školních úrazů není příliš zpracována, představíme si dnes uvedené rozhodnutí k lepší znalosti práv a povinností.
Ovládat cizí jazyk je v technické profesi nutností. Převládá stále angličtina
Schopnost ovládat minimálně jeden cizí jazyk je dnes naprostou nutností pro pracovníky zejména v technických profesích. Větší nároky na jazykovou vybavenost potvrzují nejen personalisté a technicky zaměřené firmy, ale i statistiky Asociace jazykových škol. Podle nich se zájem o jazykové kurzy v tuzemsku v porovnání s rokem 2014 zvýšil zhruba o 5 %. Nejvíce poptávaná je stále angličtina, která tvoří až 70 % z celého jazykového businessu. Na druhém místě jsou pak němčina a ruština.
Platy učitelů jsou až o třetinu nižší než průměrný plat vysokoškoláků
Další z resortů, kde se prohlubuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, je školství. Učitelství je obor, který je zejména psychicky náročný, vyžaduje vysokoškolské vzdělání, ale finanční i společenské ohodnocení této profese je nízké. Platy ve školství jsou o čtvrtinu až třetinu nižší v porovnání s průměrem vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, jsou menší i ve srovnání s dalšími profesemi placenými z veřejných zdrojů.
Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
Novinky uplynulého roku, které stojí za to
V roce 2015 ukázali výrobci světu nemálo inovací, které zase o trochu usnadnily a zpříjemnily lidem život. Některé z nich se objevily v České republice a lidé mají možnost si je koupit nebo vyzkoušet. Mezi ně se řadí chytré hodinky s eSIM, pomocí kterých může člověk telefonovat. Patří sem i 360° video, které dává sledování videí zcela jiný rozměr, stravenková karta s mobilní aplikací od společnosti Edenred nebo balanční skútr do města. Novinkou je také aktualizace aplikace Mapy.cz od Seznamu.
Daňové zvýhodnění při studiu
Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
Firmy v Česku hledají na prosinec 20 tisíc brigádníků, nedostatek lidí oproti loňsku zvyšuje mzdu až o 25 procent
Firmy i personální agentury hlásí před Vánoci rapidní nárůst brigádnických míst. V porovnání s jinými měsíci je to až dvojnásobně více. Zaměstnavatelé hledají nejčastěji brigádníky do retailu, logistiky nebo gastronomie, poptávka sílí také v bezpečnostních službách. V rostoucím počtu volných pracovních míst se neodráží jen předvánoční sezona, ale také dobrá kondice české ekonomiky. Lidé si na brigádách vydělají až o čtvrtinu více než loni.
Tipy pro ospalý podzim: 5 rad, jak se zabavit v počasí
Všude na nás neustále vykřikují informace o podzimních depresích, chladném
počasí či chřipkách. Přitom podzim je krásně barevný a nabízí nepřeberné množství příjemných
aktivit, kterým se můžeme věnovat právě v těchto měsících. S našimi tipy se podzim stane
jednoznačně vašim nejoblíbenějším ročním obdobím.
České vysoké technické školy propojují výuku studentů s praxí. Pomáhají jim v pozdějším uplatnění přímo ve firmách
České technické vysoké školy se snaží prohloubit znalosti svých studentů v praxi. Projekty spolupráce s firmami zvyšují šanci žáků na pozdější uplatnění v komerční sféře, kde je v poslední době kvalifikovaných odborníků nedostatek. Například na Vysokém učení technickém v Brně pořádají pravidelné pracovní veletrhy. Letos se jich zúčastnilo 34 firem.
Práce pouze v letních měsících a daně
Zaměstnancům pracujícím pouze po část roku 2015 vznikne zpravidla nárok na daňový přeplatek. Podmínkou je zaplacení záloh na dani z příjmu během roku a požádání zaměstnavatele o roční zúčtování daně nejpozději do 15. února nebo podání daňového přiznání. S čím musejí počítat živnostníci, kteří ukončí výdělečnou činnost během roku 2015?
Rady pro studenty: Jak pomocí mobilů a tabletů přežít hodinu a nevyšťavit se
Celodenní vyučování dokáže být vyčerpávající, zvláště po několika měsících prázdnin. Při
návalu povinností a termínů je těžké udržet si dostatek energie a pozitivní přístup.
Usnadněte si studentský život. Skvělými pomocníky vám v tom mohou být chytré
telefony, tablety a další výdobytky dnešní doby. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak
i díky elektronickým společníkům přežít školu v pohodě.
Vedlejší výdělečná činnost v roce 2016
Mnozí zaměstnanci, studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté (starobní i invalidní) si během roku přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Výdělečná činnost je v těchto případech považována za vedlejší. Jaké platí pravidla pro rok 2016?
Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu
V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?
Práce pouze na dohodu bude v roce 2016 méně výhodná
Zvýšení minimální mzdy z 9 200 Kč na 9 900 Kč od roku 2016 se nepřímo dotkne i lidí pracujících pouze na dohodu o provedení práce, studentů starších 26 let, žen v domácnosti nebo lidí sankčně vyřazených z evidence úřadu práce. Zdravotní pojištění se jim totiž prodraží. O kolik a proč?
Oblíbené agenturní zaměstnávání čekají změny
Personální politika hraje pro dlouhodobý úspěch firem klíčovou roli. Mzdové náklady zásadním způsobem ovlivňují firemní hospodaření. Správné plánování práce a optimalizace jednotlivých pracovních činností jsou velmi důležité, proto zaměstnavatelé rádi využívají agenturních zaměstnanců.
Stejná odměna a různé zdanění při práci na dohodu
Během letních prázdnin si na dohodu o provedení práce přivydělávají nejenom studenti, ale i penzisté, zaměstnanci, živnostníci nebo maminky na rodičovské dovolené. Výše čisté odměny může být rozdílná i při stejně vysoké hrubé odměně. Jak je to možné?
Každý druhý student je připraven se kvůli nové práci přestěhovat kamkoli na světě
Nejžádanějším zaměstnavatelem je u VŠ studentů již po čtvrté za sebou společnost Google. Mezi firemními benefity studenti preferují celoživotní vzdělávání, flexibilní pracovní dobu a stravenky. Pokud by se měli stěhovat za prací, polovina studentů by byla ochotna vycestovat kamkoli na světě. Letos již po jednadvacáté provedla organizace AIESEC Česká republika ve spolupráci se společností ManpowerGroup průzkum The Most Desired Company vyhlašovaný v rámci Výročních cen Klubu zaměstnavatelů.
Pět tipů, jak hledat brigádu
Letní prázdniny jsou v plném proudu a studenti se stále ještě poohlížejí po možném přivýdělku. Jaké jsou nejlépe placené studentské brigády a jak je hledat?
Co je dobré vědět o brigádě na dohodu?
Většina studentů si během letních měsíců přivydělává prací na dohodu. Nabízení práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je pro zaměstnavatele výhodné z důvodu jednodušší administrativy a nižšího zdanění u odměny do limitu.
Daně, které studenti odvedou na letních brigádách, mohou získat zpět. Musí však o ně zažádat
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Co by si měli ohlídat, aby neprodělali na daních? Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Daňové přiznání musí podávat pouze studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. Většině zato vyjde přeplatek na dani, který získají od finančního úřadu zpět.
Pracujte vždy jen na 1 úkolu a uklízejte si stůl. Budete výkonnější o třetinu
Hromada papíru na stole doma či v práci dokáže jejímu majiteli způsobit výrazný stres. Podle odborníků se proto vyplatí si na uspořádání svých věcí najít čas. Nepořádek totiž kvůli chybám a delšímu hledání důležitých podkladů ve skutečnosti stojí výrazně více času. Vědecké studie potvrdily, že pořádek a dobrá pohoda na pracovišti dokáže zvednout produktivitu o 32 %. A začít je třeba už u volby pracovního stolu a jeho umístění.
Deset případů, kdy si musíte sami platit zdravotní pojištění
Kdo není v počítačovém systému své zdravotní pojišťovny veden jako zaměstnanec, OSVČ nebo státní pojištěnec, ten je automaticky veden jako OBZP a musí si zdravotní pojištění sám platit. Kdo je nejčastěji OBZP a jak vysoké zdravotní pojištění se platí?
Odškodnění újmy na zdraví: Za bolestné dvojnásobek
Bolestné je podstatným nárokem, který poškození uplatňují v rámci odškodnění způsobené újmy na zdraví dopravní nehodou, lyžařským, sportovním nebo jiným úrazem. Pro znalost práv při odškodnění újmy na zdraví si představíme tématiku bolestného dle Metodiky Nejvyššího soudu.
Konec CD? Audioknihám budou brzy dominovat elektronické formáty
Čím dál populárnější začínají být mezi čtenáři audioknihy, tedy knihy namluvené na zvukovém nosiči. Odhadovaný objem trhu s audioknihami v koncových cenách bez DPH činil v roce 2013 zhruba 50 milionů korun, z toho 25 % tvořil podíl prodejů elektronických formátů. Můžeme přitom předpokládat, že obě čísla budou narůstat.
Inovátorské vychytávky, které vám usnadní každodenní život
Jsou nové, určují trendy a brzy jim bude patřit celý svět. Řeč je o inovativních produktech z celého světa, které získaly prestižní ocenění Red Dot Award. Tato cena se uděluje výjimečným inovacím z oblasti průmyslového a produktového designu. Představujeme vám žebříček TOP 5 produktů, které kromě ocenění Red Dot Award spojuje také praktičnost a využitelnost pro každého.
Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod
V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".
Učíte se na zkoušky? Vyměňte kafe za houbu reishi a vitamín B
Zkouškové období je postrachem naprosté většiny vysokoškolských studentů. Mezi sešity a stohy poznámek se obvykle začínají na stolech objevovat šálky kávy, plechovky od energetických nápojů nebo tabulky čokolád. Po skončení zkoušek má pak řada studentů potíže se spánkem, koncentrací, žaludkem či tělesnou hmotností. V tomto článku proto poradíme, co skutečně pomůže zlepšit paměť, bdělost a soustředění, aniž by se to negativně odrazilo na stavu organismu.
Nedodržení pravidel při sportovním zápase může přijít draho
Bojové sporty vždy představovaly riziko úrazu. Jak může soud rozhodnout v případě, kdy během sportovního souboje nejsou dodrženy pravidla? Může poškozený požadovat odškodnění újmy na zdraví na odpovědném zápasníkovi? Jakou má šanci na úspěch?
České průmyslové firmy naráží na nedostatek a kvalitu absolventů technických oborů
Francouzsko-česká obchodní komora oslovila malé a střední průmyslové firmy v průzkumu zaměřeném na stav a kvalitu českého technického vzdělávání. Většina dotazovaných firem zaměstnávajících čerstvé absolventy odborných škol a učilišť naráží na jejich nedostatečnou praktickou připravenost. Již dnes pociťují firmy nedostatek některých profesí a tato situace se podle nich v budoucnu nezlepší. Hlavním důvodem, proč budou řemesla v budoucnu chybět, je nezájem mladých lidí o studium technických oborů. Situaci podle nich může pomoci zlepšit stát především větší propagací technických oborů a zvýšením jejich atraktivity. Nadpoloviční většina zaměstnavatelů organizuje vlastní doplňkové vzdělávací programy.
Češi propadli trendu rychlého stravování, počet fastfoodů se bude zvyšovat
Síť rybích restaurací Nordsee slaví tento měsíc 10 let od vstupu na tuzemský trh s rychlým občerstvením. Jak se za uplynulé roky změnil přístup Čechů k fastfoodům, jaký je současný trend v oblasti rychlého občerstvení či jak se liší postoj mladších a starších Čechů k rybím pokrmům, to vše ve svém komentáři objasní Marek Sedlák, ředitel české pobočky Nordsee.
Brněnské letiště nabízí 3 pravidelné lety do Evropy, mladí lidé tak často létají z Prahy nebo volí autobus
Mladí lidé cestují po Evropě převážně letecky. A zatímco z pražského letiště Václava Havla odlétají letadla pravidelně do 75 destinací v Evropě, v Brně lze přes rok nasednout na linky jen do tří evropských měst. Přistát z Brna tak lze v Londýně, Eindhovenu nebo Moskvě. Pokud se lidé chtějí dostat jinam, nezbývá jim než do vybraných měst vzlétat z Prahy nebo Vídně. Oblíbené jsou však i autobusové zájezdy, zejména takzvané eurovíkendy.
Mobily budou zdražovat pozvolna, a to díky zásobám, konkurenci a poptávce po novinkách
S koupí nového mobilu nemusí zákazníci spěchat. Navzdory obecnému zdražování spotřební elektroniky, které je způsobeno oslabující korunou, se mobilní telefony zatím dál drží své cenové hladiny. Podle expertů ke skokovému zdražení v nejbližší době nedojde, zvyšování cen bude spíše pozvolné. Ačkoli koruna od poloviny loňského roku oslabila vůči dolaru o zhruba 20 %, vysoká konkurence, skladové zásoby a poptávka po novinkách zpomalí zdražování mobilních telefonů oproti jiné elektronice. Úplně se jim ale nevyhne.
Simona Weiss: I mladí Češi si nesou psychickou zátěž komunismu, bojí se prosadit a odlišit
Na počátku 90. let byl Američance Brandon Bays diagnostikován nádor dělohy o velikosti basketbalového míče. Vlastními schopnostmi se jí za méně než 7 týdnů podařilo zcela se tohoto nádoru zbavit bez jakéhokoliv lékařského zásahu. Tak se spontánně zrodila Cesta, metoda integrace mysli, těla a ducha, která pomáhá nastartovat samoléčivý proces. O jejím praktickém využití v životě běžného člověka jsme hovořili s diplomovanou praktickou psycholožkou a lektorkou Cesty, Simonou Weiss.
Obětí phishingu a škodlivých virů přibývá
Podle statistik ČSOB a Ery útočí hackeři nejčastěji na účty klientů prostřednictvím podvodných e-mailů a škodlivých virů. Phishing a malware představují 78 % všech evidovaných útoků, zbytek tvoří útoky s využitím sociálních sítí, zejména Facebooku. Počet kybernetických útoků meziročně stoupl o desítky procent. Odborníci odhadují, že počet některých typů útoků může letos vzrůst oproti loňsku dokonce až o stovky procent. Metody phishingových a malwarových útoků jsou navíc stále sofistikovanější a nebezpečnější, jen v loňském roce byly příčinou neoprávněného odčerpání peněz z účtů přes kanály elektronického bankovnictví v 95 % případů. Specialisté na bezpečnost upozorňují, že uživatelé by měli dobře chránit nejen své počítače, ale i chytré telefony, zejména ty s operačním systémem Android.
V Norsku a Švýcarsku se žije nejlépe
Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami pro život, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2014". V žebříčku se hodnotí nejenom ekonomická vyspělost, ale i kvalita života občanů. Ve kterých zemích se žije nejlépe?
V důsledku chřipky zemře více lidí než kvůli dopravním nehodám, odborníci doporučují doplňovat vitamíny přirozeně
Podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR 2014 zemře v souvislosti s chřipkou za rok průměrně 2 000 lidí, což je mnohem více úmrtí než v důsledku dopravních nehod. Stále častěji však Češi onemocnění přechází. Na nemocenskou tak s diagnózou chřipky meziročně nastoupilo o téměř 70 % lidí méně. Nejen v podzimních a zimních měsících je proto nutné onemocněním předcházet. Lidé by měli doplňovat chybějící vitamíny přirozeně a věnovat pozornost zdravému životnímu stylu. Sezónní ovoce, zelenina, tepelně zpracovaná strava a pobyt na slunci tvoří podle odborníků základ dobré imunity.
Střet s krávou, kopanec od pštrosa a další kuriózní pojistné události
V poslední den roku vám přinášíme výběr kuriózních pojistných událostí od Pojišťovny České spořitelny, která každoročně řeší více než 160 000 škod na zdraví. Většinou jde o úrazy. Mezi smutnými příběhy se najdou i takové, kterým se po čase můžeme od srdce zasmát. Nechybí poetické lékařské zprávy, ani kuriózní zranění intimních partií.
Vzdělávej se uměním aneb Bienále 2014
26. ročník brněnského mezinárodního bienále grafického designu určitě mile překvapilo návštěvníky všech věkových kategorií. A proč mělo oslovit tak širokou veřejnost? Protože se letos zaměřilo na školou povinné a tím mohlo přispět i ke zpříjemnění vzpomínek na mnohými neoblíbená školní léta.
Češi mají vyšší zájem o poznávání vlasti, ukazují statistiky. Na podzim však navštěvují kina a degustují vína
Podle Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos české hrady a zámky o 133 000 lidí více než loni. Zvýšený zájem výletníků připisují odborníci nejen příznivému počasí, ale hlavně rozhodnutí Čechů trávit čas cestováním po vlasti. Památková sezóna sice skončila, v listopadu však lidi lákají sklípky vinařů a připomínají si významné historické události. Podle Unie filmových distributorů chodí také více do kina. I letos je čekají filmové hity.
České technologické firmy hledají zaměstnance už v řadách studentů. Stáže jsou při pohovoru výhodou
Podíl IT odborníků na zaměstnané populaci v Česku od poloviny devadesátých let průběžně stoupal. V roce 2013 jich u nás bylo už 148 000 a strmě přibylo i studentů informatiky. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). I přesto však manažeři firem kvalifikované pracovníky postrádají. Mnohdy si hledají nové zaměstnance už v řadách studentů skrze stáže.
Vyživovací povinnost rodičů se nevztahuje na věčné studenty
Ústavní soud vydal nález, který se zabýval otázkou požadavku na výživné od dítěte, které opakovaně studuje na střední škole. Jedná se o zajímavé rozhodnutí, které bude mít dopad i do běžné rozhodovací praxe soudů v problematice takzvaných „věčných studentů“.
Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
Grantové návrhy: Nedílná a obávaná součást akademické sféry
Projektové granty představují olej v soukolí akademické práce, bez nějž by nemohla probíhat valná většina výzkumných a mnoho výukových aktivit. Zároveň však kvůli množství související administrativy představují i převážně neoblíbenou součást studia a práce ve vysokoškolském prostředí. Stručně vám nastíníme fungování grantů od podání žádosti až po splnění projektu a poradíme, jak zvýšit své šance na úspěch při podávání grantových žádostí.
Páku na volant překoná profesionál za pár vteřin, továrnímu zabezpečení aut nevěřte
Na českém trhu existuje celá řada prvků pro zabezpečení automobilů. Některé z nich patří mezi tradiční, a jsou proto mezi veřejností a bohužel i mezi zloději velmi dobře známé. Naštěstí se stále objevují nové druhy sofistikovaných systémů, jež nabízejí nejvyšší možnou míru ochrany. Jejich vhodnou volbou je možné zloději případnou krádež výrazně zkomplikovat, často až do té míry, že riziko vyhodnotí jako příliš vysoké a vyhlédne si jiný vůz. Přehled různých typů systémů včetně výhod a nevýhod použití konkrétního prvku přináší tento komentář.
Jak málo stačí k úspěchu aneb Paretovo pravidlo
Jistý italský ekonom Vilfredo Pareto* popsal vztah mezi dvěma řadami dat, které se týkají charakteristiky určitých postupů či metod. Klíčové bylo jeho určení poměru 80/20, z něhož vzniklo tzv. Paretovo pravidlo. Pravidlo 80/20 tvrdí, že menšina příčin, vstupů či úsilí obvykle vede k většině výsledků. Jenže lidé mají špatný sklon předpokládat, že všechny příčiny jsou stejně důležité (50/50). To je ale hluboký omyl. Jen málo věcí je důležitých. Svět je totiž nevyvážený.
Nedejte šanci mobbingu, natož bossingu!
Před nedávnem jsme si představili pojem mobbing a bossing, neboli šikanu na pracovišti. Ano, šikana již dávno není pouze „lavicovou záležitostí“ akademické půdy. Víte, jak vypadá typická oběť mobbingu a bossingu či jak se jako oběť bránit?
Thinkoholismus aneb otravná přemýšlivost
Máte sklon dělat si přehnané starosti? Nimráte se v nepodstatných detailech? Přemýšlíte, co by se stalo, kdyby…? A nakonec na ničem nic nezměníte? Pak je možné, že jste thinkoholik. Alkoholik moc (a zbytečně) pije. Workholik je opak duševní lenivosti. Jenže je to špatný extrém.
Kredity, kredity… Na co si dát pozor při zapisování předmětů?
Univerzitní systém sestavování rozvrhu je diametrálně odlišný od středoškolského a každý nastupující vysokoškolský student se musí popasovat s výběrem předmětů, rozlišováním mezi povinnými, povinně-volitelnými a volitelnými předměty a v případě nejběžnějšího kreditního systému ještě s rozhodováním, kolik kreditů by si měl zapsat v tom kterém období. Pomůžeme vám se v těchto záležitostech zorientovat a vhodně si v rámci dodatečných úprav poskládat rozvrh, což většina VŠ umožňuje právě nyní na počátku akademického roku. Pokud jste tedy zpočátku udělali ve výběru nějakou chybu, nezoufejte si – ještě není zdaleka pozdě ji napravit.
Mobbing a bossing – už jste o něm slyšeli?
Až 40% dětí ve škole zažívá šikanu. Ovšem jak je tomu v pracovním prostředí? Kolik lidí denně zažívá stres na pracovišti? Můžeme zvýšením informovanosti o projevech a následcích pracovních šikany snížit její výskyt? Posuďte sami.
Erasmus ukazuje, že se absolventi s mezinárodní zkušeností mnohem lépe uplatní na trhu práce
Výměnný program Erasmus zlepšuje zaměstnatelnost a profesní mobilitu studentů, potvrzuje studie dopadu. Mladí lidé, kteří studují nebo se odborně vzdělávají v zahraničí, získají nejen znalosti v určitých oborech, ale také si zlepší klíčové průřezové dovednosti, které jsou vysoce ceněny zaměstnavateli.
Jak novela vysokoškolského zákona změní život studentům
Od akademického roku 2015/2016 vyšší sociální stipendium studentům a žádný poplatek za další studium, na druhou stranu ale pro některé uchazeče nutnost prokázání zdravotní způsobilosti ke studiu. Co dalšího se změní, pokud zákonodárci schválí velkou novelu vysokoškolského zákona?
Co přinese a nepřinese studentům novela vysokoškolského zákona
Na začátku září představilo ministerstvo školství veřejnosti novelu vysokoškolského zákona. A přestože už upustilo od zavádění školného a snižování podílu studentů v akademických senátech, vliv na studenty, uchazeče o studium, ale i absolventy mít rozhodně bude. Takže jakých změn ve vysokém školství se dočkáme?
Jak na platební a věrnostní karty: Zjistěte jak je používat a které se vyplatí
Češi opravdu milují karty, a to zejména ty věrnostní. Vedle debetní nebo kreditní karty je totiž jejich peněženka doslova nabita věrnostními a slevovými kartami. A to i takovými, které za roky nepoužili, ale prostě jim ji jednou dali v obchodě nebo poslali poštou a Čechům je líto ji z peněženky vyhodit. Průměrný Čech má tak v peněžence 6 slevových nebo věrnostních karet a k tomu většinou i jednu debetní a jednu kreditní. Seznamte se proto se zásadami, jak správně a bezpečně karty používat a které se skutečně vyplatí.
Lidé už s výměnou baterie nepočítají a mění celý přístroj
Dochází k proměně chování spotřebitelů v případě výběru a využívání moderních mobilních přístrojů. V minulosti si lidé volili své mobilní telefony či notebooky tak, aby jim co nejdéle sloužily. Dnes již s dlouhodobým užíváním nepočítají. Tomuto přístupu nahrávají samotní výrobci, kteří u nových modelů přístrojů často neumožňují výměnu baterie. Přitom akumulátor při každodenním využívání do dvou let ztrácí svou původní kapacitu. Zvýšená spotřeba, a tedy i výroba elektronických zařízení, však ohrozí životní prostředí a lidské zdraví.
Je elektronické bankovnictví bezpečné?
Počet uživatelů elektronického bankovnictví v posledních letech roste. S rozvojem nových technologií je nutné věnovat pozornost dalším bezpečnostním opatřením. Na otázky bezpečnosti dnešního bankovnictví odpovídal Liviu Chirita, manažer oddělení Finanční kriminality společnosti Deloitte.
Buďte si svým vlastním účetním!
Víte, kolik peněz utratíte každý měsíc za jídlo, oblečení nebo zábavu? Že jste to zatím neřešili? Proč taky? Navíc jestli stále bydlíte s rodiči, jistě vás téma úspor zas až tolik netrápí. Ovšem čím dříve získáte kontrolu nad vašimi výdaji - tím lépe nejen pro vás, ale hlavně pro vaši peněženku.
Alternativní počítačový svět aneb software zdarma
Opravdu zdarma je třeba začít už od začátku... A komplexně. Od počítačů s linuxem, přes open source programy po připojení přes Wi-Fi. Je to prostě počítačový životní styl. Ale přecijen - vyděláváš na free programech? Podpoř jejich vývoj! Visíš věčně na něčí wifině a výdělek za to stojí? Nabídni mu příspěvek...
Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?
Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.
Volný jako pták ve světě programů?
Ano. Zdarma můžeme kvalitně kreslit, sázet, psát a počítat, starat se o bitmapy, zpívat nebo tvořit film. A bude to přecijen něco stát? Tak něco to stát jistě bude... Čas na instalaci nebo na učení. I přesto. Chcete znát tajemství volných programů? Pojďte je nyní odhalit.
Firmy investují do vzdělání pracovníků miliardy korun ročně
Kvalita a úroveň firemního vzdělávání v Česku je v současnosti srovnatelná s evropskými zeměmi. Nemalou měrou se na tom podílí podpora interních vzdělávacích programů ze strany velkých, často nadnárodních zaměstnavatelů. Společnosti do vzdělání zaměstnanců investují podle odhadů odborníků i institutu CEMI několik miliard korun ročně.
Je to alergie na školu?
Trápí vás hlavně během letního semestru a ve zkouškovém období? Potýkáte se s náhlým propadáním záchvatům slzení, plnému nosu a kýcháte o sto šest? Na první pohled se zdá, že máte prostou alergii na školu. Další pohledy se vám odkryjí v dnešním článku.
Andrea Papoušková: Nikdy to nevzdávej
Na Finance.cz jsme se rozhodli mediálně podpořit dobročinnou akci, jejímž iniciátorem je Andrea Papoušková, naše dlouholetá externí spolupracovnice. V této souvislosti si tedy dovolíme vám formou krátkého rozhovoru přiblížit, o co se jedná.
Firmy se shodují: Stáže jsou šancí vychovat si budoucí zaměstnance
Přes 3000 firem se zapojilo do projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ a vyzkoušelo si tak, co jim může zapojení stážisty přinést. Zkušenosti jsou pozitivní – vedle příležitosti otestovat si potenciálního zaměstnance vyzdvihují firmy i to, že získaly nový pohled na svou činnost. A také samotný společenský přínos systému stáží.
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
Brigády na poslední chvíli: roste zájem o hlídání dětí i manuální práce
Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz zájem o brigády zhruba pětinásobně převyšuje nabídku. Nejméně brigádních příležitostí mají studenti a senioři. V porovnání s květnovými údaji však nabídka vzrostla, především díky sezonním pracím ve stavebnictví a najímání pomocné síly na letní zahrádky hospod a restaurací.
Existuje studentova banka snů?
A co stojí banka snů? Právě že nic! Anebo téměř nic. Že je platit prostě normální? Normální jak pro koho, ale ne pro toho, co umí spočítat jedna plus jedna, aneb jak se stát klientem banky, která nevybírá poplatky na všem, co si umane. A možné výhody i nevýhody s takovým účtem spojené? Existují. Jedno je však jisté… Nic není naprosto zdarma nebo bez naprosté námahy. Platí se třeba přizpůsobením. Nejenom penězi.
Nákup zájezdu online: Nevěřte na první pohled všem nabídkám
Ať už se v létě chystáte relaxovat u moře, nebo poznávat památky a restaurace evropských měst, správným výběrem zájezdu na internetu můžete nejen ušetřit, ale také se vyhnout mnoha zklamáním. V dalším textu naleznete základní rady, jak si chytře vybrat dovolenou online.
Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Vzdělávat se mimo školu? Dnes jsou možnosti neomezené
Téma celoživotního vzdělávání je v současné době čím dál aktuálnější. Důvodem je rychlý pokrok ve využívání moderních technologií, které se stávají naší každodenní součástí. Díky nim odborníci na vzdělávání a pracovní trh očekávají zánik některých profesních oblastí a již dnes roste tlak na zaměstnance ze strany zaměstnavatelů na rozšiřování dovedností a znalostí. Lidé mají problém udržet se v zaměstnání nebo si najít novou práci. Celoživotní vzdělávání se tak stává nutností, nikoli volbou. Potvrzují to vysoká čísla nezaměstnanosti.
Pět tipů pro studující na rodičovské dovolené
Zájem o doplnění vzdělání v současnosti stále narůstá. Do lavic tak často usedají kromě absolventů středních škol i lidé s mnohaletými pracovními zkušenostmi. K dalšímu studiu se navíc zapisuje stále více žen na mateřské dovolené. Období rodičovské dovolené je totiž ideální doba, kdy může žena zvýšit své znalosti, aby se po návratu lépe uplatnila na trhu práce. K tomuto kroku je však často náročné najít motivaci. Přinášíme proto 5 praktických tipů, které ženám usnadní cestu za vzděláním i v období mateřské dovolené.
Doučování aneb kdy jak začít?
Už máte letní brigádu? Čas běží rychle a konec školy pomalu, ale jistě klepe na dveře. Těšíte se nebo patříte spíše mezi ty, kteří to neřeší? A co se práce týče – to máte jak? Jste ve stejné společnosti jak loňský rok nebo si říkáte „Však ono se to nějak vyvrbí…“. Co když ale ne? Minulý měsíc jsme si představili krapet jinou formu brigády – doučování. Chcete vědět, jestli právě pro vás by to byla přímá trefa do černého, co se práce týče?
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
Studium MBA již není výsadou top manažerů
Zájem o profesní vzdělávání dospělých za posledních pět let významně vzrostl. Zaměstnavatelé častěji upřednostňují profesní vzdělání zaměřené na prohloubení praktických zkušeností, díky kterému jsou pracovníci schopni lépe řešit konkrétní problémy v rámci firmy.
Rodina má veliký vliv na výběr studijního oboru a budoucího zaměstnání
Má rodina velký vliv na výběr studijního oboru a následného povolání? Dá se vymanit z jejího vlivu nebo jsme navždy svázáni jejími výchovnými metodami? Jak souvisí tatínkovo povolání a synův studijní obor? A co na to maminka?
Zvraťte neúspěch u přijímaček: Důvody pro zvrácení rozhodnutí
Přijímací zkoušky na vaši vysněnou vysokou školu dopadly špatně. Skončili jste pod čarou a možnost zkoušet přijímačky až zase za rok je pro vás nepřijatelná? Nevzdávejte se předčasně. Bránit se můžete. A dokonce s úspěchem.
A co takhle doučovat?
Nebaví vás vaše současná brigáda? Platí vám málo nebo to zrovna není to pravé ořechové, co jste si představovali? V práci ale zůstáváte, protože finanční obnos každý měsíc potřebujete. Víte ale, že se to dá změnit?
Zvraťte neúspěch u přijímaček: Žádost o přezkoumání
Přijímací zkoušky na vaši vysněnou vysokou školu dopadly špatně. Skončili jste pod čarou a možnost zkoušet přijímačky až zase za rok je pro vás nepřijatelná? Nevzdáváte se a hledáte na internetu informace o možnostech odvolání, ale všude se dočítáte jen zmatečné nevěrohodné postupy? Tady jste konečně na správné stránce.
Průzkum: Studenti se za ideální prací odstěhují i do zahraničí
Z dubnového průzkumu mezi studenty vysokých škol z 23 zemí včetně České republiky, kteří se zúčastnili mezinárodního finále soutěže KPMG International Case Competition, vyplývá, že 84 procent z nich by se za ideální prací klidně odstěhovalo do zahraničí.
Studentský notebook
Co by měl splňovat? Kolik by měl stát? Na co dávat pozor při koupi použitého produktu? S jakými výhodami a nevýhodami se setkáváme? Na toto a další otázky si odpovíme v následujícím čtení.
Osvědčený herní systém porazí kasino aneb 3 největší fámy o hraní rulety
Pojem ruleta, za kterým se skrývá tradiční společensko-hazardní hra, zná pravděpodobně
každý. Pro vášnivé hráče existuje nesčetné množství "zaručených" návodů a rad, jak v ruletě
vyhrát, přelstít kasino a odnést si co nejvyšší sumu. Řada z těchto tipů však koluje internetem
nebo se traduje mezi lidmi, aniž by měly ověřené výsledky. Přitom mohou některé pokyny
hráče naopak připravit o jejich vklady. Nejčastěji opakované fámy jsme se proto rozhodli
vyvrátit v následujícím textu.
Online programy jsou zdarma
Chcete prezentovat své tvůrčí schopnosti? Vytvořte si svůj kreativní počin přímo na webových stránkách! Obraz, báseň či román? Možnosti tu vždycky jsou.
Jiří Matěj Brůna: Náročnost studia je hodně dána tím, jak je člověk náročný sám k sobě
V našem školství není vše úplně špatně a názory typu „dneska vystuduje každý“ jsou jen povrchním zjednodušením skutečného stavu. Ten na druhou stranu samozřejmě není ideální, uvedl mimo jiné Jiří Matěj Brůna, absolvent několika vysokých škol, který získal v rekorním čase 6 různých titulů ze 6 různých škol. Svými poznatky se průběžně snaží přispět k veřejné diskuzi nad tématy našeho školství.
Co stojí v cestě vyřešení problémů s nekvalifikovanými učiteli
Ministerstvo školství se snaží situaci řešit, ale pro skutečně funkční řešení ještě mnoho věcí chybí. Situace je mnohem komplikovanější a navržená novela ji může vyřešit jen zčásti. Nabízíme přehled problémů, které mohou uspokojivé řešení zkomplikovat.
Studium MBA je vhodné i pro veřejné činitele. Financovat by si jej však měli z vlastních zdrojů
MBA studium je primárně určeno pro všechny, kdo chtějí, či potřebují zvýšit svoji kvalifikaci a doplnit vědomosti. Pro veřejné činitele jako jsou primátoři či tajemníci nevyjímaje. Na tom není nic špatného. Po aférách s neexistujícími tituly, diplomy či rychlokurzy však vyvstává otázka financování. Studium v desítkách tisíc korun by si měli zejména politici platit z vlastní kapsy, nikoli z rozpočtu měst či obcí.
Průzkum mezi studenty: Při hledání zaměstnání chceme větší pomoc od státu
Stát by měl proaktivně vytvářet podmínky pro snazší uplatnění čerstvých absolventů na trhu práce, tvrdí více než 86 procent studentů ekonomických vysokých škol: „Konkrétně bychom uvítali daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele, kteří nám pracovní uplatnění nabídnou, nebo podporu rozjezdu podnikání brzy po ukončení studia,“ tvrdí.
Crowdfunding a crowdsourcing: Řešení pro velké studentské projekty?
Máte dobré nápady, spoustu energie a chuti je realizovat, ale nedostatek lidí nebo prostředků? Nemusíte své projekty hned zakládat do šuplíku; pokud to s nimi myslíte opravdu vážně a nebojíte se do nich zpočátku investovat část potřebného úsilí, můžete sehnat finance díky crowdfundingu nebo dobrovolné spolupracovníky přes crowdsourcing. Co je k tomu potřeba? Především zajímavý, promyšlený nápad, jasno v jeho realizaci a dobrý marketing v soutěži o pozornost potenciálních podporovatelů.
Chcete být pokeroví mistři? Držte se velkých karet a zrychlete rozhodování
Poker. Pro někoho tato celosvětově populární hra představuje vzrušující zábavu a určitý
druh relaxace, pro jiného se dokonce stala zdrojem obživy. Mnoho nadšených začátečníků
se bohužel bez tréninku pouští do pokerových turnajů a slepě tak odevzdávají své žetony
a finance zkušenějším protihráčům. Tomu lze však předcházet tím, že se naučí pokerovým
základům. Ty jim pomohou se rychle zorientovat a stát se úspěšným pokerovými hráči.
V následujícím článku vám představíme, co vše musíte vědět o pokeru, než ho začnete hrát,
abyste si hru vychutnali a stali se kvalitními hráči.
Kolik zaplatí čeští studenti za studijní pobyt v zahraničí?
Nedávný průzkum mezi zaměstnavateli, který realizovala Vysoká škola obchodní v Praze, potvrdil, že největší šanci na uplatnění mají absolventi se znalostí elektronické komunikace, kteří hovoří plynule cizím jazykem a jsou schopni zvládat konflikty a stres. Studijní pobyt v zahraničí se tak stává neocenitelnou výhodou při hledání uplatnění na trhu práce. Jaké mají studenti České republiky možnosti a jsou finančně dostupné opravdu pro všechny zájemce?
Esej, konspekt, rešerše… jak se liší různé literární útvary?
Jistě to znáte: mnozí vyučující každý semestr zadají studentům napsání zápočtové seminární práce, ale ti pak mají problém zápočet získat kvůli nesplnění zadání. Nejde ani tak o to, že by hrubě nedodrželi téma nebo rozsah. Mnohem častěji chyba spočívá v napsání jiného literárního útvaru, než jaký byl ve skutečnosti zadán. Jaký je rozdíl mezi esejí, konspektem a rešerší, útvary běžně využívanými na vysokých školách?
Studentské účty jsou v kurzu, ale nabídka není pestrá
Ještě před několika lety byly studentské účty okrajovou specializací pouze vybraných bank. V dnešní době už se ale na tuto cílovou skupinu obrací stále více finančních institucí, které si uvědomují možnost získání nového klienta nejen po dobu jeho studentského života, ale i po absolvování. Přesto je však nabídka bank velmi jednotvárná a neoriginální.
MBA studium se mění. Trendem je on-line
Dříve stačila znalost cizího jazyka k získání práce v renomovaných firmách. Absolventi MBA studia byli žádaným „artiklem“ a práci získali takřka okamžitě. Dnes se více zkoumá, odkud člověk daný titul získal. Studium MBA je časově i finančně stále náročné, proto i volba školy s sebou nese rozhodování v rovinách času, peněz a lokality či zaměření dané vzdělávací instituce a jejích programů. V poslední době se proto stále žádanějším stává on-line studium a využívání moderních technologií.